Döner sermaye emekliliğe yansıyacak mı?

Sağlık çalışanlarının yaşamlarını olumsuz etkileyen mecburi ve geçici görevlendirmelerin kaldırılması, döner sermayeleri emekliliğe yansıtılması, ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesi ve maaşlarının iyileştirilmesini talep etti.

Döner sermaye emekliliğe yansıyacak mı?

Uygulanmakta olan sosyal ve ekonomik politikalar, işsizliği, güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışmayı körüklemekte; taşeronlaşmayı yaygınlaştırmaktadır ifadelerini kullanan Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, "Sendikal örgütlenmenin  önündeki  engeller kaldırılmamakta, memurlara grev hakkı verilmemektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları her geçen gün artmakta ancak; bu olumsuzlukların önlenmesi için hiçbir tedbir alınmamaktadır. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de çıkarılan kanunlarla, torba yasalarla çalışanların hakları sürekli ellerinden alınmaktadır" dedi.

Sağlık çalışanları için talepte bulunan Karataş, şu maddeleri sıraladı:

- Sağlık Çalışanlarının insanca yaşayabilmesi  için; Döner Sermayeleri Emekliliğe yansıtılmalı, Ek Gösterge Adaletsizliği giderilmeli ve maaşları iyileştirilmelidir

- Sağlık Çalışanlarına söz verilen 4 yıla 1 yıl Yıpranma Payı ivedilikle verilmelidir. 

- Sağlık Çalışanları Meslek Odası  Kanunu ivedilikle çıkarılmalı ve zorunlu mesleki sorumluluk sigortası başta Hemşireler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına kurumlarınca ücretsiz yapılmalıdır.

- Sağlık Çalışanları arasında çalışma barışını bozan, tıbbi uygulamaları değersizleştiren ve hastaları müşteriye  dönüştüren mevcut  performans sisteminden acilen vazgeçilmelidir

- Sağlık kurumlarında sözleşmeli ve taşeron işçisi  adı altında her türlü güvencesiz çalıştırmaya son verilmeli; taşeron işçilerinin de içinde olduğu tüm sağlık çalışanları kadroya alınmalıdır.

- Hastane İdarelerinin Sağlık Çalışanlarına uyguladıkları mobbing’e son verilmeli,çalışanların son zamanlarda intihar eğilimi arttığından Çalışan Polikliniği ve Çalışan Hakları Birimleri kurulmalıdır.

- Sağlık Çalışanları sağlık hizmeti alabilmek için katkı-katılım payı,muayene ücretinden ve poliklinik sırasından muaf tutulmalıdır.

- Sağlık Çalışanlarının  Meslek, Görev, Yetki ve Sorumlulukları  dışında;  idarelerin keyfiyeti  ve dayatması  doğrultusunda angarya  işlerde çalıştırılmalarına son verilmeli ve 1219 sayılı Kanunun ek: 13. maddesi gereği son çıkan uydurma meslekler iptal edilmelidir.

- Sağlık Çalışanlarının yaşamlarını olumsuz etkileyen mecburi ve geçici görevlendirmeler kaldırılmalıdır.

- Son zamanlarda gittikçe artan sağlıkta  şiddetin sona erdirilmesi için Türk Ceza Kanununda gerekli değişiklik yapılmalıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41