Tıbbi sekreterler atama bekliyor

Ataması yapılmayan binlerce tıbbi sekreter, Sağlık Bakanlığı'nın açıklayacağı atama kararını bekliyor.

Tıbbi sekreterler atama bekliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na seslerini duyurmak isteyen ataması yapılmayan tıbbi sekreterler, 2016 yılında tıbbi sekreter ataması yapılması için çağrıda bulundular.

35 bin Önlisans, 30 bin Ortaöğretim Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programı mezunu olduğunu dile getiren atama bekleyen tıbbi sekreterler, 4 yıl lise, devamında ise 2 yıl önlisans eğitimi alıp KPSS’ye hazırlanıp yüksek puanlar almalarına rağmen hastanelerde bu işleri çoğunlukla taşeronlar ve hemşirelerin yaptığını ifade ettiler.

Ataması yapılmaya tıbbi sekreterler konu hakkında yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandılar: "Ne Kamu Hastanelerinde, ne Aile Hekimliği merkezlerinde ne de Özel Hastanelerde diplomalı tıbbi sekreterlere istihdam sağlanmamaktadır. Tıbbi sekreterlik asıl iştir ve yerine taşeron ya da iki aylık sertifikalı eleman çalıştırılamaz. Ancak Sağlık Bakanlığı son yıllarda hemen hemen bütün Tıbbi Sekreter ihtiyacını hizmet alımı ile yani taşeronla karşılayıp ve bizlerin işini hemşirelere yaptırılarak bize karşı çok büyük haksızlık yapıyor. Özellikle 2013 Ocak ayı Sayın Mehmet Müezzinoğlu'nun Sağlık Bakanı olması itibari ile taşeron alımları büyük oranda artmış durumdadır. Bu durum yıllarca çeşitli zorluklarla eğitim almış ve Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programından mezun olmuş atama bekleyen biz asıl Tıbbi Sekreterleri, büyük hayal kırıklıklarına uğratmıştır. Büyük bir adaletsizliğe maruz bırakılmış durumdayız.
 
2007 yılı itibari ile Tıbbi Sekreter alımlarının bazıları şu şekilde:
 
Önlisans Tıbbi Sekreter : 2007/4 1.148 kişi, 2009/1 641 kişi, 2010/5 757 kişi, 2011/8 1.011 kişi 2012/5 734 kişi.
 
Ortaöğretim Tıbbi Sekreter : 2007/4 1.000 kişi, 2009/1 428 kişi, 2010/5 487 kişi, 2011/8 1.311 kişi, 2012/5 190 kişi 2014 Kpss sınavı ile günümüze kadar 2 alım olmuştur ve alım sayıları ise şu şekildedir.
 
Önlisans Tıbbi Sekreter : 2014/2 : 84 kişi, 2015/1 86 kişi alınacağı açıklandı.
 
Ortaöğretim Tıbbi Sekreter : 2014/2 : 0 kişi, 2015/1 44 kişi alınacağı açıklandı.
 
2015/2 Sözleşmeli alım : Önlisans : 28 kişi ortaöğretim : 12 kişi 2013 ten günümüze kadar olan Tıbbi Sekreterlikte taşeronlaşmanın patlama yaşandığı iki buçuk yıllık süreç itibari ile Tıbbi sekreter alımları Önlisans da iki buçuk yılda toplam 650 kişi, Ortaöğretim de iki buçuk yıllık süreçte toplam 600 kişi kadar olmuştur.
 
Yani 2013 yılı öncesi yılda 2 bin ila 3 bin arası Tıbbi Sekreter alımı yapılırken son iki buçuk yılda yapılan toplam Tıbbi sekreter alımı bin 300 kişiyi bulmamış durumdadır.
 
