Çalışanlar farklı bir tükenmişlik, yıpranmışlık yaşıyor

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının hayat standartlarının yükselmesi gerektiğini ifade ederek, çalışan ayrımı yapmadan, haklarını korumak için gerekli tedbirleri almanın en önemli görevleri olduğunu söyledi.

Çalışanlar farklı bir tükenmişlik, yıpranmışlık yaşıyor

Bursa Şubesinin Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Genel Başkan Semih Durmuş'un katılımıyla gerçekleştirildi.

Programda konuşan Genel Başkan Durmuş, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarına ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bir toplumun kalkınmasının STK’ların dinamizmine, çalışmasına, aktifliğine bağlı olduğunu ifade eden Durmuş, güçlü ve örgütlenmiş toplumun kamu yararını gözetebilen toplumlar olduğunu söyledi.

Yetkili bir sivil toplum teşkilatı  olarak ne yaptığını bilen, kararlı bir sorumluluk bilinciyle hareket ettikleri belirten Durmuş, "Büyük Memur-Sen Konfederasyonu’nun  ana bileşenlerinden biri olan Sağlık-Sen, ideolojik söylemleri değil; ortak medeniyet değerlerimizden aldığımız ilhamla, üyelerimizin ve insanımızın hak ve hukukunu, talep ve beklentilerini merkeze alan bir sendikacılık geleneğidir" dedi.

FARKLI BİR TÜKENMİŞLİK, YIPRANMIŞLIK YAŞIYOR

Çalışanların hayat standartlarının yükelmesi gerektiğini aktaran Durmuş, çalışan ayrımı yapmadan, haklarını korumak için gerekli tedbirleri almanın en önemli görevimiz olduğunu söyledi.

Çalışanların farklı bir tükenmişlik, yıpranmışlık yaşadığını belirten Durmuş, "Sağlık hizmetleri bir ekip işidir ve eğer bu ruh görmezden gelinirse çalışma barışından söz edilemez. Yepyeni bir Türkiye kurma hazırlığındaysak, sağlık çalışanları hakları konusunda da, eğriyi doğrultmaya, bozuğu düzeltmeye, mecburuz. İnşaallah bunu hep birlikte başaracağız" diye konuştu. Zor şartlar altında çalışan sağlık personellerinin duyarlılık, anlayış, sorunlara etkili çözüm beklemekte olduğunu ifade eden Durmuş, "Döner sermaye adaletsizliğinin giderilmesini, özellikle memur ve hizmet personelinin katsayısının arttırılmasını, vekil ebe ve hemşirelerin kadrolarının verilmesini istiyoruz" dedi.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ücret adaleti, yaşam konforu,  aile huzuru için tüm gücümüzle çalışacağız diyen Durmuş, "En önemlisi sağlık çalışanlarını asosyal yaşama mahkum eden normal çalışma süresinin yüzde 50 daha fazlasını çalışmaya mecbur bırakan istihdam sorunu acil çözüm bekleyen sorunların başında geliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sağlık bakanlığının 400 bin ebe hemşireye ihtiyacı var. Ama izim 150 bin ebe hemşiremiz var. Yani bir ebe hemşire 4 ebe hemşirenin yapması gerekeni hizmeti veriyor. Avrupa’dan 5 kat fazla çalışıyor. Bu durum insani değildir. Bu durum sürdürülebilir değildir, aile facialarına neden olmaktadır" şeklinde konuştu.

KAÇAR: SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMALI

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Onursal Genel Başkanımız Mahmut Kaçar ise konuşmasında Sağlık-Sen'in sendikal mücadelesine vurgu yaptı.

Sağlık-Sen'in geçmişten gelen güçlü ve erdemli bir mücadelesi olduğunu söyleyen Mahmut Kaçar, yeni yönetimle birlikte Sağlık-Sen'in yeniden ayağa kalkarak kazanımların altına imza atacağına inancının tam olduğunu belirtti. AK Parti olarak da sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarına çözüm arayışında olduklarını belirten Kaçar, sorunların ve taleplerin hükümet nezlinde değerlendirildiğini aktararak sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının emeğinin karşılığını alması için elinden gelen desteği vereceğini dile getirdi.

Genel Başkan Semih Durmuş'un yanı sıra programa Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz Aslan, AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Onursal Genel Başkan Mahmut Kaçar, Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Erdal Bolatçı, Balıkesir Şube Başkanı Nihat Erzi, İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Zafer Caner ve Kütahya Şube Başkanı Ahmet Demirsöz katıldı.

Anahtar Kelimeler:
Semih Durmuş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.