Türk İş'ten çok sert kadro açıklaması

Türk İş taşerona KHK ile kadro verilmesine ve bazı çalışanların kadro dışında kalmasına olağan üstü toplanarak tepki gösterdi.

Türk İş'ten çok sert kadro açıklaması

Kamuda çalışan 1 milyon 20 bin kişi olarak lanse edilen taşeron işçilerin kamuya alımıyla ilgili Türk İş 26 Aralık günü olağan olarak toplandı ve hükümete tepki gösterdi.

Yapılan değerlendirmelerin ardından yapılan açıklamada:

1- “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” 24 Aralık 2017 Tarihli ve 30280 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 696 Karar Sayılı KHK içerisinde alt işveren işçisiyle ilgili düzenlemeler de yapılmıştır. Çalışma yaşamının yıllarca kanayan bir yarası olan kamuda taşeron uygulamasının sona erdirilmesi ve alt işveren işçisi olarak çalışanların kadroya (belirsiz süreli iş sözleşmesi) alınması konusunda yıllar sonra bir düzenleme yapılmış olması, kadroya girenler açısından olumlu karşılanmış, emeği ve katkısı olanlara teşekkür edilmiştir. 

2- Ancak, yaklaşık bir milyon alt işveren işçisini doğrudan ilgilendiren bir konuda, sosyal taraflarla taslak paylaşılmadan, eleştirileri dikkate alınmadan, TBMM’de müzakere imkanı sağlanmadan, kamuoyunda geniş şekilde tartışılmadan, olağanüstü hal kapsamında düzenlemelerin yapılmış olması uygulamada birtakım sorunlara yol açacaktır. 

3- Alt işveren işçilerinin tümünün, herhangi bir ayrıma tutulmadan kamuda kadroya geçirilmesi, başta ücret ve sosyal haklar olmak üzere çalışma şartlarının iyileştirilmesi, istihdam güvencesine kavuşturulmaları öncelikli talep olarak işçiler ve sendikaları tarafından ifade edilmiştir. 

4- KHK ile yapılan düzenlemeyle alt işveren işçileri arasında ayırım yapılmıştır. KHK’nin 127. Maddesiyle yapılan düzenlemenin kapsamına 5018 sayılı Kanuna ekli (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kamu idareleri alınmış, ancak anılan kanun ile KHK’nın eki (I) sayılı listede yer almayan kamu idareleri kapsam dışında bırakılmıştır. Böylece KHK’yle yapılan düzenleme sonucu, bazı özel bütçeli kuruluşlar ile kamu iktisadi teşekküllerinde (KİT) çalışan taşeron şirketi işçileri kapsam dışında bırakılmış ve kadroya alınmamıştır. Bunun sonucu 58 KİT’te çalışan yaklaşık 50 bin işçi mağdur edilmiştir. Bunların da kapsama alınması hususunda olumlu haber beklenmektedir. 

5- Yerel yönetimlerde çalıştırılan işçiler arasında da ayrım yapılmış, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalıştırılan işçiler kapsamda olurken, halen belediye şirketi bünyesinde istihdam edilen işçilerin belediyenin kendi kadrosuna geçişleri sözkonusu olmamaktadır. 

6- Hukukumuzda sendikal örgütlenme “işkoluna göre sendikalaşma ilkesine” göre düzenlenmiş olmasına rağmen, KHK ile yapılan düzenlemede, aynı işyerinde farklı işkolunda kurulu sendikaların örgütlenmesine ve birden fazla toplu iş sözleşmesi yapılmasına imkan verilmektedir. Bu düzenleme işyerlerinde kargaşaya ve çalışma barışının bozulmasına yol açacak niteliktedir. Bu endişenin giderilebilmesi için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır. 

7- TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu, gelişmeleri yakından izleyecek ve gelişmelere göre, Konfederasyonun güçlenerek çalışmalarını sürdürmesi ve başta sendikal örgütlenme olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi konularında üzerine düşen sorumluluğu kararlılıkla yerine getirecektir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
işçi 3 yıl önce

Türk-İş 10-15 yıldır özelleştirmeler neticesinde 4/c ye mahkum edilen özelleştime mağduru üyelerine sahip çıktı mı? şimdi bu neyin tepkisi. Tekel-tedaş-telekom-şeker-termik- meysu-petkim- seka-sümerbank işçileri v.b. sizi hayretle izliyor.

Avatar
Hüseyin altın 3 yıl önce

Bugün bu düzenleme yapılırken acaba kpss sınavında dirsek çürütmek hakkıyla kamuya işçi olarak girmeye çalışanlara adaletsizlik olmuyormuş. Nice üniversite mezunları devlet hizmetine işçi olarak girmiş için kurslara gitmekte, lakin taşeron olarak çalışan kadar değer ve itibarla yok yazık. Çok yazık bir yandan yıllarca okuyanlar bir yandan iki aylık taşeronlar

Avatar
TURAN 3 yıl önce

HASTANELERDE TAM ZAMANLI ÇALIŞAN BİLGİ İŞLEM PERSONELLERİNİN KADRO DIŞI BIRAKILMAK İSTENMESİNİ NEDEN DİLE GETİRMİYORSUNUZ ANLAYAMADIM İŞÇİNİN HAKKINI HUKUKUNU SAVUNAN KİŞİLER OLARAK SİZLERİN BU KONUYU DİLE GETİRMESİNİ İSTİYORUZ.BAŞKANIM.

Avatar
misafir 3 yıl önce

neden asıl işi yapan KARAYOLLARINA kadro yok nasıl bir şey bu Kadro işi nerde bizi savunan sendikalar hani ne oldu lütfen herkes verdiği ve anlaşma yaptığı sözü tut sun