Sağlık Sen Şube Başkanı Yünkül'den cevap gecikmedi

Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan Yünkül, yerel bir gazetede yayınlanan döner sermaye ek ödemeleriyle ilgili kaleme alınan açıklamaya cevap niteliğinde bir kamuoyu duyurusu paylaştı.

Sağlık Sen Şube Başkanı Yünkül'den cevap gecikmedi

Yünkül'ün yazılı olarak paylaştığı duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Bugün yerel bir gazetenin köşe yazarının döner sermaye ek ödemeleriyle ilgili kaleme aldığı yazısında Türk Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanının demeçlerine yer verilmiştir.

Söz konusu yazıda Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı tarafından sendikamızın üyelerine yönelik çirkin ifadelerin kullanıldığına üzülerek şahit olduk.

Bursa Devlet Hastanesinde yaşanan ve sendikamız tarafından da bilinen ve çözümü için çaba gösterilen ek ödemelerde yaşanan sorunun kaynağı olarak TİG biriminde ve faturalandırma biriminde görev yapan sağlık çalışanlarının (ki, hepsi Sağlık-Sen üyesi değildir.) gösterilmesi aslında Türk Sağlık-Sen Şube Başkanının konudan ne kadar haberdar olduğunu da göstermektedir. Aynı yazıda Hastane yöneticisi tarafından sorunun kaynağı olarak , yeni sisteme geçilmesi gösterilmiş iken, bir sendika başkanının konuyu saptırarak sağlık çalışanlarına yine sağlık çalışanlarını hedef göstermesi ve sorunun kaynağı onlarmış gibi lanse etmesi sendikacılık anlayışlarını ortaya koyması açısından da ibretliktir.

Söz konusu açıklamada Mustafa Köse ; “Sağlık-Sen'e üye olup birkaç üye yapmanın karşılığında rahat çalışma yeri talep edilip buraya getirilirse insanlar, böyle sonuçlar çıkar ortaya.” İfadesiyle hem sendikamıza hem de üyelerimize iftira atmaktadır. Bahsettiği kişiler 2010 yılından bugüne kadar aynı biriminde görev yapan kişilerdir. Bugüne kadar böyle bir hadise yaşanmamışken ve sorunun kaynağı da belli iken bu kişiler neden hedef gösterilmektedir? Sendikacılık yaptığını zannederken, sendikal tercihleri nedeniyle sağlık çalışanlarını basına ve yine kendi çalışma arkadaşlarına malzeme konusu yapmak hangi insani değerlerle ve sendikal etik kuralları ile bağdaşmaktadır? Oysa biz biliyoruz ki, ek ödeme sıkıntısı yaşayan bir çok hastanenin TİG birimlerinde Türk Sağlık-Sen üyeleri de çalışmaktadır. Döner sermaye ile ilgili yaşanan ve yaşanacak sorunlarda TİG birimi ve faturalandırma birimlerini sorumlu tutmak döner sermaye sistemiyle alakalı hiçbir şey bilmeyen birisinin yapacağı bir iştir. Bu tavır iyi niyetten uzak olduğu gibi, çalışma barışına da dinamit koymaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Sağlık-Sen kurulduğu günden beridir, sorundan beslenen değil, çözüm odaklı sendikacılık yapmaktadır. Yıllarca yetkiyi elinde bulunduran Türk Sağlık-Sen sağlık çalışanları adına tek bir kazanım bile elde edememişken, Sağlık-Sen’in yetkili olduğu günden bugüne kadar elde ettiği kazanımlar ve sendikacılık anlayışıyla sağlık çalışanlarının gönlünde yer tutması anlıyoruz ki, birilerini rahatsız etmektedir. 15 Mayıs sürecinin yaklaşması ile beraber bir sağlık kurumunda sorun çıksa da orayı karıştırsak ve üye toplasak yaklaşımıyla yıllardır hareket eden bu sendikal anlayışlara sağlık çalışanları gereken cevabı zaten vermektedir. Sadece Bursa Devlet Hastanesinde değil, bir çok sağlık kurumumuzda yaşanan başta ek ödemeler olmak üzere yaşanan her türlü sorun sendikamız tarafından ciddiyetle takip edilmektedir. Sorundan beslenmek için değil, sorunu çözmek için sendikal mücadelemiz devam edecektir. Kamuoyuna ve sağlık çalışanlarına saygı ile duyurulur"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41