Kadın milli iradeye istikamet verendir

Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Burcu Gülcan “Bizim için kadın umuttur. Başarıdır.  Diriliş ve direncin temsilcisidir. Kadın, Güçlü Türkiye yolculuğumuzda toplumu dönüştüren, milli iradeye istikamet verendir” şeklinde konuştu. 

Kadın milli iradeye istikamet verendir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, sağlık çalışanlarının beklediği yıpranma payıyla ilgili düzenlemenin yakında TBMM’ye geleceğini söyledi. Çalık, Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu tarafından düzenlenen Gelişen Türkiye, Güçlü Kadın çalıştayının açılışında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in, yıpranma payı süreciyle ilgili sözlerine değinen Çalık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bunca yıllık yol arkadaşı olarak söylüyorum; Cumhurbaşkanımızın verdiği söz yerine getirilir. Yıpranma payı konusunda da, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, başbakanımızın takibi ve Sağlık Bakanımızın ilgisiyle, yıpranma payı meclise geliyor. İnşallah bir aksama olmadan yerine getirilecek. Diğer güzel çalışmalar da var. Bunlar da sayın bakanlarımız tarafından sizlerle paylaşılacaktır” şeklinde konuştu. ‘Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye olacaktır’ diyen Öznur Çalık, 16 yaşında, 15 yıldır iktidar olan bir parti olarak her alanda reformlar yaptıklarını, en büyük reformların ise sosyal güvenlik ve sağlıkta yaptıklarını ifade etti. Sağlık hizmetlerindeki memnuniyetin yüzde 74’e çıkmasının sağlık çalışanları sayesinde olduğunu söyleyen Çalık, sağlık çalışanlarına da teşekkür etti. 

YALÇIN: BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ KALDIRILMASINDA MEMUR-SEN ÖNCÜ OLDU

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise konuşmasında, kamudaki başörtüsü yasağının, Memur-Sen’in düzenlediği imza kampanyası ile sona erdiğini hatırlattı. Sağlık-Sen’in, önemli ve son derece heyecan veren yeni bir atılım yaptığını söyleyen Yalçın, “Memur-Sen bir milyon üye sayısını aştı, kadın üye sayısı yarım milyonu geçti. Bundan sonra bu teşkilatın daha ileri gidebilmesi, kadınların teşkilatta yer almasına bağlıdır. Çalışma hayatı değişiyor. Hazırlıksız yakalanmamak için, nitelikli toplantılar yapmak, bize iyi bir yol haritası çıkaracaktır. Sağlık-Sen’in, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yönelik, kadın gözüyle bakış ve sorunların tespitine yönelik bu çalışmasını bu açıdan önemsiyorum” dedi. 

KATIRCIOĞLU: KADINLAR OLARAK GEÇMİŞTE ÇOK ACILAR YAŞADIK

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise yaptığı konuşmada, ‘15 yıl öncesinde, biz kadınlar neler yaşamıştık, diye baktığımızda, yaşadığımız acıları hatırlıyoruz’ dedi. Yaşadığı acıları kendisinin bildiğini söyleyen Katırcıoğlu, başörtülü TBMM’de komisyon başkanı olarak yer almasının, AK Parti’nin yaptığı çalışmaların bir sonucu olduğunu kaydetti. Katırcıoğlu, siyasetteki kadın temsil oranının yüzde 4,4’den 14,7’ye, iş gücünde ise 2004’de 20,8 olan temsil oranının yüzde 34,3’e kadar yükseldiğini kaydetti. 

YEĞİN: KADINLARIN LEHİNE YÖNELİK DÜZENLEMELER YAPTIK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin ise konuşmasında endüstrinin gelişmesiyle, kadının çalışma hayatındaki yeriyle ilgili tartışmaların başladığını belirtti. AK Parti hükümetiyle birlikte kadınlara yönelik çok ciddi çalışmalar yapıldığını söyleyen Yeğin, yapılanların yeterliliğinin tartışılabilir olduğuna dikkat çeken Yeğin, “Ancak, yürüyen amacına ulaşır. Biz de yürüyoruz, amacımıza ulaşacağız” ifadelerini kullandı. 

KARABAY: SADECE EKONOMİK GÖSTERGELERLE MÜREFFEH TOPLUM OLUNMAZ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay da konuşmasında, kadının güçlü kılınmasının, bakanlıklarının öncelikli hedefleri olduğunu, gelişen Türkiye’nin sadece ekonomiyle değil, bireylerin mutlu, ailelerin güçlü olmasıyla olacağını dile getirdi. “Mereffeh toplumun temelinde kadını görüyoruz. Son yarı yüzyılda batının ortaya koyduğu değerlerde değil, kadim medeniyet değerlerimizle bunu başarmak istiyoruz. Günün idraki, dünün kadim medeniyet değerlerini buluşturarak bunu yapabileceğimize inanıyorum” dedi. 

MEMİŞ: YIPRANMA PAYINI ALINCAYA KADAR KONUŞACAĞIZ

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise konuşmasında, kadınların sendika içinde etkin şekilde yer alması amacıyla Kadınlar Komisyonu’nun oluşturduklarını söyledi. Komisyonu sadece ismi olsun diye kurmadıklarını söyleyen Memiş, komisyonun SASAM Enstitüsü ile birlikte başarılı çalışmalara imza atacağını ifade etti. Kadın çalışanların sorunlarını tespit eden, çözüm önerileri geliştiren çalışmalar yapılacağını söyleyen Memiş, “Önümüzdeki ay uluslararası sağlık sendikacıları toplantısına, kadın sendikacıları da davet ettik. Yine komisyonumuz kadınların liderlik beklentisine yönelik bir araştırma yaptı. Kalkınma Ajansı ile ortak bir proje gerçekleştireceğiz. 100 kadın çalışanımıza bu yönde eğitim vereceğiz” şeklinde konuştu. 

