Sağlık müdürü atamalarında akademisyen hekim dayatması

Sağlık sen genel başkan vekili semih durmuş sağlık müdürü atamalarına ilişkin yapmış olduğu açıklamada.

Sağlık müdürü atamalarında akademisyen hekim dayatması


SAĞLIK MÜDÜRÜ ATAMALARINDA AKADEMİSYEN HEKİM DAYATMASI!!!

Bir dedikodu almış başını gidiyor.
Neymiş efendim “il sağlık müdürleri akademisyen hekim olacak”mış!
Akademisyen olunca ne olacak?
İl sağlık müdürlüğü ve kurumlar çok daha nitelikli mi yönetilecek?
Akademisyenler, pratisyen veya uzman hekimin idarecilik adına bilmediği veya cesaret edemediği neyi yaptı/yapacak?
İdarecilikte başarılı olmak akademisyen hekim olup olmama ile ilgili bir şeyse,
akademisyen hekimlerin yöneticilik yaptığı üniversitelerin çok daha nitelikli yönetiliyor olması gerekmez miydi? Ama durum öyle değil…
Sağlık bakanlığında da akademisyenlerin lehine görünür bir hizmet farkı yok.
İşin doğrusu şu ki;
İdarecilik noktasında asıl olan hekimlik diplomasına sahip olmak değil kurumu yönetmede ihtiyaç olan Liderlik, Stratejik Düşünme, Finans ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Ekip Kurma ve Değişimi Yönetebilme becerilerine sahip olmaktır.
Kaldı ki; il sağlık müdürü illâ hekim olacak diye bir ön şartın olması da doğru değildir. Hekim olmayanlar da il sağlık müdürü olabilmelidir.
Yönetim biliminde uzmanlaşmış olan hekim dışı personelde tüm idari birimlerde yöneticilik yapabilmelidir.

Son söz;
Yöneticilik noktasında bilgi birikimine bakmaksızın tek kriterin “akademisyen hekimlik” olmasını isteyen bir grup var. Maalesef bu grup; uzman, pratisyen ve hekim dışı personelin aleyhine gayri ahlaki bir söylem içerisinde yer almaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr 1 yıl önce

Maalesef giderek batıyoruz. 45 yalında akademisyen olmuş ve 45 sonra ilk yöneticilik tecrübesi olacak akademisyen mübarekler nasıl yönetim sergileyecekler bekleyip görmek lazım. Görülüyor ki akademisyen arkadaşların da çoğu detöcü çıkıyor acaba bu fetö darbesi başarımı mı oldu. EGO'su yüksek herkesi öğrenci olarak gören kendisini dev aynasında gören akademisyenlerin ne yapacaklarını göreceğiz. Başkanın dediği gibi üniversite hastanelerinin hali meydandayken sağlık bakanlığının böyle bir dayatma yapması soru işareti. Ve bir diğer taraf bu kadar tıp fakültesinde hoca yokken bunları idareci olarak atamak hangi akla sığar. Ayrıca şimdiye kadar gördüğümüz akademisyen yöneticiler medikal firmaları zengin etmekten başka ne yaptılar.

Avatar
faruk 1 yıl önce

Yerinde bir tespit, iş bilenin kılıç kuşanındır, bitsin artık şu meslek taasupçuluğu,sadece belge ile bu makamlar işgal edilmemeli..Birileri zeki olabilir fakat akıldan yoksun olmadığını kim söyleyebilir..

Avatar
Ömer 1 yıl önce

Katılıyorum
İdareciler prt dr dan fazla olmamalı hatta idari personellerden olmalı yrd cıları pratisyen dr olmalı

Avatar
Mustafa 1 yıl önce

Aynen katılıyorum idarecilik meziyet ister diploma ile idarecilik yapılmaz Tıp okuyan birinin almış olduğu mesleki bilgisini masa başında memur sıfatıyla icra etmesi diğer SHS ebe, hemşire,lab.tek, vb..gibi mesleki beceriye sahip kişilerin masa başında veya elinde fotoğraf makinası ile çekim yapması gibi Acilen müdürlüklerde geçici görev sonlandırılmalı ve her şubede hangi ünvanda kaç personele ihtiyaç varsa PDC si çıkartılmalı ve belli şb lere SHS sınıfı PDC verilmeli yönetici müdürü olduğu iş yerini kendisinin özel iş yeri olsa idi nasıl çalıştırıldı düşüncesi ile az eleman ile çok iş yapma gayretinde olmalıdır.

Avatar
bolu beyi 1 yıl önce

bence sağlığa bile gerek yok...direk müdür olsa yeterli...hatta müdür nedir...ona bile gerek yok :)

Avatar
Hakan baş 1 yıl önce

Sağlık müdürlüğü temsil makamıdır icraat değil o yüzden akademisyen olması kararı doğrudur alttaki makamlar hekim uzman hekim hemşire sağlık memuru olabilir asıl icraatçı alt kadrosudur ayrıca nasıl hekim kaymakam yada vali olamıyorsa diğer mesleklerden kişilerde sağlık müdürü yada başhekim olmamalıdır bu tüm dünyada da böyledir

Misafir Avatar
selçuk selim 1 yıl önce @Hakan baş

Bilgilerinizi güncelleyin derim. Temsil işi öncedendi, yeni sistemde İl Sağlık Müdürleri tam yetkili ve en etkin pozisyonda olacaklar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Gül 1 yıl önce

Sahada çalışmış olması bilmesi gerekmezmi

Avatar
Hanyeli 1 yıl önce

Bencede hekim dışı personel sağ.müd.yapabilir.Örn:Eğitimi ve liyakatıyla kendini ispatlamış bir şube müd.sağlık müd.yapabilir

banner40

banner41