Taşeronun kadroya alınmasına tepkinin nedenleri

Taşeron işçilerin kamuya alınması ile birlikte yüz binlerce kişi sevinirken bir yandan da tepkiler gelmeye devam ediyor.

Taşeronun kadroya alınmasına tepkinin nedenleri

Hükümetin asıl-yardımcı iş ayrımı yapmaksızın tüm taşeronları kamuya almasının ardından yapılan düzenlemenin haksızlık olduğunu ve adalete sığmadığını düşünenlerin tepkileri artmaya devam ediyor.

İşte tepkilerin nedenleri:

1- Taşeron işçilerin kamu kurumlarında kadroya alınmasının en önemli sıkıntısı KPSS'ye giren ve atanma bekleyen milyonlarca adayın tepkisinin nasıl absorbe edileceğidir. Bu kadar aday atanma beklerken hiçbir sınava girmeden taşeron işçi olarak çalışanların kadroya alınması adalet duygusunu yerle bir edecektir. 

2- Hiçbir kriter olmadan taşeron işçi olarak istihdam edilen işçilerin kadroya alınmasında bir milyona yakın taşeron işçinin getireceği mali yük ve kalite sorunu önemli bir risk oluşturmaktadır. Şayet bunlar arasından bir seçim yapılacaksa bu seçimin hangi kıstasa göre yapılacağının tespitindeki sıkıntılar ise sevinen ve üzülen dengesini gündeme getirecektir.

3- Yaklaşık 400 bin taşeron işçinin istihdam edildiği belediyeler, kadroya son derece soğuk bakmaktadır. Kadrolu işçinin çalıştırılmasındaki zorluklar ve hizmet kalitesi ile maliyetlerin yüksekliği belediyelerin taşerondaki ısrarının temel sebepleri arasındadır. Kadrolu işçilerin aşırı iş güvencesi, bunların çalıştırılmasındaki zorluklar, toplu sözleşme ve disiplin süreçlerinin sıkılığı ve sendikaların aşrı müdahaleciliği yanında, taşeron işçilerin muhataplarının kamu kurumlarından ziyade taşeron olmaları, işçilerle kamu kurumlarından ziyade taşeronların karşı karşıya gelmeleri, işçinin aşırı rapor vb. sıkıntılarında doğrudan taşeronun kamu kurumları nezdindeki düştükleri sıkıntılar, iş güvencesinin zayıf oluşu, sendika ve toplu sözleşme baskısının olmaması, taşeronu kamu kurumları nezdinde daha kabul edilebilir kılmaktadır.

4- Diğer önemli bir sorun ise, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, büyük bir sektör haline gelen taşeronların yani bu alanda iş yapan işverenlerin tamamen işini sona erdirecektir. Yaklaşık bir milyon işçiyi istihdam eden işverenlerin bir anda sektörden çekilmesi anlamına gelen taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, işverenleri hükümet nezdinde harekete geçirmiştir.

5- Taşeron işçilerin daha güvencesiz olması karşısında, kadrolu işçilerin siyaset yapma serbestisi gibi birçok hakkının olması kamu kurumlarını tedirgin etmektedir. Taşeron işçilere kadronun gündeme gelmesi, işin çok boyutlu olarak masaya yatırılmasını gerektirmiştir. Özellikle birçok kamu kurumunun yardımcı hizmetler sınıfındaki personeli çalıştırmadaki zorluğu bu kurumları taşeron çalıştırmaya itmiş ve bu personele yaptırdığı işleri taşerona yaptırması ve hizmetli personel istihdamını sona erdirmesi taşeron işçi sayısını arttırmıştır. Taşeron istihdamıyla kamu kurumunun hizmet kalitesindeki artış taşeronun kadroya geçirilmesindeki isteksizliğin bir diğer önemli nedeni olup, bunların kadroya alınması eskiye dönüş anlamına gelecektir. Yani denenmiş yöntemler tekrar denenmek istenmemektedir. 

kaynak:sgkrehberiAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yüksel akkuş 3 yıl önce

Bu zorluklardan bahsederken yardımcı hizmetler sınıfı personelin çalışmadığı yönünde bir yaklaşımdan bahsediyorsunuz siz erciyes üniversitesindeki yardımcı hizmetlerde çalışanlardan haberiniz yok demekki

Avatar
Misafir 3 yıl önce

Ne kadrosundan bahsediyorsunuz devlete ne gibi bir yük binecekmiş devlet taşeron şirkete verdiği paradan kurtuldu ve işçiyi yine aynı parayla çalıştıracak 4a ya göre emekli edecek 3 yılda bir sözleşme yenileyecek kadro felan değil bu sadece aradan şirketi kaldırdı

Avatar
taşeron 3 yıl önce

bu insanlar zaten şu an da devlette çalışıyor ve maaşlarını devlet ödüyor zaten , havadan gelip yerleşmiyorlar, kurulu düzen devam edecek, atamalar zaten yeni boşluklara ve ihtiyaca olacak, taşeron iş verenler, zaten hali hazırda işi olan firmalar, devlete değil özel sektöre adam bulurlar bunda da problem yok. taşeron iş güvencesi alınca çalışmaz mantığı da yanlış, bu da kişinin kendi karakter bozukluğudur, çalışkan adam her yerde her zaman çalışkan, tembel şu anda da tembel insanlığın özü bu,

Avatar
Birisi 3 yıl önce

Sanki memur kadrosu verilmiş gibi kpss ye girenlere ne oluyor ki..memur kadrosu değil.

Avatar
kartal 3 yıl önce

1.kadro yok 2.yıllarca atama beklerken adam akllı ıse gırıp calıssaydınız doğru sız asgarı ucretle ısdemı calısıRsınız pardon bu parayla yoğun bakımdakı hastaların altınımı temızlersınız anca bole bılmeden konusup anlamadan konuşup mılletı cıleden cıkartan bos bos konuşmalar ben kpss ye gırdım sankı 657 memur olduk ama bu cekemeyenlerın bız amacını bılıyoz ıste asıl sizde memur mantığı var ınsAllah omur boyu atanamazsınız

Avatar
mehmet 3 yıl önce

Her türlü hasalarla birebir bulaşıcı hasdalar ve yatalak hasdalarla gayıta temizliği hertürlü ortamda çalışıp hak etdik yani bu kitapda değil baba mirası değil arınteri hasda ve yaşlı bakım belgeside aldık temizlik belgeside yani söylendiği gibi kafadan enme değil sayın kardeşim

banner40

banner41