“Bıçak kemiğe değil, boğaza dayandı”

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, son günlerde tekrar artan sağlıkta şiddete dikkat çekerek, “Bıçak artık kemiğe değil, boğaza dayandı” dedi.

“Bıçak kemiğe değil, boğaza dayandı”

SAĞLIK VE ŞİDDET YANYANA GELMEMELİ

Sağlık çalışanlarının, doğrudan insan hayatını ilgilendiren kutsal bir görevi yerine getirdiklerini ifade eden Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, “Sağlık çalışanları bu kutsal görevi yerine getirirken, hiç de hak etmedikleri bir şekilde sık sık şiddet olaylarına maruz kalmaktadırlar. Sağlık ve şiddet hiçbir zaman yan yana gelmemesi gereken iki kavram olmasına rağmen ne yazık ki ülkemizde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların ardı arkası kesilmiyor” diye konuştu.

Son bir hafta içerisinde Gaziantep’te iki hastanenin acil servisinin kendini bilmez hasta yakınlarının saldırısına uğradığını hatırlatan Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Şube Başkanı Arayıcı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

GEREKLİ TEDBİRLER GECİKTİRİLMESİN

“Sağlıkta şiddetin elbette bir tane nedeni yok. Çok çeşitli nedenlerden dolayı ne yazık ki şiddet olayları sona ermiyor. Sağlık çalışanlarının iş yükü, özellikle acil servislerdeki yoğunluklar, güvenlik tedbirlerinin yetersizliği, cezaların caydırıcılıktan uzak olması, eğitim ve kültür seviyesindeki yetersizlikler gibi konular sağlıkta şiddetin nedenleri arasında yer alıyor. Bu nedenle sağlıkta şiddetin önlenmesi için birçok kuruma görev düşüyor. Çünkü artık bıçak kemiğe değil boğaza dayandı. Eğer ilgili tüm kurum ve kuruluşlar bu konu üzerinde ciddiyetle durmaz ve gereken tedbirleri zamanında almazsa çok daha kötü, çok daha vahim olaylarla karşılaşabiliriz.”

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI

Arayıcı, sağlıkta şiddetin sone ermesi için cezaların da caydırıcı hale getirilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, “Artık sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına bir dur demenin zamanı geldi ve geçiyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı her türlü önleyici ve caydırıcı tedbirler bir an önce alınmalı. Özellikle cezalar caydırıcı olmalı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasına yönelik yasa çıktı. Ancak bu uygulanmıyor. Bunu sağlayacak düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmeli. Sağlık çalışanına şiddet uygulayanlar mutlaka hapisle cezalandırılmalı. Diğer taraftan sağlıkta şiddet uygulayanların sağlık harcamaları belli bir süreliğine devlet tarafından karşılanmamalı. Hatta şiddet uygulayan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanırken kolluk kuvvetleri ya da güvenlik güçlerinin gözetiminde tutulmalı” şeklinde açıklamada bulundu.

SAĞLIK-SEN’İN EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ

 Sağlık-Sen Genel Merkezinin de şiddetin önlenmesi için önemli çalışmalar yaptığını ve girişimlerde bulunduğunu hatırlatan Başkan Arayıcı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sağlıkta şiddet sendikamızın en önemli gündem maddeleri arasında yer almaya devam ediyor. Bu konuda çok sayıda çalışmaya imza atan sendikamız, sağlıkta şiddet sona erene kadar mücadelesini sürdürecektir. Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasının önünü açan yasa değişikliği Sağlık-Sen’in öncülüğünde yapıldı. Yasanın uygulanması açısından da takipçisi olmaya devam edeceğiz. Burada bir çağrıyı da vatandaşlarımıza yapmak istiyorum. Sağlık çalışanları sizlere en kutsal hizmeti veriyor. Onlara karşı şiddet girişiminde bulunanlara en sert tepkiyi gösterin. Sağlık çalışanlarına sahip çıkın. Diğer taraftan Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ’a da sağlıkta şiddetin sona ermesi için yaptığı girişimler ve duyarlılığından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Sayın Bakanımız, şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına her zaman sahip çıkmakta ve destek olmaktadır. Kendisine sağlık çalışanları adına teşekkür ediyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41