Hükümetten milyonlara müjde

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda, milyonlarca kişiyi ilgilendiren konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı kabul edildi.

Hükümetten milyonlara müjde

Torba kanun tasarısı olarak kabul edilen ve milyonları ilgilendiren düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, "Şanlıurfa'ya 'İstiklal Madalyası' verilmesi, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşaası, 'Kanal İstanbul', 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanıyla" ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı kabul edildi.

PRİMLER DEVLETTEN

Tasarıda milyonları ilgilendiren önemli düzenlemeler yer aldı. Özellikle uzun süredir beklenen GSS borçlarının silinmesi de tasarıda yer aldı. Böylece yaklaşık 5 milyonvatandaşın 7 milyar liraya yakın borcu yok sayılacak. Tasarıdaki düzenlemeler şöyle: Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasında olması kaydıyla, nakdi düzenli sosyal yardım alanların özel sektörde işe girmeleri halinde, sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı bir yıl süreyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca karşılanacak. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler, bir yıl süreyle bu destekten yararlanamayacak. Destekten yersiz faydalanıldığının belirlenmesi durumunda, gecikme cezası ve zammı uygulanacak.

SENDİKALARDAN YARDIM

Kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonlar, nakit mevcutlarının yüzde 10'unuaşmamak şartıyla şehit yakınları ile gazilere ayni ve nakdi yardımda bulunabilecek. Yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile koordinasyon içinde gerçekleştirilecek. Daha önce yasalar buna izin vermiyordu.

YAŞLILARIN MAAŞI KESİLMEYECEK

Sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanlar ile sigortalı bir işte çalışanlar, nafaka bağlananlar veya nafaka bağlanması mümkün olanlar ile Sosyal Hizmetler Kanunu'na göre harçlık ödenenler hariç olmak kaydıyla, muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşınıdoldurmuş Türk vatandaşlarına, muhtaçlık hali devam ettiği müddetçe aylık bağlanacak. Bu kişilerin kendisi ve eşine ait her türlü gelirler toplamı esas alınınca, kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin aylık net tutarının 1/3'ünden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün bulunanlar muhtaç kabul edilemeyecek ve aylık bağlanamayacak.

15 BİN POLİS

Tasarıyla, 15 bin polis yeni polis memuru alımı için de düğmeye basıldı. Alımla ilgili detaylar önümüzdeki günlerde belirlenecek. Buna ilaveten 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni kadrosu ihdas edildi. Böylece yeni alımlar gerçekleşecek.

SİGORTAYA DÜZEN

Zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminatlar, ilgili kanun ve kanun çerçevesinde hazırlanan genel şartlarda öngörülen usul ve esaslara tabi olacak. Sigortacılar, hak sahibinin zorunlu mali sorumluluk sigortası, genel şartlarıyla belirlenen belgeleri, sigortacının merkez veya kuruluşlarından birine ilettiği tarihten itibaren, 8 işgünü içinde zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içinde kalan miktarları hak sahibine ödeyecek.

KANAL İSTANBUL

Tasarıyla, "Kanal İstanbul" ve diğer su yolları için yasal düzenleme getiriliyor. Tasarıyla, ilgili kanunda "su yolu" tanımı yapılarak, su yollarına kanuni statü kazandırılıyor. "İmar planı kararıyla yapay olarak oluşturulan ve deniz araçlarıyla ulaşımın sağlandığı su geçidi", su yolu olarak tanımlanıyor. Yapılacak su yoluna isabet eden Hazine ve özel idareye ait arazi ve arsaları, kamu gereksinimi ve kamu yararı nedeniyle belediye ile özel idarelerce satılamayacak başka bir maksat için kullanılamayacak. İnşa edilecek su yolları, düzenleme ortaklık payından karşılanacak.

BORÇLAR SİLİNDİ

Genel sağlık sigortalılarının 25 yaşını doldurdukları güne kadar olan genel sağlık sigortası primlerinin tahsilinden vazgeçilecek. Düzenlemeden önce ödenen primler ise iade ve mahsup edilmeyecek.

Anahtar Kelimeler:
HükümetTorba Kanun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gazi 3 yıl önce

gazilere ikinci iş hakkı olacakmı

banner40

banner41