Döner sermayeyi azaltan uygulamalara son verilsin

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, genel sekreterlik ve hastane yönetimlerinin döner sermayeden ellerini çekmesini ve döner sermayenin üst limitten dağıtılması gerektiğini söyledi.

Döner sermayeyi azaltan uygulamalara son verilsin

Genel Başkan Memiş, döner sermayeyi azaltan uygulamalara son verilsini istedi. Memiş, daha önce Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) tarafından yazılan ve dağıtılabilir döner sermayeyi azaltan yazının iptal edilmesini, ayrıca da genel sekreterlik ve hastane yönetimlerinin de döner sermayeden ellerini çekmesini ve döner sermayenin üst limitten dağıtılmasını istedi.

DÖNER SERMAYEYİ AZALTAN YAZI İPTAL EDİLSİN

Genel Başkan Memiş, beraberinde genel merkez yönetim kurulu ile TKHK Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Alper Cihan’ı ziyaret ederek, ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

Ziyarette konuşan Genel Başkan Memiş, daha önce TKHK tarafından yazılan ve dağıtılabilir döner sermayeyi azaltan yazının iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.

Sabit ek ödemenin dışında döner sermaye ödemesinin birçok kurumda yapılmadığına dikkat çeken Memiş, bu yazının kaldırılmasıyla sağlık çalışanlarının alacağı döner sermayenin artırılmasını istedi.

Memiş ayrıca, hastane yönetimi ve genel sekreterliklerin de dağıtılacak döner sermayeye olumsuz yönde müdahalede bulunmamasını istedi. Yapılan müdahalelerle döner sermayenin üst limitten verilmediğine dikkat çeken Memiş, üst limitten ödeme yapılması talebini dile getirdi.

NÖBETİN KARŞILIĞI İZİN YERİNE ÜCRET OLARAK VERİLSİN

Sağlık çalışanlarının tuttukları nöbetlerin karşılığının, nöbet ücreti yerine izinle karşılanmaya çalışıldığını da ifade eden Memiş, bunun da personel eksikliğine yol açtığına dikkat çekti.

Çalışan sayısının yetersiz olduğu bir ortamda, ek olarak nöbet izinlerinin de eklenmesiyle sayının iyice düştüğünü, bunun da çalışanların iş yükünü artırdığını ve tıbbi hatalara yol açtığını ifade eden Memiş, tutulan nöbetlerin karşılığında nöbet ücreti ödenmesi gerektiğini kaydetti.

KURUM DIŞINDAN ATANAN YÖNETİCİLER SİSTEMİ BİLMİYOR

Sağlık kurumlarına kurum dışından atanan idarecilerin işleyişte birçok sıkıntıya sebep olduğunu da ifade eden Memiş, işin ve kamunun mantığını, tekniğini bilmeyen, sağlıkla ve yönetimle ilgisi olmayan kamuda çalışmamış kişilere hastane yönetimlerinde yer verilmemesini istedi.

Anahtar Kelimeler:
Metin MemişDönerSermaye

banner40

banner41