Yıpranma payı taleplerine de değinen Memiş, “Bu talebimiz karşılanana kadar her yerde konuşacağız, dile getireceğiz. Bürokratik oligarşinin engellemesiyle mücadele ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın 5 yıllık hizmete 1 yıl yıpranma payı sözünün yerde bırakılmasını anlayamıyoruz. 14 Mart’ta Cumhurbaşkanımız bu sözünü tekrarladı; halen bakıyoruz bu konuda ciddi adımlar atılmıyor. Sağlıkçılık mesleği, onurlu bir meslektir. Adaletsiz döner sermaye olmak üzere, şiddetin önlenmesi olmak üzere, yetersiz isdihdamın giderilmesi ve yıpranma payının verilmesi konusunda sizin aracılığınızla sesimizi bir kez daha duyurmak istiyorum” dedi. 

GÜLCAN: KADINLARIN MÜCADELESİNİ HAK MÜCADELESİ OLARAK GÖRÜYORUZ

Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Burcu Gülcan da açılışta yaptığı konuşmada, kadınların mücadelesini HAK mücadelesi olarak gördüklerini söyledi. HAK’kın olduğu yerde Sağlık-Sen, HAK’kın arandığı yerde 1 milyon üyesiyle büyük Memur-Sen ailesinin olduğunu söyleyen Gülcan, “Bizim için kadın umuttur. Başarıdır.  Diriliş ve direncin temsilcisidir. Kadın, Güçlü Türkiye yolculuğumuzda toplumu dönüştüren, milli iradeye istikamet verendir” şeklinde konuştu. 

Kadının iş gücüne katılımı arttıkça sorumluluklarının artacağını söyleyen Gülcan, ailede, sosyal hayatta, çalışma hayatında kadını destekleme amaçlı özellikle son yıllarda yaşanan gelişmeleri takdirle karşıladıklarını ifade etti. Sağlık sektörünün içinde kadın iş gücü uygulamasının yüksek olduğu sektörlerden biri olduğunu söyleyen Gülcan, “Sağlık ve sosyal hizmetlerde çalışan kadınlar olarak; sağlık veya bakım hizmetine muhtaç insanlara, en iyi hizmeti sunuyoruz. Ancak insanımızın devletin şefkat elini hissettiği böyle bir alanda hizmet etmek, ruhen ve bedenen üstün bir güç ve sorumluluk duygusu gerektiriyor. Bu alanda çalışan kadınlarımızda mesleki saygınlık algısı, geleceğe dair umutlar, kreş sorununun  maalesef devam ediyor olması, yıpranma payının henüz sonuçlandırılmamış olması, istihdam yetersizliği nedeniyle iş yükünün fazla olması kadın çalışanlarımızın gittikçe tükenmişlik yaşıyor olmasına neden olmaktadır” dedi. 

ÖCAL: EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öcal ise konuşmasında, çalışma hayatında kadınlar olarak bir takım sorunlar olduğunu söyledi. Bu yönde atılan adımları önemsediklerini ancak yeterli görmediklerini söyleyen Öcal, “Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz, bu ülkenin çimentosu olmaktan da onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz.
Bu ülkede sorumluluğumuzu bilmiş, gerektiğinde elimizi değil, gövdemizi taşın altına koymuş kadınlarız. Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu tarafından düzenlenen bu çalıştayı bu yönden önemsiyor ve teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Siyasette kadın, medyada kadın, örgütlenmede kadın ve çalışma hayatında kadının yeri konularının konuşulduğu panele Gazi Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Gonca Bayraktar Durgun moderatörlük yaptı. Panelde konuşmacı olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, ÇSGB Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Hak-İş Kadınlar Komitesi Başkanı Fatma Yavuz ve Gazeteci/Yazar Nihal Bengisu Karaca yer aldı. Kadın emeğinin konuşulduğu panelin ardından program gerçekleştirilen 3 çalıştayla devam etti.  

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu’nun moderatörlük yaptığı birinci çalıştay masasında İş ve Aile Hayatının Uyumlaştırılması Politikaları konusu ele alınırken Gazi Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı, SASAM İş Gücü ve Sendikal Haklar Direktörü Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın’ın moderatörlük yaptığı 2. çalıştay masasında ise STK ve Sendikal Örgütlenmelerde Kadının Yeri konusu ele alındı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazan Torun'un moderatörlük yaptığı 3. çalıştay masasında ise Sağlık ve Sosyal Hizmet Alanında Çalışan Kadın Sorunları konusu ele alındı. 

Anahtar Kelimeler:
Sağlık SenBurcu Gülcan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gülay 3 yıl önce

aynı sendikanın üyesi bi kadın olarak,kadın istihdamı adına yeterince aktif olduğunuzu düşünmüyorum.hele ki yönetici pozisyonları erkeklerle dolu,sendika kadın yönetici pozisyonu konusunda etkin olmalı.çoğu ilde kadınlar ancak yardımcı pozisyonda görev almakta.hem eğitim hem vasıf anlamında o kadar kadın personel varken.bu özelliklere sahip olmayan erkekler.bu görevlerde bulunmakta.