4B personel kadro bekliyor

Sözleşmeli Personel Platformu, "4B sözleşmeli personelin yaşadığı sorunlar ve kadroya geçirilme gerekliliği"ni anlatarak kadro talebinde bulundular.

4B personel kadro bekliyor
Binlerce 4B'li kadro beliyor. Sözleşmeli Personel Platformu, bu konuda yazılı bir basın açıklaması yayınlayarak, kadro taleplerini gündeme getirdiler.

Sözleşmeli Personel Platformu'nun yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

"657 sayılı Kanun, Devlet memurlarının hizmet şartlarını, niteliklerini, atanma ve yetiştirilmelerini, ilerleme ve yükselmelerini, ödev, hak, yüküm ve sorumluluklarını, aylıklarını ve ödeneklerini ve diğer özlük işlerini düzenlenmek amacıyla yürürlükte olan bir kanundur.

Bu kanunun 4. Maddesinde, “…kamu hizmetleri; memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür. 4A ya tabi memur mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenler, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır.

Yukarıdaki tanımlananlar dışındaki kurumlarda genel politika tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur sayılır. 4B ye tabi sözleşmeli personel kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Bakanlar Kurulunca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde kurumun teklifi ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Maliye Bakanlığınca vizelenen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.

4C ye tabi geçici personel bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

4D ye tabi işçiler A, B, ve C fıkralarında belirtilenler dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir. Bunlar hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz. Dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamaz" denilmektedir.

Kamudaki çalışma hayatını düzenleyen bu kanunun, uygulama kısmında yaşanan aksaklıklar, yukarıda ünvanları belirtilen çalışan kesimi; buna bağlı olarak da kamu düzenini olumsuz etkilemektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. Maddesinde belirtilen ünvanlar arasında da en çok sorun 4A ve 4B farklılığından kaynaklanmaktadır.

Bu sorunlara baktığımızda:

* 4A lı kadın çalışanın süt izni üç saat iken 4B li kadın çalışanın süt izni bir bucuk saattir. Her kadın çalışanın bebeğini emzirmesi, onun ile daha çok vakit geçirmesi haktır. Bu hak (kadrolu-sözleşmeli) atanma şekline göre belirlenmemelidir.

* 4A lı kadın çalışanın doğum izni sonrası çocuk sayısına göre iki-dört-altı ay yarım zamanlı ve tam maaşlı çalışma hakkı varken 4B li kadın çalışanın yoktur.

* Eşi doğum yapan 4A'lı erkek çalışana on gün izin verilirken 4B'li erkek çalışana iki gün izin verilmektedir.

* 4A'lı çalışan yıllık izinlerini bir sonraki seneye devredebilirken 4B'li çalışan devredememektedir.

* 4B'li çalışan istisnai durumlar dışında görevde yükselememekte ve idareci pozisyonunda görev alamamaktadır.

* 4B'li çalışanlar derece-kademe ilerlemesi ve arazi tazminatı gibi ek ödemelerden de yararlanamamaktadır. Ayrıca sene içerisinde vergi dilimlerine erken girmesinden dolayı maşlarında büyük düşüşler yaşamaktadır.

* 4A'lı çalışan bulunduğu kurumun tayin yönetmeliğine göre tayin hakkına sahipken 4B'li çalışanların çalıştıkları kurumdan başka bir kuruma geçiş hakları yoktur. 4B'li çalışanların tayin hakkının olmaması, aile bütünlüklerini bozan bir durum haline gelmiştir ve bu da Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 41. Maddesine aykırılık teşkil eder.

* şeklinde sıralayabiliriz. Son yıllara baktığımızda 4A lı alımların azaltıldığını, kurumların da ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına 4B li alımlara yöneldiklerini görmekteyiz. Kadrolu alımların azaltılması, sözleşmeli alımların artmasına, aynı zamanda 4B maddesinin kanunda belirlenen şekli dışında kullanılmasına sebep olmaktadır.

