Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü Personel Alımında Usulsüzlük iddiası

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün vekil ebe ve hemşire alımlarında usulsüzlük yapıldığı iddia ediliyor.

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü Personel Alımında Usulsüzlük iddiası

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 29 Şubat tarihinde kurumun web sitesinden "Vekil Ebe, Hemşire Alımı” yapılacağı duyurusu yapıldı. Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün yaptığı personel alımı duyurusuna başvuran adaylar, yapılan personel alımında şaibe olduğunu iddia ettiler.

657 sayılı Kanunun 86’ncı maddesinin 3. Fıkrasında “köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşireliğe ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni ile, açıktan vekil atanabilir” hükmü bulunmakta olup bu hüküm doğrultusunda Suriyeli vatandaşların geçici ikamet ettiği illerdeki sağlık evlerinde vekil ebe/hemşire alımı yapılmasına 28.04.2015 tarihli ve 1772 sayılı Bakan Onayı ile uygun görülmüş olup ilgili yasal hükümlere dayanılarak Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından belirlenen 25 kadroya vekil ebe, hemşire alımı için duyuru yapıldı.

Münhal kadrolardaki bulunan boş pozisyonlara başvurmak isteyen adaylardan 2-4 Mart 2016 tarihlerinde Hatay Halk Sağlık Müdürlüğüne başvurmaları istendi.

Yayımlanan personel alımı yazısında "Başvurusu kabul edilmeyecek olanlar" başvuru yapanlar arasında "İlimizdeki münhal Sağlık evlerinin 29.02.2016 tarihi itibari ile müdürlüğümüz web sitesinde ilanından sonra ikamet adreslerinde değişiklik olması durumunda eski ikametleri göz önünde bulundurulacaktır" ibaresi yer almaktadır.

Alımı önceden öğrendiler iddiası

Halk Sağlığı Müdürlüğü'ndeki konuyu bilen ve personel alımından sorumlu olan kişilerin, personel alımı ilanı yayınlanmadan önce kendi çevrelerine çıkar sağlamak amacı ile el altından münhal kadroları duyurduğu ve yakınlarının ikametgah adreslerini boş kadrolara göre ilandan önce değiştirmeleri sağlandığı iddia edildi.

İkamet değiştirmeme şartı

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün aynı pozisyona başvurmak isteyen adaylar için ise ilan metnine ikametgah değiştirmeme şartı getirdiği öğrenilirken, vekil ebe hemşire alımında da söz sahibi kişiler önceden tanıdıklarına boş yerleri söyleyip ikametgah adreslerini değiştirmeleri sağlandığı iddiasını öğrenen diğer adaylar büyük üzüntü yaşadılar.

Başvuran adayların adres değişiklikleri öğrenilsin isteği

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün yaptığı vekil ebe hemşire alımı ilanında başvuran tüm adayların adres değişikliklerini ne zaman yaptıklarının belgelenmesini isteyen mağdur olan adaylar, bu durumun Hatay Nüfus Müdürlüğü'nden sorgulaması ve alımlarda şaibe olmadığının ispatlanmasını talep ettiler.
Personel alımları için müracaat eden adaylar, yetkililerden alımların şeffaf bir şekilde olması için harekete geçmesini talep ettiler.

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü, bu iddialara cevap verme amacıyla açıklama yapmak isterse aynı şekilde yayınlayabiliriz.


banner40

banner41