Sağlık Sen Genel Başkanından önemli açıklamalar

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Gaziantep Şubesinin il divan kurulu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Sen Genel Başkanından önemli açıklamalar

Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi’nin il divan kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkan Vekili Metin Memiş, adaletli bir döner sermaye yasasının çıkarılması ve sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi’nin il divan toplantısına Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tanrıverdi, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği İdari Hizmetler Başkanı Abdullah Uzunaslan, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin yöneticileri ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, il divan kurulunun açılış konuşmasında, Türkiye’nin kritik bir süreçten geçtiğini belirterek, birlik ve beraberliğe herkesin katkı sunmasını istedi. Başkan Arayıcı, hükümetin çok sayıdaki terör örgütü ile aynı anda mücadele ettiğini belirterek, millet olarak 15 Temmuz’da gösterilen kahramanlığı her zaman göstermeye hazır olduklarını dile getirdi.

YABANCI ÜSLER TASFİYE EDİLSİN

İl Divan Kurulu’na katılan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, önce ülke gündemini değerlendirdi, ardından da sağlık çalışanlarının sorunlarını ve çözümü için yapılan çalışmaları dile getirdi. “Bu millet ne zaman ayağa kalkmak istediyse birileri darbe yapmaya kalkıştı” diyen Başkan Memiş, Türkiye’deki yabancı üslerin tasfiye edilmesinden yana olduklarını söyledi. Memiş,  “Aslında NATO Türkiye’ye geldikten sonra darbe dönemi başladı. NATO ve diğer devletlere ait üslerin çok iyi incelenmesi ve tasfiye edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü oyun çok büyük. 15 Temmuz Türkiye’yi işgal sürecini püskürttük. Daha sonra da bir ay süre ile demokrasi nöbetti tuttuk. Ancak, nöbetler bitmedi. Nöbetler asıl şimdi başlıyor” dedi.

ÜLKENİN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Memur-Sen’in ideolojik sendikacılık yerine hizmet sendikacılığı yaptığını belirten Genel Başkan Metin Memiş, Memur-Sen ailesi olarak kimsenin ülkeyi bölmesine, işgal etmesine, toplumu kamplara ayırmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Başkan Memiş,”Memur-Sen ailesi olarak, bu ülkenin çimentosu, birleştirici gücü olmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’da, bunu yapmadığımız zaman ülkemizin Suriye gibi olabileceğini gördük” diye konuştu.

SAĞLIK-SEN OLARAK, “ÖNCE VATAN” DİYORUZ

Genel Başkan Metin Memiş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bu tür toplantılarda, konuşmalarımızın büyük kısmını ülkenin içinde bulunduğu duruma, ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehlike ve tehditlere ayırıyoruz. Bazen bunu eleştirenler oluyor. Sağlık çalışanlarının sorunlarından çok ülkenin durumu ile ilgili konuşmamızı eleştirenler çıkıyor. Bizler sağlık çalışanları olarak maaşlarımıza yüzde yüz zam alalım, özlük haklarımız dört katına çıksın. Ama vatanımız Suriye gibi olmuşsa bunların hiçbirinin önemi yoktur. Bu nedenle önce vatan diyoruz.

KAZANIMLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR

Sağlık-Sen olarak, Memur-sen olarak hem milletimizin geleceği, hem de kamu çalışanlarının haklarını korumak için aldatmayan ve aldanmayan bir anlayışla çalışıyoruz. Yetkili oldukları dönemde hiçbir kazanıma imza atmayanlar, önce emek hırsızlığı yaptı, şimdi de kazanımlarımızı itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Biz hangi kazanımı elde etsek, onu değersizleştirmek için çaba gösteriyorlar. Her kazanımımızın altında bir şey aramak kaydı ile üyelerimizin kafasını karıştırıyorlar. Mesela lisans tamamlama dedik. Onlar, üst öğrenim sayılmayacağı, üniversitelerin zengin edildiği gibi açıklamalar yaptılar. Ama lisans tamamlamaya da ilk önce kendileri gidip kayıtlarını yaptırdı.

İŞ GÜVENCESİNİN KALDIRILMASINA KARŞIYIZ

Sağlık-Sen ve Memur-Sen olarak iş güvencesinin kaldırılmasına sonuna kadar karşıyız. Bu konuda da her türlü mücadeleyi vermeye hazırız. Elbette 657 sayılı kanun değişmeli. Burada memurun aleyhine olan çok madde var. Ancak, bunu değiştirirken, bir tarafı yaparken başka tarafları da yıkmaya kimsenin hakkı yok.

