Ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalı

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanları için birçok kazanıma imza attıklarını söyleyerek, gündemdeki yıpranma payının da lisans tamamlama gibi Sağlık-Sen’in bir kazanımı olduğunu ifade etti.

Ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalı

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanları için birçok kazanıma imza attıklarını söyleyerek, gündemdeki yıpranma payının da lisans tamamlama gibi Sağlık-Sen’in bir kazanımı olduğunu ifade etti.

Genel Başkan Memiş, Konya Şubesinin programında yaptığı konuşma bazı haber ajansları tarafından haberleştirilirken, Genel Başkan Memiş’in söylemediği söz, söylenmiş gibi yer almıştır.

Söz konusu haber ajansı (AA), daha sonra haberini düzelterek servis etmiştir.

Anadolu Ajansı tarafından servis edilen ilk haberde;

"Emekli hekim maaşlarına 500-600 liralık artışı sağladık" ifadeleri yer alırken, girişimlerimiz sonucu yapılan düzeltme ile Bu anlamda Allah’a hamd olsun, Memur-Sen ailesi olarak özellikle taban aylığa zam konusu başta olmak üzere özel hizmet tazminatı yansıtma oranlarıyla birlikte ve en son almış olduğumuz lisans tamamlama hakkıyla birlikte şu anda emekli maaşlarına 500-600 liralık bir artışı sağlamış olduk. Yeterli mi; yeterli değil” şeklinde değiştirilmiştir.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, doktorların emekli maaşlarına yapılan zammı önemsemekle birlikte, bu zammın bütün sağlık çalışanlarının emekli maaşlarına da verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması gerektiğini söyleyen Memiş, taban aylığa zam yapılması ve lisans tamamlama ile sağlık çalışanlarının emekli maaşlarına 500-600 liralık artış sağladıklarını söyledi.

Genel Başkanımız Metin Memiş ve Genel Başkan Yardımcımız Himmet Bayar, Konya Şubemiz tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada konuşan Metin Memiş, Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in sendikacılığı çağı kurtarmanın eylemi ve bir erdemliler hareketi olarak çalıştıklarını ifade etti.

YIPRANMA PAYI 5 YILA 1 YIL OLMALI, GEÇMİŞ YILLARI DA KAPSAMALI

Sağlık çalışanları için birçok kazanıma imza attıklarını söyleyen Memiş, gündemdeki yıpranma payının da lisans tamamlama gibi Sağlık-Sen’in bir kazanımı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Mayıs 2014'te Sağlık-Sen’in düzenlediği programda, sağlık çalışanlarının 5 yıllık hizmetine 1 yıl yıpranma payı sözü verdiğini hatırlatan Memiş, "Hemen orada düzenlemenin hayata geçmesi için üst düzey yetkililere talimat vermişti. Ancak ne yazık ki 4 yılı aşkın süredir hantal bürokrasiyi aşabilmek mümkün olmamıştır. Yıpranma payının, yeni dönemdeki ilk torba kanunu içinde yer alıyor olması, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin farkını ortaya koyması açısından son derece olumludur" diye konuştu. Memiş, yıpranma payının geçmiş yılları da kapsaması gerektiğini dile getirdi.

EK ÖDEMELER EMEKLİLİĞE YANSITILMALI

TBMM’de görüşülecek torba yasayla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Metin Memiş, komisyon çalışmalarına katılarak taleplerini bir kez daha dile getireceklerini kaydetti. Memiş, “Bir diğer önemli konu var Meclis’teki yasada. Hekimlerimizin emekli maaşının artışı konusu. Bunu gerçekten çok önemsiyoruz. Şu anda bir hekimimiz 3 bin TL civarında emekli maaşı alıyor. Bir hakim, bir savcının emekli maaşına baktığımız zaman gerçekten hekimlere verilen emekli maaşları çok düşük. Peki, sadece hekimlerin mi emekli maaşları düşük? İşte baştan beri diyoruz ya, sağlık bir ekip işi. O zaman sağlık çalışanlarının da emekli maaşlarının mutlaka artırılması gerekiyor. Ek ödemelerin mutlaka emekliliğe yansıtılması gerekiyor. Bu anlamda Allah’a hamd olsun, Memur-Sen ailesi olarak özellikle taban aylığa zam konusu başta olmak üzere özel hizmet tazminatı yansıtma oranlarıyla birlikte ve en son almış olduğumuz lisans tamamlama hakkıyla birlikte şu anda emekli maaşlarına 500-600 liralık bir artışı sağlamış olduk. Yeterli mi; yeterli değil” şeklinde konuştu.

3600 Ek Gösterge konusuna da değinen Memiş, daha sonra şunları söyledi: “O zaman hemşirelere 3600 Ek Gösterge verilmesi konusu konuşulduysa, bu kapsamın da genişletilmesi, bunun da tüm sağlık çalışanlarına verilmesi gerekiyor. 3600 Ek Göstergenin verilmesiyle birlikte yaklaşık 550 liralık bir emekli maaşı artışı oluyor. Ki, bunu sağlayabilirsek, bu sağlık çalışanlarımız bakımından önem arz edecek. Bu torba yasanın içinde 3600 Ek Gösterge düzenlemesi yok. Takip ediyoruz, Cumhurbaşkanımız bu sözü verdi ama, Yeni Türkiye’nin yeni döneminde hantal bürokrasinin ortadan kalktığı bir dönemde Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu sözün en kısa zamanda uygulamaya konulacağını, 3600 Ek Göstergenin tüm sağlık çalışanlarına verilmesi noktasında mücadele edeceğimizi de buradan ifade ediyorum.”

Anahtar Kelimeler:
Metin Memiş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halis 3 yıl önce

yıpranma payı her meslek grubuna uygulana yıpranm payı gibi olsun da o zaman kazanım diye söyleyiniz.