4B li personel sayısının artması da yukarıda belirtilen sorunların bireylerin ve kamuoyunun hayatında tekrar canlanmasına neden olmaktadır. 2011 ve 2013 yıllarında bu sorunların çözümü için 4B li personel kadroya geçirilmiş olmasına rağmen, 4B li alımlara devam edildiği için sorunlar kendini yinelemeye başlamıştır. Günümüze geldiğimizde sözleşmeli personel sayısının 50 bini aştığını görmekteyiz.

Daha önce çözüme kavuşturulan sorunların ise bireylerin ve kamuoyunun hayatında tekrar canlanmaya başladığı göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Yaşam şartlarının zorluğu, sınırımızda yaşanan savaş vahşeti, ülkemizin doğusunda ağırlıklı olmak üzere Türkiye genelinde yaşanan terör olayları vb. bir sürü olumsuzluk içerisinde yaşam mücadelesi veriyoruz.

Bunlar yetmiyormuş gibi bir sürü sınava hazırlanıyoruz, başarılı olmaya çalışıyoruz, iş sahibi olup ihtiyaçlarımızı karşılamayı hedefliyoruz. Her şey değiştiği gibi ihtiyaçlarımız da değişiyor. Önceden ilk hedefimiz iş sahibi olup ekmeğimizi kazanmaktı ve yaptık.

Bundan sonraki amacımız bazı arkadaşlarımızın ailesinin yanına gitmesi, bazılarınında unvan değişikliği ya da görevde yükselme isteği bulunuyor. Ama 4B li olmamız bu hedeflerimize engel teşkil etmektedir. Gelişmemizi ve ilerlememizi engelleyen bir durumdur.

64. dönem hükümet gündeminde yer alan 4C’li personelin haklarının iyileştirilmesi, hizmet sınıflarının belirlenerek 4B’ye geçirilmesi çalışmaları son hızıyla devam etmektedir. Bu süreçte bizim yaşadığımız sorunların da ele alınmasını, 4A lı alımların artırılarak 4B alımlarının kanunda belirtilen kapsam çerçevesinde kullanılmasını, 2013 yılındaki kadroya alımdan sonra kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilen 50 bini aşkın 4B li personelin (4B de geçirdiği hizmet süresinin asaletine sayılarak) tayin hakkı verilerek kadroya alınmasını, bu hususa gerekli hassasiyetin gösterilmesini, bireylerin ve kamuoyunun biyo-psiko-sosyal ve ekonomik sağlığı açısından siz sayın yetkililerden arz etmekteyiz"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
knn 3 yıl önce

Teşekkürler sn editör.kpss ile atanmış 4b sözleşmeliler olarak başbakanımızdan kadro müjdesini bekliyoruz

Avatar
SÖZLEŞMELİ 3 yıl önce

eş durumu tayinimiz yok ailelerimiz ayrı tek çözüm 657/4b kadro ile çözülüyor başbakanımızdan müjde bekliyoruz

Avatar
YASİR 3 yıl önce

SN. EDİTÖR SESİMİZE SES OLDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ, BİZLER KAMUDA MİMAR MÜHENDİS VETERİNER HEKİM SAĞLIK MEMURU GİBİ TEKNİK PERSONELLERİZ. KPSS İLE ATANDIK KAMUDA MALİYE YE YÜK DEĞİLİZ. SADECE 2011 VE 2013 TEKİ GİBİ ADALET VE EŞİTLİK İSTİYORUZ.

Avatar
Resul 3 yıl önce

Çok tesekkür ederiz verdiğiniz destekler için

Avatar
ahmet çelik 4 yıl önce

Tüm takımlara katılımları için tşk. ..

Avatar
önder 3 yıl önce

Kesinlikle bu ilkel çalıştırma statüsü olan sözleşmeli personel modeli kaldırılmalı.

Avatar
sedat 3 yıl önce

Yukarıda yazan herşeyin altına imzamı atarım. Bunu gündemine taşıyan haber657 camiasına ayrıca teşekkür ederim.

Avatar
4b li ne olacak 3 yıl önce

Unutulanlar haksız duruma düşürülen kafayı yiyen ezilen editör Tşk 4b ye yardım kampanyası düzenleyecem az kaldı

banner40

banner41