Memiş ; performans sisteminde keyfilikten arındırılmış hakkaniyetli bir sistem kurulmalı.

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin MEMİŞ 3. Halk Sağlığı Günleri programında yaptığı konuşmada sağlık personelinin temel sorunları hakkında konuştu.

Memiş ; performans sisteminde keyfilikten arındırılmış hakkaniyetli bir sistem kurulmalı.

Sağlık Bakanı Op. Dr. Ahmet Demircan'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen 3. Halk Sağlığı Günleri programında konuşan Sağlık Sen Genel Başkanı Metin MEMİŞ sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirdi.Sayın Memiş yaptığı konuşmada şu konulara degindi.

1. Sağlık çalışanları toplumun tamamından emeklerine saygı istiyor. Sağlık çalışanlarına her yönüyle hak ettikleri değer verilmeli

2. Sağlıkta dönüşümle birlikte halkın sağlık hizmetlerine ulaşması ve memnuniyeti artarken, sağlık çalışanlarının memnuniyeti artmadı.

3. Sağlık çalışanları artık Sağlıkta Dönüşüm döneminde karşılaştığı sorunlarla daha fazla yaşamak istemiyor.

4. Ücret dağılımındaki adaletsizlikler, aile ve sosyal hayatını bitiren iş yükü, nöbetler, başta şiddet olmak üzere sağlığı ve güvenliğini tehdit eden riskleri tekrar yaşamak istemiyoruz.

5. Sağlık çalışanları arasındaki tükenmişliğin yüksek orandadır. Yeniden olsa bu mesleği seçmem diyenlerin oranı yüzde 60,8’dir.

6. Sağlık çalışanlarının yüzde 44,1’i mesleklerinden dolayı psikolojik sorun yaşamakta, yüzde 68,6’sı ailesi ile yeterince zaman geçirememektedir.

7. Sağlık çalışanlarının yüzde 62,2’si genel olarak hayatlarından, yüzde 72,4’ü yaşam kalitelerinden, yüzde 79,3 de çalışma koşullarından memnun değil.

8. Sağlık çalışanlarının yüzde 82’si görevlerini yerine getirirken şiddetle karşılaşmaktan korkarken, yüzde 86,8’i de en az bir kez şiddete maruz kaldı.

9. Sağlıkta gelişim ve kalite döneminin sağlam bir temele oturtulmak isteniyorsa, önce sağlık çalışanlarının sorunları çözülmelidir.

10. Sağlık çalışanları olarak hakkımız olmayanı talep etmiyoruz; yüksek riskli meslek grubu olduğumuz için yıpranma payı sağlık çalışanlarına da verilmelidir.

11. Yıpranma payı, sağlık çalışanlarının tamamına verilmelidir. Bir hastanede risk varsa orada çalışan herkes için vardır.

12. Yıpranma payı konusunda risk düzeylerine göre hakkaniyetli bir model geliştirilmesi gerekmektedir.

13. Kreş konusunda söz verilmesi, toplu sözleşmede kayıt altına alınması ve bakanlığın talimatına rağmen bir arpa boyu yol kat edilemedi.

14. Döner sermaye gelirlerinin dağılımında, performans sisteminde keyfilikten arındırılmış hakkaniyetli bir sistem kurulmalı.

15. Lisans tamamlama sendikamızın bir kazanımıdır ancak, 2015 ve sonrası mezun olanlara da bu hak verilmelidir.

16. Geçmiş yıllarda yaşanan ve tartışılan sorunların gölgesini birlikte kaldıralım.

17. Kaliteli hizmet, yüksek motivasyon beklediğimiz sağlık çalışanlarımızın ayağındaki prangaları söküp atalım.

18. Elbirliğiyle sağlık üretim sürecinde de hakkaniyeti, adaleti tesis edelim.

19. Sağlığa gösterilen özen, insanımızın kendisine verdiği değerin ve duyduğu saygının göstergesidir.

20. En temel hedefimiz, insanımızı bu bilince eriştirmek olmalıdır.

21. Hep birlikte, sağlığı siyaset üstü bir mesele olarak ele alıp, milli bir seferberlik duygusuyla sağlıklı yaşam hedeflerini sahiplenmeliyiz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41