Sağlık Sen neler yapıyor?

Sağlık Sen'in Lisans Tamamlama,Yıpranma Payı ve 3600 Ek Gösterge ile ilgili mücadelesi devam ediyor.

Sağlık Sen neler yapıyor?

Sağlık-Sen Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin KÖKSAL yapmış olduğu basın açıklamasında Sağlık Sen'in Lisans Tamamlama,Yıpranma Payı ve 3600 Ek Gösterge ile ilgili mücadelesi devam ettiğini söyleyerek bu açıklamayı yapmıştır.

Yıpranma payı gerçeği

Uzun yıllardır birçok meslek grubu yıpranma payı alırken mesleğin en zorunu yapan gece gündüz demeden ailesinden eşinden çocuğundan ödün vererek 7/24 esasına göre çalışan işi insan sağlığı olana sağlık çalışanları yıllarca bu haktan mahrum bırakıldı. Sağlık Sen Genel Merkezinin Ankara da yaptığı Ebeler ve Hemşireler Haftasında dönemin Başbakanı ve şimdiki Başkanımız tarafından müjdelenen 5 yıla 1 yıl yıpranma hakkı talebi 4 yıl verilen mücadele ile her yıl için 60 gün olarak çıkmıştır. Sağlık Sen olarak yasanın ilk çıktığı anda itibaren Sağlığın Ekip İşi olduğunu Hastanede hizmet veren her kesimin ve sahada hizmet sunan bütün sağlık çalışanlarının yararlanması için 3 koldan mücadele veriyoruz. Ancak kazanılan her hakka itiraz eden nasılsa çıkmayacak diyerek uzunca süre hem hükümeti hem bizleri Sağlık Sen’i sosyal medyada sahada karalayanlar, yasa çıkınca hemen biz talep ettik kazandık, eksik olanları da isteyeceğiz yalanına başvurdu.

Yıpranmanın bilinmeyenleri

POLİSTE 8 YIL!!! Ancak asker ve polislerde fiili hizmet süresi zammı 8 yılı, zamma konu diğer mesleklerde ise 5 yılı geçemez. Bu sürelerden daha fazla fiili hizmet süresi zammı hak elde edilmiş olsa bile emeklilik işlemlerinde dikkate alınmaz. Yer altında çalışanlar da hiçbir sınır olmaksızın fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmektedir. Yani anlaşılacağı gibi 40 yıl hizmet verseniz bile sosyal medyada anlatıldığı ve malum bazı sendikaların algı yapmaya zihin bulandırmaya çalıştığı ve yıllarca hakkı kazanmak için verilen emeği yok saymaya çalışmaktadırlar.

Yıpranmanın eksiklikleri?

Geçmişe yönelik yaşa takılan çalışanlarımız için 2006 yılında son hali verilen emeklilik yasası ile yaklaşık 10 yıl daha çalışmak zorunda olan sağlık personelinin hakkı gasp edilmiştir. İkinci eksiği 90 gün verilen söz. Cumhurun Reisinin sözü yerde kalmamalı idi. Sağlık Ailesinin bir bütün olduğunu ve her kesimin risk altında olduğu ve mevcut iş güvenliği yasası gereği her kesimi tüm sağlık çalışanlarını kapsamalıdır. Mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Daha önce hayal bile edilemeyenleri hayata geçiren Sağlık Sen’in sözüdür.

Lisans tamamlama ve 3600 gerçeği!

Değerli Sağlık çalışanları yazımızın başında dedik ya geçmişe uzanacağız. Emeklilik kapısında bekleyen ve 3600 çıksın hemen emekli olacağız diyen kesim için ve geçmişi unutanlar için söylemek lazım. Sağlık personelinin Hekimler hariç Örgün Lisans mezunu olan personel oranı % 15 yanlış duymadınız evet yüzde 15 oysaki sürekli öğretmen örneğini veririz hepsi eğitim fakültesi mezunu yani örgün lisans mezunu öğretmenler 3000’lik ek gösterge ile başlarlar .

