Yıpranma payında flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğanın Başbakanlığı döneminde vermiş olduğu yıpranma payı müjdesi hayata geçiyor.

Yıpranma payında flaş gelişme

Sağlık çalışanlarının uzun bir süredir beklediği yıpranma payı konusunda flaş gelişmeler yaşanıyor.

Sağlık çalışanlarından mesai saatlerinin dışında bir ayda 48 saatin üzerinde nöbet tutanlara aylık 7,5 gün olmak üzere yılda toplam 90 gün fiili hizmet zammı (yıpranma payı) geliyor. Edinilen bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı kamudaki sağlık çalışanlarının emekliliklerine önemli etki getirecek bir düzenlemeyi hazırlıyor. Sağlık Bakanlığı'nın çalıştığı düzenlemede kamudaki doktorlardan, eczacılara kadar tüm sağlık çalışanlar tuttukları nöbet saati karşılığı yıpranma payı alacak. Görevinde nöbeti olmayan personel yıpranma payından yararlanmayacak.

ESNEK NÖBET SAATİ OLACAK

Çalışmada nöbet saatlerinde esneklik getiriliyor. Böylece sağlık çalışanının koşullarına göre nöbetlerini düzenlemesi sağlanıyor. Ayda 48 saatten fazla nöbet tutan sağlık çalışanı ayda 7,5 günlük bir fiili hizmet zammını yani yıpranma payını elde edebilecek. Böylece aylık 48 saat nöbetin karşılığı 7,5 günden yılda 90 günlük yıpranma payı kazanmış olacak. Böylece 12 ay çalışan kişinin emeklilik hesaplamasında aslında 15 ay çalıştığı hesap edilecek.

41-48 SAAT NÖBETE 5 GÜN

Çalışmada nöbet saatleri sağlık çalışanının imkanları düşünüldüğü için 41-48 saat arası nöbet tutulması da yer aldı. Ayda bu saatler arası nöbet tutmuş çalışan ise ayda 5 gün fiili hizmet
zammına kavuşacak. Mesai saatleri haricinde ayda 41-48 saat aralığında nöbet tutan çalışanın yılda 60 günlük bir yıpranma hakkı elde etmesi sağlanmış olacak. Bu kişinin emeklilik hesaplamasında ise böylece yılda 14 ay çalışmış olduğu göz önüne alınacak.

25-40 SAAT NÖBETE 2,5 GÜN

Düzenlemede ayda 25 ila 40 saat arasında nöbet tutan personelin de yıpranma hakkı elde etmesine imkan getiriliyor. Bu çalışma saatleri için aylık yıpranma hakkı 2,5 gün olarak öngörülüyor. Böyle çalışan personelin yılda 30 günlük yıpranma hakkı almasıyla 12 ay çalışmasının emeklilik hesaplamasında 13 ay olarak kabul edilmesi sağlanacak.

16-24 SAAT NÖBETE 1,24 GÜN

Sağlık Bakanlığı'nın çalışmasında fiili hizmet zammında yararlanmak isteyen personelin ayda 16 ila 24 saat arasında nöbet tutabileni dahi düşünülmüş. Bu çalışmayı yapmayı isteyen personele ayda 1,24 günlük bir hesaplama yapılıyor. Böylece yılda 15 günlük bir yıpranma imkanı sağlanıyor.

YIPRANMA PAYI NEDİR?

Fiili hizmet zammı 4/A (SGK) sigortalıları ve 4/C (Memur) Sigortalılarından yaptıkları işlerle ilgili hizmetine karşılık her yıl için ilave hizmete deniliyor.
60 günlük yıpranma hangi işlerde uygulanıyor?

Kurşun ve arsenik işlerinde, cam fabrika ve atölyelerde, çimento fabrikalarında, kok fabrikalarında, termik santrallerde, alüminyum fabrikalarında, döküm fabrikalarında, su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işlerde ve itfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanlara uygulanıyor.

90 günlük fiili hizmet zammı hangi işlerde uygulanıyor?

TSK'da, Emniyet ve polis mesleği ile Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarında, dalgıçlarda, radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlarda, basın işkolunda çalışanlarda uygulanıyor. Ayrıca, demir ve çelik fabrikaları bünyesinde baca gazlarından asit elde edilmesi işlerinde çalışanlarda, asidin hammaddesinin ve asidin yapılma safhasındaki işlerde çalışanlarda, haddehanelerde, sıcak veya sıvı cüruf taşımacılığı işlerinde ve cıva fırınlarında üretim işlerinde çalışanlara uygulanıyor.

180 günlük fiili hizmet zammı hangi işlerde uygulanıyor?

Türkiye'de yeraltı işlerinin gerçekleştiği Maden ocakları (elementer cıva bulunduğu saptanan cıva maden ocakları hariç), kanalizasyon ve tünel yapımı gibi yer altında yapılan işlerde çalışanlara da yılda 180 gün yıpranma hakkı veriliyor.

kaynak:haber10

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayri 3 yıl önce

Ayıp ayıp,poliklinik de,idarede çalışan sağlıkçı üvey evlat yazıklar olsun hakkım helal değil..

Avatar
Hemsire 3 yıl önce

Guzel bir çalışma inşAllah döner sermayenin emeklilige yansımasıda gerçekleşecek...Yalnız meslekte 20 yılını çalısan bir personel olarak geçmişte tuttuğumuz nobetler nasıl hesaplanacak veya etki edecek mi merak ediyirum...teşekkurler

Avatar
Murat 3 yıl önce

Peki hem radyoloji teknisyeni hem de nöbet tutuyorsa?

Misafir Avatar
nur 3 yıl önce @Murat

radyolojide fiili hizmet zammı yıllardır varda ne oluyo özelde yatırmıyorlar bunları kontrol eden varmı üstelik radyolojide erken emekliliği kaldırdılar radyosyon alıcam 35 yıl çalışmak zorundayım :) komik

Beğenmedim! (0)
Avatar
Tufan özdemir 3 yıl önce

180 günlük yıpranma TCDD Makinistlerinin de faydalandiğı bir hak iken 2008 yılından itibaren bu hak elimizden tamamen alınmıştır. Şimdi binlerce dava ile mahkemelerde makinistler hu hakkın iadesi için hak arayışındadır.Bizler TCDD Makinistleri olarak bu hakkımızın iadesini talep ediyoruz.

Avatar
hediye bayazıt 3 yıl önce

Çok sevindim Hayırlı uğurlu olsun İcap nöbetlerimiz oldu Bu konuda herhangi bir düzenleme varmı

banner40

banner41