Ayrıca bu süreçte devletimizin yatırımları sonucu onlarca kamu hastaneleri açılmış ve açılmaya devam etmesine rağmen personel alımı ne yazık ki düşmektedir. Sözleşmeli ataması yapılan ve yerleştirilen personelin tekrar tercih hakkı olduğu için biz atanamayanlar yine mağdur duruma düşüyoruz. Bir çok Tıbbi Sekreter atanamadığı, aile ve toplum baskısı nedeniyle psikolojik sorunlarla boğuşmaktadır.

Hayatlarına yön verememektedirler (ileriyi görememe,evlilik vs) Bizler bu işin yıllarca eğitimini almış ASIL Tıbbi Sekreterler olarak yerimize eğitimsiz ya da 2 aylık kurslardan sertifika almış taşeron eleman alınmasını, Tıbbi Sekreterin görevlerinin Hemşirelere yaptırılmasını kesinlikle istemiyoruz. İşimizi yapmak istiyoruz. Biz 14 yıllık eğitim hayatımızın boşa gitmesini ve diplomalarımızı çöpe atmayı istemiyoruz.Tıbbi Sekreter ihtiyacının mevcut atama sayılarından daha fazla ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Bu yönde alım sayılarının arttırılmasını talep etmekteyiz. Haklı davamızda yardımınızı bekliyoruz .

Atanamamış, çocuklarının rızkını KPSS’ye emek vererek harcayan kişilerin 2014 KPSS puanının heba olmasına Allah Rızası için engel olun. KPSS’den yüksek puanlar almış 65 bin mağdur genç ve 250 bin kadar ailesi sizden gelecek olumlu yöndeki adımları büyük bir umutla beklemektedir.
 

Anahtar Kelimeler:
AtamaTıbbı Sekreter
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tıbbi sekreter 2 yıl önce

Çok çok haklisiniz umarım sesimizi duyarlar

Avatar
hamza yıldız batman 2 yıl önce

tıbbi sekreterler adalet ediyor

Avatar
Tıbbı sekreter 2 yıl önce

Yazıl degılmi bize ekmegımızle oynuyorlar tıbbı sekreterlik bolumu mezunların yerıne eleman alınımı hakkımız haram bosuna ı okuduk okul biz

Avatar
AYŞE 2 yıl önce

sizin atanmanız için torpille hastanelere taşeron olarak girmeniz lazım. başka türlü asla atanamazsınız. hatta sizin yerinize hastanelerde çalışan torpillilere kadro geliyor. siz atanmaktan bahsediyorsunuz. sizin kul hakkınızı kimse ödeyemez ama kimse kul hakkına baktığı yok. torpille işe giren kişilere nasıl kadro gelir aklım almıyor.

Avatar
tıbbı sekretermiş 2 yıl önce

sizin atanmanız için torpille hastanelere taşeron olarak girmeniz lazım. başka türlü asla atanamazsınız. hatta sizin yerinize hastanelerde çalışan torpillilere kadro geliyor. siz atanmaktan bahsediyorsunuz. sizin kul hakkınızı kimse ödeyemez ama kimse kul hakkına baktığı yok. torpille işe giren kişilere nasıl kadro gelir aklım almıyor.

Avatar
FUAT 2 yıl önce

sizin atanmanız için torpille hastanelere taşeron olarak girmeniz lazım. başka türlü asla atanamazsınız. hatta sizin yerinize hastanelerde çalışan torpillilere kadro geliyor. siz atanmaktan bahsediyorsunuz. sizin kul hakkınızı kimse ödeyemez ama kimse kul hakkına baktığı yok. torpille işe giren kişilere nasıl kadro gelir aklım almıyor

Avatar
tıbbi sekreter adayı 2 yıl önce

2016 lise ortaöğretim kaç kişi tıbbi sekreterlikten alınacak?

Avatar
Tuğba yalçın 1 yıl önce

Bende 2004 mezunuyum hala atama bekliyorum. Herkes torpille hastanelerde çalışıyo biz hala bekliyoruz.artik bu yıl bari atanalim yaslandik beklemekten.

banner40

banner41