Sağlık Sen ne yaptı?

Meslek hayatlarına lise veya önlisans mezunu olarak başlayan sağlık çalışanlarına en büyük hediye en büyük kazanım Lisans Tamamlamayı hayata geçirdik. Sahada ve sosyal medyada üyelerine sağlık çalışanlarına sürekli boşa okumayın, sadece üniversiteleri zengin edeceksiniz, kadro derece ve ek gösterge hakkından yararlanamayacaksınız diyenler bizlerden, sizlerden sağlık çalışanlarından önce kayıt sıralarına koştular ve kayıt yaptırdılar. Yasa çıktığından bu yana 100 bini geçkin sağlık çalışanı Lisans Tamamlama yaparak 2200 ek göstergesini 3000 ek göstergeye taşıdı. Hala 2014 yılına kadar mezun olanlar Sağlıkta Lisans Tamamlayı okumaya devam ediyor.

Hayaldi, gerçek oldu!

Dün lisans tamamlama hayal diyenler Sağlık Sen ailesinin uzun uğraşlar sonucu hayata geçirdiği ve bütün çalışanlarımızın Sağlık Lisansiyeri olmak üzere olduğu bir dönemde malum gruplar şimdi çıkmış algı yapmaya çalışıyor. Nasıl kazanım noktasında 2200’lük ek göstergeyi 3000 çıkardı isek 3600 ek göstergeyi kazanıma dönüştürmek boynumuzun borcudur.  Ancak öğretmen tek tip öğretmen, polis tek meslek grubudur. Sağlık ordusunun ise 65’e yakın meslek grubundan oluşmakta ebe, hemşire, att, paramedik, labarant memur, bir çok farklı meslek grubu istihdam edilmektedir.

Sağlık Sen, toplu sözleşme masasında neleristedi?

Sizleri 2017 Ağustos Ayına götürelim 2018-2019 yıllarını kapsayacak 4. Dönem Toplu Sözleşme masasında Sağlık İş Kolunda Yetkili Sendika Sağlık Sen Toplu Sözleşme masasından ne istemişti talebi ne idi. Hani şimdi bazı gruplar biz yaptık biz ettik diyorlar ya ”Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek göstergeleri 600 puan artırılmalı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge verilmelidir. Ek göstergeden yararlanamayan diğer kamu görevlilerine 600 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar ayrıca verilmelidir.”  3600 Ek gösterge ve tüm gruplarda 600 ek gösterge talebi Sağlık Sen’indir. Nasıl kazanımları hayata geçirmiş isek ek gösterge oranlarının yükseltilmesini de kazanıma dönüştüreceğiz. 
İ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahcup 2 yıl önce

Doğru söylüyonuz o kadar çok çalıştınızki hemşireler ebeler ve diğer sağlık çalışanları sizlerin sayesinde hep ezik ve doktorların gölgesinden kurtulamadık emeklerimiz hep heba oldu doktor bakanlığı doktorların gücüne güc katarak biz diğer sağlık çalışanların emeklerini görmezden geldi

Avatar
Hasan Yılmaz 2 yıl önce

Lisans tamamlama çevre sağlığı teknisyenleri için bir gruba var bir gruba yok...çevre kirlenmesi ve kontrolü bölümünden mezun olan çevre sağlığı teknisyenlerine de lisans tamamlama istiyoruz

Avatar
AZKALDI 2 yıl önce

Mahcup olan arkadaşınıza katılmamak elde değil, sağlık çalışanlarının ücretlerine diğer kurumlar gıpta ile bakarken bugün sağlık çalışanları diğer kurum personellerinin aldığı ücretlerine bakar oldu.çok çalıştınız yeter maaşımız daha fazla erimesin

Avatar
LÜTFEN 2 yıl önce

bir de hizmetli kadrosu eğitim durumuna göre bir defaya mahsus kaldırılsın diye uğraşsanız