Sendikacılık Yapan İdareciye Ne Bizim Ne Türkiye’nin Tahammülü var

Türkiye Kamu-sen Genel Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Önder Kahveci, Genel Başkan Yardımcıları İsmail Türk, Ümit Turhan, Kenan Karaçam ve Mustafa Köse ile birlikte Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven’i ziyaret etti.

Sendikacılık Yapan İdareciye Ne Bizim Ne Türkiye’nin Tahammülü var

Genel Başkan Kahveci: Sabit Ek Ödemeler Genel Bütçeden Ödenmeli

Ziyarette döner sermaye ek ödemelerinde yaşanan düşüşü gündeme getiren Genel Başkan Önder Kahveci “ Sağlık çalışanları döner sermaye ek ödemelerinin neredeyse sıfırlanmasından dolayı mağdurlar.  Bu konuda her ilde, her kurumda çalışanlar bize taleplerini ve sıkıntılarını anlatıyor. Sabit ek ödemenin döner sermaye yerine genel bütçeden ödenmelidir. Böylelikle çözüm için önemli bir adım atılmış olur.” dedi. 

Sendikacılık Yapan İdareciye Ne Bizim Ne Türkiye’nin Tahammülü var
İdareci atamalarında ehliyet ve liyakatin esas alınması gerektiğini belirten Genel Başkan Önder Kahveci “ Sözleşmeli yöneticilik başından beri doğru bulmadığımız bir yöntem.  Biz hakkaniyetli, ehliyete ve liyakati esas alan bir atama istiyoruz. Taşrada orta düzey yönetici kadrolarına atamalarda bu hususların dikkate alınmadığını görüyoruz. Bu kişilerde yöneticilik yerine daha çok sendikacılık yapıyor. Buna ne bizim ne de Türkiye’nin tahammülü vardır. Bu tür işlere girişenlerin uyarılması ve gerekenin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

 Yurtdışı görevlendirmelerinde bir sınavla yapılmasını talep ettiklerini belirten Genel Başkan Önder Kahveci bu görevlendirmelerde farklı kriterlerin uygulandığı ve istismar edildiğine dair çalışanların kaygılarını aktardı. 

Döner Sermayeler Konusunda İki Çalışma Yapıyoruz
Genel Başkan Kahveci ziyarette gündeme getirdiği konularla ilgili olarak açıklamalar yapan Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammet Güven ise döner sermayeler konusunda aynı şeyi düşündüklerini ve çalışanların memnuniyetini artırmak istediklerini kaydetti. 
Sayın Güven, bu konuda iki çalışma yaptıklarını kaydederek “ Döner sermayeler yetersiz bu konuda iki çalışma yapıyoruz. Birincisi sabit ek ödemenin genel bütçeden ödenmesini sağlamak. İkincisi de performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden gözden geçirmek. Bu iki konuda çalışıyoruz.” dedi.

Bakanlık olarak sendikal ayrıma kesinlikle karşı olduklarını dile getiren Prof. Dr. Güven hiç kimseye sendikasından dolayı bir ayrıcalık ve ayrımcılık yapılmayacağına vurgu yaptı. Taşra yöneticilerini de bu konuda uyaracaklarını belirterek idarecilerle yapılacak toplantı ve eğitimlerde bu konuları ifade edeceklerini kaydetti.

Yurt dışı görevlendirmeler konusunda sınavında bir yöntem olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Güven, hizmet puanı, daha önce gidip gitmeme ve ihtiyaç duyulan personel gibi  kriterleri esas aldıklarını belirterek hiç kimseye herhangi bir ayrıcalık yapılmadığını kaydetti.


Genel Başkan ayrıca ziyaret sonunda Sağlık Bakanlığı’ndan sendikalar ve sivil toplumla sosyal diyalogu güçlü kılmalarını istediklerini belirtti. Bakan Yardımcısı Muhammet Güven’de bir sağlık şurasının önümüzdeki süreçlerde gerçekleştirileceğini ifade etti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf yıldız 2 yıl önce

Sağlıkta çalışan hizmeti kadrosunda çalışanlara memurluk kadrosu verilsin