Aile sağlığı çalışanlarının işleri zorlaşıyor!

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı'nın Aile Hekimliği sisteminde yaptığı yeni düzenlemelerin Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı çalışanlarının işlerini zorlaştırmak ve mağduriyetler yaşanmasına neden olduğunu iddia etti.

Aile sağlığı çalışanlarının işleri zorlaşıyor!

Türk Sağlık Sen  Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar, Sema Gümüş ve eski şube başkan yardımcısı Erol Kalemer’inde yer aldığı basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'nın Aile Hekimliği Bilgi Sisteminde yapmış olduğu duyuru ile Aile Sağlığı Merkezlerinde “ASM” yapılan aşılama işlemlerini sıkıntıya sokması ve angaryayı artırdığını ifade etti.
 
Çeker açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği sisteminde yaptığı yeni bazı düzenlemeler ile Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının işlerini zorlaştırmak ve mağduriyetler yaşanmasına neden olmaktan başka bir misyonu olmadığını görüyoruz. Son olarak "Muayene verileri girilmeden aşı ve izlem ekranlarının açılmaması" kuralı getirilmesi de bu uygulamaların tipik bir örneğini oluşturmuştur.
 
Aşı takvimi ile bebeklere yapılması gereken aşılar açık ve net bir şekilde belli olduğu halde, o güne özel olarak aşılar hazırlanırken ve gerekli tedbirler alınmış olduğu halde muayene yapılmadan aşı yapılamayacağını gibi bir işlemi düzenlemek sorunlu bir yaklaşımdır.
Aile Hekiminin üzerine kayıtlı nüfus olmadığı halde girişini yaptığı muayene ile ilgili ortaya bir sorun çıkarsa bundan kimin mesul olacağı, Aile sağlığı çalışanlarının muayene kaydı açması durumunda  Aile Hekiminin ve  Aile Sağlığı Çalışanın zor durumda kalacağı açıkken böyle bir zorunluluk getirilmesi Aile Hekimine ve  Aile Sağlığı Çalışanına son derece sıkıntı verecektir.
 
Aile Hekiminin eğitimde, izinde  ve ya farklı nedenlerle görevi başında olmaması halinde yerine bakacak  Aile Hekimi aynı   riskleri almak zorunda kalacaktır. ASM dışında  özel sağlık kuruluşlarında yapılan aşılarla ilgili olarak; Ya performans endişesi taşıyanların bir kısmı hukuki riski göze alıp sanal muayene ve tanı girecek bu durumda farklı komplikasyonları gündemimize taşıyacaktır. Ya da hukuki riski göze almaktansa, performans kesintisini göze alıp görmediği hasta ile ilgili olarak muayene kaydı açmayacak böylece izlemleri gönderemeyecektir.
 
Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı aşılamada sıkıntılar yaşanacak ve bu çalışanlara negatif performans olarak geri dönecektir. Yani çalışanlar kendilerinden kaynaklanmayan ve düşünülmeden hayata geçirilen bir uygulama nedeniyle cezalandırılacaklardır. Bu cezanın sağlık çalışanına ekonomik karşılığı ise her aşı için  yaklaşık olarak ortalama 150 TL. olacaktır.
 
Ayrıca hem iş yükü artacak hem de vatandaşların bekleme süresi artacaktır. Çalışanlar riski göze almaktansa, performans kesintisini göze alıp görmediği hasta ile ilgili olarak muayene kaydı açmayacak böylece izlemleri gönderemeyecektir. Aşı öncesi muayene zorunluluğu gibi uygulanabilirliği açısından da sıkıntılı olan bu iş yeniden mutlaka değerlendirilmelidir. Bu kural aşıların bile bozulmasına yol açabilecek türdendir.
 
Kısacası bu düzenleme neresinden tutulsa elde kalacak cinstendir. Her hangi   bir faydası da yoktur. Sağlık Bakanlığı bu tür düşünceleri ortaya koymadan önce periferde görev yapan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanların ve sosyal tarafların görüşünü almalıdır. Bu türden uygulamalarla sistem iyice içinden çıkılmaz bir hale sürüklenecektir.

Türk Sağlık-Sen olarak bu sorunlu yaklaşımdan, faydası olmayan hatta zararı  olacak olan uygulamalardan vazgeçilmelidir. Türk Sağlık Sen olarak sorunun çözümü için gerekli girişimler yapılmıştır" diye konuştu.
 
                                                                                                            
 
 
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ TUNÇ 3 yıl önce

ne de büyük müjde, nerede döner sermayenin emekliliğe yansıması ve yıpranma payı verilmesi. tebrikler davutoğlu memurları iyi idare ediyorsunuz.

Avatar
Selvi Çiroglu 3 yıl önce

Tıbbi sekreterlere atama lutfen

Avatar
Türk 3 yıl önce

Oy moy yok bu sefer

Avatar
erkan atar 3 yıl önce

Reklam kokan hareketler bunlar. Niye seçim sonrası. Şimdi ne eksik te seçimden sonraya vaat ediliyor?kılıçtar oğlu yada bahçeli dese bu sözleri anlarız da. Başbakandan duyunca çok saçma geldi...

Avatar
merdem 3 yıl önce

Yıllardır bekliyoruz müjdeyi hep husran.memursen millet vekili olacak belkide bakan olacak.ne mutlu bize.zamdan sosyal hakdan daha guzel tadını çıkaralım arkadaslar.neyleyelim zammı vekil bakan olsun bize yeter.simdi kalkmış mujde vermisler...yazık cok yazık alay etmeyi bırakın,ülkenin durumu vahim,emeklinin,askeri ucretlinin durumu vahim,işsiz cok 800 bin kişi çalıştık hamd bir vekil cikarttik yetmezmi memur kardesim.be davut oglu memursenin neler yaptığını saymissin ya siz memursen icin ne yaptınız. ben h a k k i m i h e l a l e t m i y o r u m.akp li memurlar.

Avatar
hasan has 3 yıl önce

Yıllardır oy verdiğimin karşılığı fakirleşen toplum zenginleşen iktidar.Büyük müjde diye habere bak.Memur olupta başta fazla mesai ve 659 666 khk lar ile bir çok hakkı elinden alınanlar 7 haziranda iyi düşünmelerini tavsiye ederim.

Avatar
4 b memur 3 yıl önce

Ya hani 4 b lere kadro

banner40

banner41