Taşerona kadro mecliste

Yüz binlerce taşeron işçinin merakla beklediği kadro çalışmaları TBMM de görüşüldü.

Taşerona kadro mecliste

Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı tarafından meclise taşınan taşeron işçilere kadro meselesi mecliste tartışıldı.

Mustafa Kalaycı ''Kölelik sistemiyle eş değer bir hâle gelen ve kabul edilemez olan bu uygulamaya dönük politikalar bir an önce terk edilmelidir. AKP Hükûmeti, taşeron işçileri yıllardır oyalamakta ve aldatmaktadır. Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verileceği sözlerine karşın bugüne kadar hiçbir şey yapılmamıştır. Bizzat bir önceki Başbakan tarafından tüm taşeron işçilerine müjde verilmiş, bunun üzerine taşeron işçiler âdeta bayram sevinci yaşamış ancak ayrıntılar açıklanınca hayal kırıklığına uğramışlardır. Kamuya alınacağı açıklanan taşeron işçiler zaten kamu işinde çalışmakta ve yargı kararlarına göre kamu işçisi sayılmakta olup esasen kamunun kadrolu personeli olmayı beklemektedir.

Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Geçecek?

Öte yandan, yapılan açıklamalar dahi, bugüne kadar hayata geçirilmemiş, umut tacirliğine devam edilmiştir. Sayın Başbakan geçtiğimiz günlerde "Taşeronlarla ilgili konuyu biliyoruz, hem onları memnun edecek hem de kamuyu memnun edecek bir müjdeyi açıklayacağız. Hiç merak etmesinler." demiştir. Ne müjdesi Allah aşkına! Kaç senedir müjde veren siz değil misiniz? Son olarak bir önceki Başbakan seçim müjdesi olarak vermedi mi? Hükûmetin eylem planına göre, 2016 yılının ilk üç ayı içinde bu düzenlemeyi yapacaktınız. Ne oldu? Önceki hükûmetin ve Başbakanın, Sayın Ahmet Davutoğlu'nun verdiği söz sizi bağlamıyor mu? Tabii ki verebilecek bir cevabınız yok ama ortada bir gerçek var ki yandaşlarınızla birlikte taşeron işçilerin sırtından geçiniyorsunuz ve rant sağlıyorsunuz.

 İşçilerin Maaş ve Mesai Ücretleri Sorunu

AKP taşeronlaşmayı politikasının esası olarak uygulamakta ve bundan da siyasi nema sağlamaktadır. Taşeron firmalarca alınan işçilerin tamamı AKP'li siyasetçilerin referanslarıyla işe alınmaktadır. Taşeron firma işçileri işten çıkarma tehdidiyle AKP'ye oy vermeye zorlanmakta, AKP'nin siyasi mitinglerinin kadrolu elemanı olarak kullanılmaktadır. Taşeron firmalar daha çok kâr elde edebilmek için daha fazla işçiyle yapılması gereken işi daha az işçiyle yapmaktadır. İşçiler günde sekiz saatin üzerinde, fazla çalıştırılmakta, çoğu zaman haftalık izin bile kullandırılmamaktadır. Taşeron işçilere mesai ücreti ödenmemektedir. Taşeron işçilerin maaşları da düzenleri verilmemekte, hakları gasbedilmektedir. Taşeron işçilerin ücretlerinin gecikmeli ödendiği, sözleşme gereği ödenmesi gereken ödemelerin ya hiç ödenmediği ya da eksik ödendiği Sayıştay raporlarına bile yansımıştır. AKP Hükûmeti bu sömürüye, bu soyguna açıkça göz yummaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi yargı kararlarını da dikkate alarak kamuda sürekli hizmetlerde çalıştırılan taşeron işçilere kadro verilmesini savunmaktadır. Bu konuda öteden beri birçok kanun teklifi de vermiştir. Taşeron işçilerin sorunları artık çözüme kavuşturulmalıdır. Bu kölelik sistemine, bu sömürü düzenine artık son verilmelidir. AKP iktidarı işsizliği önlemeye yönelik politikalar uygulamak yerine, işsizliğin olumsuzluğunu fırsata dönüştürerek bir sömürü düzeni kurmuştur. Bugün birçok kamu hizmeti başta taşeron işçiler olmak üzere, sözleşmeli, 4/C'li, vekil, geçici, fahri ve İŞKUR elemanı statüsünde çalıştırılan personel eliyle yürütülür hâle gelmiştir. AKP'nin siyasi nema sağlama amacıyla sürdürdüğü bu uygulamaların en büyük mağduru, yandaş olmayan ve bu yollarla iş bulamayan işsiz gençlerimizdir. Bunlar, girdiği merkezî sınavı kazanarak ataması yapılmayan, bir türlü sıra gelmeyen, sıra gelmeden de kadroları başka yollarla doldurulan milyonlarca gencimizdir. AKP Hükûmeti, yıllardır atanmayı bekleyen milyonlarca KPSS mağduru gencimizin haklarını yemiş ve yemeye devam etmektedir.” şeklinde konuşma yaparak Taşeron İşçilerin sorunlarını dile getirmiştir.'' açıklamalarında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
I 2 yıl önce

TAŞERON İŞİLERİN HAKLARINI SAVUNAN HANGİ PARTİ OLURSA OLSUN ONU TAŞERON İŞÇİLERİ OLARAK SAVUNACAGIZ AKP DEGİŞİM YAPMIYOR KADROLUNUN PARTİSİ OLMUŞ VARSA YOKDA KADROLUNUN HAKLARINI KORUYOR TAŞERON İŞÇİLERİ HİÇE SAYILIYOR BUDA ADALETSİZLİK OLUYOR ÇALIŞMA BAKANININ İSTİFA ETSİN

Avatar
tasron 2 yıl önce

Nankor olma teseron yedigin ekmegi kim verdi sana onun koymetini bil oyuna sahip cik reis.soz verdimi yapar tc tek parti akparti

Misafir Avatar
dqwd 2 yıl önce @tasron

dqd

Beğenmedim! (0)
Avatar
universiteli 2 yıl önce

çok dikkatli olmalı her taşeronu kadroya almamalı

Avatar
Burhan citak 2 yıl önce

Kesinlikle konya millet vekili dogruyu konusmustur malesef secim oyuncagi yaptilar ayip ayip

Avatar
Hasan Temur 2 yıl önce

Bizlerde BAŞKANLIK SEÇİMİNDE BEKLETECEĞİZ ALLAHIN İZNİYLE :)
Taşeron KADRO Dediler, Dandik ÖSP Bile Veremediler Ruhsuzlar.

Avatar
Rıza 2 yıl önce

Evet sana aynen katiliyorum.hangi parti taşeronun yanındaysa bizde o partinin yanındayız malesef akp bizleri çok büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Avatar
Üniversiteli taşeron 2 yıl önce

Devlet taşeron firmaya işçi başı aylık 4-5 binlira veriyor işçi 1.500 - 2000 lira alıyor 1000 işçiden aylık 3 milyon lira para kalıyor sizce verirlermi kadro

Avatar
Cebrail 2 yıl önce

Sayın yetkililer verin artık şu kadroyu söz senettir sözünüzü tutun ve güldürün artık yüzümüzü bi size yola devam dedik artık sıra sizde bi an önce verin artık kadromuzu

banner40

banner41