Tıbbi Sekreterler sorunlarını Arayıcı'ya iletti

Gaziantep'teki Tıbbi Sekreterler sorunlarını ve taleplerini Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcıya ilettiler.

Tıbbi Sekreterler sorunlarını Arayıcı'ya iletti

Mezun olduktan sonraki süreçte iş bulma konusunda büyük sıkıntı çektiklerini dile getiren Tıbbi Sekreterler kendileri ve tüm Tıbbi Sekreterler adına yaşadıklar sorunları Gaziantep Sağlık Sen Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcıya ilettiler.Tıbbi Sekreterlerin sorunları ve taleplerini dinleyen Arayıcı gerekli mercilere bu sıkıntıları ileteceğini sağlık çalışanlarının her zaman yanında oldukları gibi sağlık çalışanı adaylarınında sıkıntılarına her zaman çözüm arayacaklarını dile getirdi.

TIBBİ SEKRETERLERİN KADRO VE ÇALIŞMA ALANIYLA İLGİLİ KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR VE TALEPLER

1.Tıbbi Sekreterler hastane ortamında tüm bölümlerde çalışabilecek donanıma sahip kalifiye sağlık elemanlarıdır. Bu donanımın sağlanması için sağlık meslek liselerinin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünde 4 yıl lise eğitimi ve üniversitelerin sağlık meslek yüksek okullarında 2 yıl eğitim almış kişilerden oluşmaktadır. Yeterli tıbbi sekreter ataması yapılmadığından dolayı hemşire ve ebeler tıbbi sekreterlerin görevini yapmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle tıbbi sekreter kadrolarının belirlenememesi ve kadro ihtiyacının ortaya çıkmamasına neden olmaktadır.

Talebimiz tıbbi sekreterlerin kadrolarının belirlenmesi için sağlık bakanlığının araştırma yapılması ve açık kadroların belirlenmesidir.

2.Tıbbi Sekreterlerin iş tanımının net bir şekilde belirlenememesi

Diğer sağlık personellerinin iş tanımının belirlenmesi doğru bölüme doğru kişinin istihdamını sağlamaktadır. Nasıl ki acil tıp teknisyeni, odyometristin görevini yapamıyorsa tıbbi sekreterlerin görev tanımı yapıldığında doğru istihdam sağlanacak ve tıbbi sekreterlerin mağduriyeti bir nebze azalacaktır. Şehir hastaneleri, halk sağlığı müdürlükleri, toplum sağlığı merkezleri ve aile sağlık merkezleri de konudan ayrı tutulmaması gereken kurumlar arasındadır.

Talebimiz, tıbbi sekreterlik iş tanımının net bir şekilde belirlenmesi

3.Açık öğretim ve uzaktan eğitim kurumlarının ikinci üniversite kapsamından sınırsız kontenjan dahilinde yılda 18 bin tıbbi sekreter mezun vermesi ve buna rağmen istihdam sağlanamaması bu bölümün mağduriyetine YÖK'ün gözlerinin kapaması  anlamına gelmektedir.

Talebimiz, 100 bin tıbbi sekretere istihdam sağlanamazken açık öğretim ve uzaktan eğitim kurumlarının kontenjanının sınırlandırılması veya kapatılmasıdır.

4.Milli eğitim bünyesindeki halk eğitim merkezlerinde, belediyelerin kurs merkezlerinde, üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinde gerekse de bazı özel kurslardaki tıbbi sekreterlik kursları ve sertifika programları; tıbbi sekreterlik, hasta danışmanı, hasta kabul sekreterliği  üniversite eğitimi almış sağlık teknikeri tıbbi sekreterlerin kamudaki hizmet alimi seklindeki istihdamımızın önüne geçmektedir.

Talebimiz,  sertifika veren kurumların kapatılması ve  kursların açılmasının engellenmesi 

5.Tıbbi sekreterlik hasta-doktor ve diğer personeller arasındaki iletişimi sağlayan bir kanaldır. Bu iletişimde kopukluk olduğunda sağlıkta şiddet olaylarının önüne geçmek imkânsız hale gelebilmektedir.

Talebimiz, işinin ehli ve liyakatle göreve başlamış tıbbi sekreterler bu sorunun önüne geçebilecektir.

6.Halkla İlişkiler Personeli ve Tıbbi Sekreter istihdamına ilişkin 2010/32 sayılı genelgenin sağlık kuruluşları tarafından görmezden gelinmesi ve işinin ehli olmayan kişilerin referanslarla tıbbi sekreterlerin iş alanına el koyması da diğer mağduriyetler arasındadır.

Talebimiz, genelgenin tüm üniversite ve devlet hastanelerinde ivedilikle uygulanmasıdır.

7.Liyakat ve hakkaniyet ilkesine riayet edildiği sürece sağlıkta kalitenin artması ve sorunların azalması kaçınılmaz olacaktır. Yıllarca üniversite okuyup KPSS’den yüksek puanlar almasına rağmen tıbbi sekreterler hastanelerde tercih edilmezken, açılan hastanelere ilana bile çıkılmadan alakasız bölümlerden veya hiçbir lise-üniversite mezuniyeti olmayan vasıfsız kişiler alınmaktadır. Bu da hem istihdamda adaletsizlik ve sağlık hizmetlerinde kalitesizlik meydana getirmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.