Yargıtay'dan o hemşirenin yaşadıkları için önemli karar

Yargıtay, işyerinde yaşanan mobing ile ilgili olarak devrim niteliğinde bir karara imza attı.

Yargıtay'dan o hemşirenin yaşadıkları için önemli karar

Yargıtay, işyerinde yaşanan mobing ile ilgili olarak devrim niteliğinde bir karara imza attı.

Yargıtay, taciz mağduru olan hemşirenin açmış olduğu dava ile ilgili önemli bir karar verdi.

Şikayette, olay tarihinde işyerine alkollü olarak gelen doktorun, elini beline atmak ve hemşire odasında da elini ve kolunu bacağına dokundurmak suretiyle cinsel saldırıda bulunduğunu savundu.Bunun üzerine doktor aleyhine hem ceza davası, hem de idari soruşturma açıldı.

İdari soruşturmada doktora kınama cezası verildi. Asliye ceza mahkemesi de taciz suçunu sabit gördü ve doktora,cinsel saldırı suçundan önce 2 yıl hapis cezası verildi. Ardından bu ceza ‘kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanıldığı için’ yarı oranında artırılarak 3 yıl hapse yükseltildi.

Taciz mağduru hemşire ardından, ‘bu olay nedeniyle ciddi manevi zarar gördüğünü, dedikodu malzemesi olduğunu, aile çevresinde de sıkıntıya girdiğini’ belirterek doktor aleyhine 25 bin liralık manevi tazminat davası açtı.Ve asliye hukuk mahkemesi davası kabul etti, tacizle oluşan manevi zarar karşılığı hemşireye 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Fakat, bu karar Yargıtay 4.Hukuk Dairesinden döndü. Daire, yerel mahkemenin, tacizi kişisel kusur kabul edip davaya bakmasını ve tazminata hükmetmesini yasaya aykırı buldu.

Ancak, bu bozma kararına yerel mahkeme yargıcı direndi ve doktora tazminat cezasında ısrar etti-dosyada görevsizlik kararı veredi. Direnme kararı üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na (YHGK) geldi. YHGK, direnmeyle oluşan uyuşmazlığı, önemli bir içtihat ile çözüme kavuşturdu.

Kurul, işyerindeki cinsel taciz suçunun görevle ilgili bir hizmet kusuru değil, tamamen şahsi kusur olarak görülmesini istedi ve yerel mahkemenin direnme kararını onayladı. Dava önce idare aleyhine açılmalıdır’ diyen Yargıtay 4.Hukuk Dairesinin kararını bozan Kurul, böylece de işyerinde taciz şikayetleri nedeniyle kamu idaresi aleyhine değil, doğrudan kusurlu kişi aleyhine dava açılmasına hükmetti.

Buna göre, benzer şikayetlere dayanan mobbigg tazminat davaları doğrudan ilgili kişi aleyhine açılıp sonuçlandırılabilecek. Bunun için önce idare aleyhine dava açılması, tazminat çıkarsa bunun daha sonra ilgilisine rücu edilmesi beklenmeyecek.

Kaynak: medikalakademi.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41