Parmak izi mesai kontrolüne tepki

Sağlık-Sen Şırnak Şube Başkanı Giyasettin Ucaş, parmak izi ile yapılan mesai kontrolünün, insan hakkı ihlali olduğunu belirtti.

Parmak izi mesai kontrolüne tepki

Sağlık-Sen Şırnak Şube Başkanı Giyasettin Ucaş,Şırnak Halk Sağlığı Müdürlüğünün hayata geçirdiği Parmak İzi İle Mesai Kontrolü uygulamasının insan hakkı ihlali olduğunu  ifade ederek uygulamaya tepki gösterdi.

Sağlık-Sen Şırnak Şube Başkanlığında bir basın açıklaması düzenleyen Sağlık-Sen Şırnak Şube Başkanı Giyasettin Ucaş, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün yasalara aykırı, insan hakkı ihlali bir uygulaması ile karşı karşıyayız. "dedi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü, çalışanların mesai takiplerini, parmak izi uygulamasıyla yapmaya başladığını ifade eden Sağlık-Sen Şırnak Şube Başkanı Giyasettin Ucaş,"Yapılan bu uygulama, yasa ihlali, insan hakkı ihlalidir. Çünkü, özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması yasalarla güvence altına alınmıştır. Halk Sağlığı Kurumu’nun parmak izi ile mesai kontrolü yapması, aynı zamanda insan hakkı ihlalidir.Parmak iziyle mesai uygulaması, daha önce konfederasyonumuza bağlı bir sendikamız tarafından 2014 yılında yargıya taşınmış ve yargı bu uygulamada hukuka uyarlılık bulmamıştı. Ankara 2. İdare Mahkemesi kararında,  “Parmak izi tarama sistemi kamusal alanda da olsa özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlali olacaktır. Uygulamanın sınırlarını usul ve esaslarını gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılamayacağına dair güvencenin olmaması göz önüne alındığında, belirtilen temel haklar ve Anayasal ilkelerle bağdaşmayan dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” demiştir. Bu şekilde bir yargı kararı olmasına rağmen Şırnak Halk sağlığı yöneticilerinin, ‘parmak izi’ uygulamasında ısrarcı olmalarına bir anlam veremiyoruz. "dedi.

Ucaş, "Mahkemelerin konuyla ilgili kararlarını göz önüne almayan ve yanlış uygulamada ısrar eden kuruma, endişelerimizi yazılı olarak iletmemize rağmen yanlışta ısrar edilmektedir. Mahkeme kararında da belirtildiği üzere, kişisel verilerin korunması, özel hayatın gizliliği göz göre göre ihlal edilmektedir. Sağlık-Sen olarak tekrar sesleniyoruz: Bu uygulamadan acilen vaz geçin. Toplanan verilerin bilişim uzmanları nezaretinde derhal ve güvenli bir şekilde imha edin. Bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Halk Sağlığı Müdürlüğü, parmak izi ile mesai kontrolüne geçişin gerekçesi olarak, kartlı mesai uygulamasında, personelin birbirlerinin yerine kartı okutmasını gerekçe göstermiştir. Çalışanları zan altında bırakan bu açıklamayı da kınıyoruz. Bu konuda, hiçbir soruşturma ya da araştırmanın yapılmamış olması, mazeretin geçerliliğinin olmadığını ortaya koymaktadır."diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ya.şar 2 yıl önce

işine zamanında gelip zamanında ayrılan için sıkıntı yok.aslında herkes bir çip olmalı hastane alanından çıkınca da uyarı vermeli

banner40

banner41