Başkan Memiş'ten hemşireler haftasında yıpranma payı mesajı

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık hizmetinin yükünü çeken hemşirelerin sorunlarının acilen çözülmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Memiş'ten hemşireler haftasında yıpranma payı mesajı

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık hizmetinin yükünü çeken hemşirelerin sorunlarının acilen çözülmesi gerektiğini söyledi. 
Hemşireler Günü ve Haftası sebebiyle bir açıklama yapan Memiş, sağlık hizmetlerinin bir bütün olarak verilmesine karşın asıl yükü çekenin hemşireler olduğunu, ancak hemşirelerin yoğun iş yükü altında ezildiğini kaydetti.

Sağlıkta dönüşümün birinci aşamasında, yıllık sağlık hizmetlerine ulaşım ve vatandaş memnuniyetinin artmasına karşın personel sayısında artış yaşanmadığına dikkat çeken Memiş, “Bu başarının sağlanmasında sağlık çalışanları içinde en büyük sayıya sahip olan hemşirelerin payı büyüktür. Hemşireler, sağlıkta dönüşümün kahramanlarından olmalarına karşın, hak ettikleri değeri görmemekte, sorunlarının çözümüne yönelik kalıcı adımlar atılmamaktadır. Gerekli istihdamlar yapılarak, başta hemşireler olmak üzere sağlık çalışanlarının yükünün azaltılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Açıklamasında hemşirelerin taleplerini de dile getiren Metin Memiş, hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanmasının doğru olmadığını belirtti ve hemşirelere, mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemesi gerektiğini kaydetti.

YIPRANMA PAYI EN KISA SÜREDE HAYATA GEÇMELİ

Sağlık çalışanlarının ortak sorunlarından birisinin de yıpranma payı olduğunu vurgulayan Memiş, “Büyük çoğunluğu kadın olan sağlık çalışanları 7 gün 24 saat çalışmasına karşın yıpranma payı alamıyor. Konuyu ısrarla gündeme getirdik ve ilk olarak bunun sözünü aldık. Uzun uğraşlarımız sonucu yıpranma payı TBMM aşamasına gelmiş durumda. Yıpranma payı bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yasalaşmalı, sağlık çalışanlarının önemli bir talep ve beklentisi hayata geçmelidir.” İfadelerini kullandı.

PERFORMANS SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Sağlık çalışanlarının bir başka sorununun ise, kimsenin memnun olmadığı performans sistemi olduğunu dile getiren Memiş, çalışanları memnun edecek, çalışma barışını sağlayacak, hizmet kalitesi ve verimliliği artıracak yeni bir performans sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını da isteyen Memiş, sağlık çalışanlarının emekli olduklarında yaşadıkları emekli maaşı ve emeklilik tazminatı kayıplarının önüne geçileceğini dile getirdi.

Çalışanlarının büyük bir kısmını kadınların oluşturduğu sağlık alanında yaşanan en büyük sorunlardan birinin de kreş konusu olduğunu söyleyen Memiş, mevcut kurumlardan kreşi olmayan yerlerde kreş açılması, yeni yapılacak tesislerde de mutlaka kreşe yer verilmesi gerektiğini kaydetti. Memiş, 24 saat esasına göre hizmet veren kurumlarda kreş hizmetinin de 24 saat verilmesi gerektiğini vurguladı.

ŞİDDETLE MÜCADELE KARARLI OLUNMALI

Sağlıkta yaşanan şiddete de dikkat çeken Memiş, “Şiddetin önlenmesi, toplumsal bir sorumluluktur. Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını sağlayacak yasal düzenlemenin kararlılıkla uygulanmasını istiyoruz. Yasal düzenlemelerin yanı sıra fiziki önlemler de alınmalı, şiddete maruz kalan çalışanlara her türlü destek verilmelidir.” Dedi.

KADRO MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ

Açıklamasının sonunda, sendika olarak yıllardır, kamuda sözleşmeli istihdamın yanlışlığına dikkat çektiklerini hatırlatan Memiş, farklı türdeki istihdamların çalışma barışını bozduğunu, başta aile bütünlüğü olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirdiğini belirtti. Memiş, yüzbinlerce taşerona verilen kadronun, sayıları çok az olan vekil ebe ve hemşirelere de verilmesi çağrısında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurlu 3 yıl önce

Temcit pilavı gibi neden aynı konuşmaları yani malı mılı meli .yeterse yeter artık.hiç bir şey yaptığı yok sendikaların.hava cıva.sendika sağdece hangi adamımı nereye getirebilirimin peşinde.bir yere getirdiğimiz insanların kapasitesine yeteneğine vs vs sine bakıyorsunuz hiç hayır.ve yaptığınız bu durumlardan tepki aldığımızı bilyormudunuz sayın sendika.ureteyen bilgi birikimi ve tecrübeden yetersiz kişileri sırf kocası veya karısı sendikada aktif görevde diye atarsanız size ve sendikaya olan saygıyı kaybedersiniz.ettinizde zaten.kusura bakmayın bu kadar açıkça doğruları söylediğim için.

Avatar
turanna 3 yıl önce

7 yıldır bize söz veriliyor,neden gerceklesmiyor.sağlık personeli de sandikta cevabını verecektir.

Avatar
turanna 3 yıl önce

Seçime kadar yıpranma payı,kanunlaşmaz ise Sendikadan istifa edeceğim.Söz