İşsizlik sigortası kanununda değişiklik istemi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, işsizlik sigortası kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

İşsizlik sigortası kanununda değişiklik istemi

CHP Ankara Milletvekili Sarıhan, kadınların işsiz ve ekonomik güvencesiz bırakılmalarının önlenmesi için kanun teklifi verdi.

Sarıhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na "25/8/1999 tarih ve 4447 sayılı işsizlik sigortası kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin” kanun teklifi verdi.

Sarıhan, kanun teklifinin gerekçesinde işsizlik fonundan işsizlik aylığı almanın koşullarının genel olarak ağır olduğu Türkiye’de cinsiyet temelli ayrımcı bir işgücü piyasasının olmasının, koşulları kadınlar için daha da ağır hale getirmekte olduğunu, kadınların çok az bir kesiminin, işsiz kalınan tarihten önceki son 120 gün kesintisiz çalışma, yani sigorta primlerinin kesintisiz 4 ay yatırma ve işini yitirdiği tarihten önceki son üç yılda toplam 600 gün çalışmış olma veya bu süre kadar sigortaya prim ödemiş olma, dolayısıyla fondan yararlanma olanaklarına sahip olabildiklerini söyledi. Sarıhan, Kadın işsizliğinin zirve yaptığı Türkiye’de, Anayasanın 50. Maddesinin gereği olarak, daha çok kadının işsizlik fonundan aylık alabilmesi, sosyal adaletin ve cinsiyet eşitliğinin gerçekleştirilmesi amacıyla bu iki ağır koşulun karşılanabilir hale getirilmesini öngören kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Kanun Teklifi Neyi Amaçlıyor?

1.madde’de dört aylık çalışma zorunluluğunun kaldırılarak, daha az süre çalışmış ve prim ödemiş olan işçilerin de İşsizlik Sigortası Fonundan aylık alabilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.

2.madde’de ise özellikle kadınlar açısından İşsizlik Sigortası Fonundan yararlanmak için öngörülen zorunlu çalışma süresinin kısaltılarak, işsizlik aylığı almalarının kolaylaştırılması, işsiz ve ekonomik güvencesiz bırakılmalarının önlenmesi amaçlanmaktadır.

Kanun Teklifi’nin tam metni ise şu şekilde;

25/8/1999 TARİH ve 4447 SAYILI İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 25/8/1999 tarih ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 50’inci Maddesinin 1’inci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının çalıştığı süredeki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez.

MADDE 2- 25/8/1999 tarih ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 50’inci Maddesinin 2’inci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
Kadınlar için hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 60 gün, erkekler için 90 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

a) Kadınlar için 150, erkekler için 300 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) Kadınlar için 700 erkekler için 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

Süre ile işsizlik ödeneği verilir.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Anahtar Kelimeler:
IşsizlikKanun Teklifi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bir Dost 4 yıl önce

cumhuriyet tarihinin en tembel,iş bilmez,beceriksiz ve sağlık personelinin nefretini kazanan sağlık bakanı kim deseler eminim kimse zorlanmayacaktır.sayın bakanın bu görevi bir an önce bırakması hem biz sağlık personelleri hemde ak partinin vizyonu açısından hayırlı olacaktır.

Avatar
hasibe 4 yıl önce

bence bakan kendi gitsin özelde çalışssın böyle kimseye fayda sağlamıyor zaten belki özele faydası olur.onun yerine halkı duyan gören emeği yok saymayan bir bakan gelir inşallah.söz bakanım siz gidin yerinize başka biri gelirse seker dağıtacağım.

Avatar
cemşit abuzittin 4 yıl önce

politikalarından kime daha fazla hizmet ettiği belli değil mi?

Avatar
genel yoğun bakım 4 yıl önce

Bu adamı kim bakan yaptı hiç mi birşey bilmiyorsun 2 tane tavuk bakamaz ülkenin sağlığına nasıl bakacak sağlık bakaNina gelince ondan hiçbirşey olmaz yüzünün arı yok yüreğinin vicdani çöpçü bile olamaz genel yoğun bakıma hasta olarak beklerim

Avatar
mert ceylan 4 yıl önce

Onu hangi özel alır

Avatar
istifaaaa ett 4 yıl önce

kendini zorla alkışlatan taşeron bakanı.

banner40

banner41