DÖNER SERMAYEDE ADALET İSTİYORUZ

Son toplu sözleşme görüşmelerinde 17 maddede kazanım elde ederek, en fazla kazanım elde eden sendika olduk. Şimdi önümüzde döner sermaye sisteminin adil bir yapıya kavuşturulması ile ilgili çalışmalar var. Döner sermaye sistemi, ne yazık ki artık dönmüyor. Bu adaletsiz sistemin değişmesi, daha adil, sadece hekimlerimizi değil tüm çalışanlarımızı mutlu edecek bir döner sermaye sisteminin gelmesi için Sağlık Bakanlığı ile çalışıyoruz. Bu konuyu yakın bir zamanda sonuçlandıracağız. Herkes emeğinin karşılığını alsın istiyoruz.

SAĞLIKTAKİ VAHŞİ KAPİTALİZMİ YOK EDECEĞİZ

Mevcut ek ödeme sistemi öyle bir noktaya geldi ki, adeta vahşi kapitalizmin en iyi uygulandığı bir yer haline geldi. Bu nedenle Türkiye’de vahşi kapitalizm nerede uygulanıyor deseler, Sağlık Bakanlığı derim. Bir performans sistemi getirildi. Sistemden memnun olan yok. Hekimlerimiz adeta yarış atı haline getirildi. Ne kadar çok hasta, o kadar çok para. Bu anlayışı yok etmek hepimizin görevi.

YIPRANMA PAYI İLE İLGİLİ YASA HERKES İÇİN ÇIKMALI

Yıpranma payını dört yıl önce biz gündeme getirdik. O zaman başbakan olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan da bunun sözünü aldık. Ancak, daha sonra yıpranma payını sadece nöbet tutan sağlık çalışanlarına vermek istediler. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Tıpkı asker-polis ve diğer yıpranma payına sahip meslek gruplarında olduğu gibi ayrım yapılmadan herkese yıpranma payı verilmesini istiyoruz. Bu durumu Sayın Bakanımız Recep Akdağ’a da anlattık. O da bize hak verdi. Yarım yamalak bir yıpranma payı çıkacaksa istemiyoruz. Yıpranma payı çıkınca, emekli maaşlarımız da artacak. Maliye ve Çalışma Bakanlığı dirense de, herkese yıpranma payı verilene kadar mücadelemiz devam edecek.

AVRUPA’DA GÖRE İŞ YÜKÜMÜZ 4 KAT DAHA AĞIR

İstihdam politikaları da değişmeli. Mesela 80 bin öğretmen alınıyor, 8 bin sağlık çalışanı. Türkiye’deki sağlık çalışanlarının iş yükü, Avrupa Birliği’ndeki meslektaşlarına göre 4 kat daha fazla. Bize çok çalıştığımız için, hasta memnuniyetini artırdığımız için hep teşekkür ediyorlar. Ama artık buna karnımız tok. Biz hakkımızı istiyoruz. Sağlıkta dönüşümün kahramanları olan sağlık çalışanları, sağlıkta bölüşümde de söz sahibi olmak istiyor.

ACİL AFET OKUYANLARA YAKINDA MÜJDE VERECEĞİZ

Lisans tamamlama konusu var. Türkiye’de ilk kez Büyük Millet Meclisi’nde bir meslek grubuna yönelik olarak lisans tamamlama hakkı verildi. Bunu biz başardık. Lisans tamamlama programlarından acil afet yönetimi şu anda üst öğrenim sayılmıyor. Ancak, bu bölümü bitirenler sağlık lisansiyeri sayılıyor. YÖK ile görüşmelerimiz devam ediyor. Sağlık lisansiyeri sayılıyorlarsa, üst öğrenim de sayılırlar. YÖK’ü bu konuda ikna ettiğimize inanıyorum. Kısa süre içerisinde bu sorun da çözülecektir. Önümüzdeki aylarda sağlık çalışanlarına bu konudaki müjdeyi vereceğimizi düşünüyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ozlem alacam 4 yıl önce

Çok iyi oldu saolun

Avatar
yiğit 2 yıl önce

4b ne olacak sayın başkan ?

Avatar
ayşe 2 yıl önce

4b'ye kadro kaçnılmaz olmalı eşimizden ayrı kalmak yıldırdı bizi.

banner40

banner41