Sağlık çalışanlarına şiddet

Son günlerde sağlık camiası yaşanan şiddet olaylarıyla gündeme gelmeye başladı. Son günlerde yaşanan olaylarda 3 doktor ve 2 bilgi işlem görevlisi hasta ve hasta yakınları tarafından darp edildi.

Sağlık çalışanlarına şiddet

Sağlık çalışanları yine şiddet olaylarıyla gündeme geldi. Son bir hafta içerisinde 3 doktor, 2 bilgi işlem görevlisi olmak üzere 5 sağlık çalışanı darp edildi.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 5 sağlık görevlisine şiddet uygulanan darp olayları sonrası sendikalar duruma tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptılar.


Grup adına basın bildirisini okuyan sendika yetkilisi Mahmut Karataş, “Son yıllarda kurumlarımızdaki iş yükünün artmasından dolayı şiddet olayları artmaktadır. Her geçen gün gerek sözlü gere fiziki olarak şiddete maruz kalan arkadaşlarımızın sayısı artmaktadır. Halkımıza dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yapılmaksızın özverili bir şekilde hizmet eden arkadaşlarımızın fiziki ve sözlü şiddete maruz kalmaları iyi niyet ve ahlaki kurallar dışında bir harekettir. Şiddetin her türlüsüne karşı olmak ile beraber şiddet uygulayanlara yönelik ciddi yaptırımların olması gerekmekte olup halkımızın bu konuda duyarlı olmasını rica ederiz” dedi.

Şiddete maruz kaldığını iddia eden bilgi işlem görevlisi N. Saraç ise, kemerle kendisine vurulduğunu anlattı.

Saraç, “Emar sonucunu göstermeye gelen bir hasta yakını doktor dışarıya çık sıra numarası al diye uyardı. Arkadaşımız kapıyı kapatınca hasta yakını kapıyı yumruklamaya başladı. Kapıyı çok yumrukladın kapıyı yumruklayacağına git aşağıya hakkını ara dedim. Çocuğunu aradı ve beni kemerle dövmeye başladı. Şikayetçi oldum. Ama kendi can güvenliğim açısından davadan vazgeçtim. 3 günlük rapor aldım. Daha öncede bir sağlık çalışanımız darp edildi” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler:
ŞiddetSağlık

banner40

banner41