Taşeron kadro'da son durum!

Taşeron işçiler hangi statüde kadroya geçecek? Taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle ilgili yeni formüller düşünüyor. Taşerona kadro gelecek mi sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte taşeron hakkında merak edilenler ve tüm gelişmeler...

Taşeron kadro'da son durum!

Taşeron işçiler hangi statüde kadroya geçecek? Taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle ilgili yeni formüller düşünüyor. Taşerona kadro gelecek mi sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Taşeron işçilerin kadroya geçmesi için bakanlık 3 formül üzerinde çalışıyor. Bakanlık yetkilileri ile temasta olan bir sendika başkanından edinilen bilgiye göre Bakanlık üç formül üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri; kamuda çalışan taşeron işçilerinin 'özel sözleşmeli personel' statüsüyle istihdam edilmesi. İkinci formül ise; 'kamuya ait bir şirket' kurulması olarak belirlendi. Tüm taşeron işçileri bu 'şirket'e geçirilecek ancak 'sözleşmeli işçi' statüsüyle istihdam edilecek. Çalışanlar işçi konfederasyonlarına da üye olabilecek. Taşeron kadro için açıklamalar ne yönde? İşte taşeron hakkında merak edilenler ve tüm gelişmeler haberimizde…

Taşeron işçiye kadro verilecek mi? Taşeron işçiye kadro bekleyen milyonlarca vatandaş, merakla "taşerona kadro verilecek mi? Taşerona kadro bekleyen milyonlarca işçi, yetkili makamlardan ve kişilerden yapılan açıklamaları takip ediyor. Kadrolu pozisyonda çalışabilmek için gelecek olan müjdeli haberi bekleyen işçiler, merakla "taşerona kadro verilecek mi? ve "taşerona kadro son durum" aramalarını internet üzerinde yapıyor. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda konuştu. Bozdağ; "AK Parti hükümetleri bugüne kadar hangi sözü verdiyse yaptı. Bu konuda hükümetimizin verdiği sözlerden birisidir, programımızda yer almaktadır. Bakanlar Kurulumuzda daha önce defalarca görüşüldü. Bazı konularda ilave çalışma yapılması talimatı verildi ve bu çalışmalarda son noktaya gelindi. İnşallah yeni yıla kadar veya en geç yeni yılın başında bu konuda atılması gereken adım atılacaktır." dedi.  Taşeron sistemine ilişkin yapılan açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal  taşerona kadro ile ilgili bilgiler verdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, burada kaynak kullanımında etkin olmayan işler yapıldığının altını çizdi. Taşeron mevcut hizmet alımı kapsamında çalışan personelle ilgili bir düzenlemenin yakın zamanda yapılacağını dile getiren Ağbal, "Bundan sonra sınırlı da olsa bu uygulama devam ettiğinde buna ilişkin yetki alıyoruz." dedi. 

Onlarca kamu kurumunun, yüzlerce taşra teşkilatının ayrı ayrı ihaleler yaptığını belirten. Kamu kurumlarında çalıştırılacak taşeron personel sayısı ile idareler, hizmet türleri, işin yapıldığı yer gibi ücret düzeyini etkileyen unsurların biri, birkaçı veya tamamı dikkate alınarak ihale dökümanında belirlenecek ücret ve benzeri mali ödemelere ilişkin tavanların tespitinde Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınacak. İşte taşerona kadro konusunda yapılan son açıklamalar ve yeni gelişmeler...

TAŞERONA KADRO VERİLECEK Mİ?

Taşerona kadro bekleyen milyonlarca işçi, yetkili makamlardan ve kişilerden yapılan açıklamaları takip ediyor. Kadrolu pozisyonda çalışabilmek için gelecek olan müjdeli haberi bekleyen işçiler, merakla "taşerona kadro verilecek mi? ve "taşerona kadro son durum" aramalarını internet üzerinde yapıyor.

İşte taşerona kadro konusunda yaşanan son gelişmeler ve açıklamalar...

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ'DAN TAŞERONA KADRO AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda konuştu. Bozdağ; "AK Parti hükümetleri bugüne kadar hangi sözü verdiyse yaptı. Bu konuda hükümetimizin verdiği sözlerden birisidir, programımızda yer almaktadır. Bakanlar Kurulumuzda daha önce defalarca görüşüldü. Bazı konularda ilave çalışma yapılması talimatı verildi ve bu çalışmalarda son noktaya gelindi. İnşallah yeni yıla kadar veya en geç yeni yılın başında bu konuda atılması gereken adım atılacaktır." dedi.

"Kapsamlı bir çözüm paketi oluşturmayı hedefliyoruz"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro verilmesi konusu hakkında konuştu. Taşeron konusuna değinen Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalar öteden beri yaptığımız bir konu. Çalışma Bakanlığı'mız da bu konuda bir çalışma yaptı. Öncelikle ekonomi koordinasyon kurulunda ardından bakanlar kurulunda çalışmaları bir araya getireceğiz. Kapsamlı bir çözüm paketini oluşturmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ GENEL BAŞKANI ERGÜN ATALAY'DAN TAŞERON AÇIKLAMASI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Şeker-İş Sendikasına ait otelde Türk-İş Bölge Temsilciklerine yönelik İş Sağlığı ve Eğitimi seminerinin açılışına katıldı. Şimdi gündemlerinde taşeron işçi konusu olduğunu belirten Atalay, ülkede 1 milyon civarında taşeron işçisi olduğunu, bunun da ancak 4'te 1'inde örgütlü olduklarını anlattı. Taşeronla ilgili çalışmaları Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü dile getiren Atalay şunları söyledi:

"Bakanlık yetkileri çalışmayla ilgili sendikaları çağırsın. Bunun yanında 30 büyük şehirden bir bayan, bir erkek taşeronu çağırsın. Yani sadece bizim sendikaların üstüne bırakmasınlar. 30 büyük şehirden 60 kardeşimizi çağırsınlar, onların da görüşlerini alsınlar. Çünkü onlar yaşıyorlar, onlar çalışıyorlar. Her ne kadar biz onların 4'te 1'inde örgütlü olduğunu ifade ettiğim için bunu özelliklen söylüyorum. Yani olanlarla ve sendiklarla beraber daha sağlam bir çözüm buluruz diye düşünüyorum. İnşallah bununla ilgili yıl sonuna kadar olumlu bir sonuç alırız."

TAŞERON KONUSUNU İÇEREN TORBA TASARI, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NDA KABUL EDİLDİ

Birçok düzenlemenin yer aldığı Torba Tasarı, dün Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Torba Tasarı'da taşeron ile ilgili aşağıdaki ifadeler yer aldı;

Kamu kurumlarında çalıştırılacak taşeron personel sayısı ile idareler, hizmet türleri, işin yapıldığı yer gibi ücret düzeyini etkileyen unsurların biri, birkaçı veya tamamı dikkate alınarak ihale dökümanında belirlenecek ücret ve benzeri mali ödemelere ilişkin tavanların tespitinde Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınacak.

MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI ALİ YALÇIN'DAN TAŞERON AÇIKLAMASI

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Taşeronlara ilişkin güvence çalışması, son derece kıymetli ve yerinde bir çalışmadır fakat bunun kabul oranının artması, çalışma hayatına huzur getirmesi bakımından 4/C'lilerin de bu kapsamda kadroya kavuşturulması gerekiyor." dedi.

Memur-Sen İl Temsilciliğinin Genişletilmiş İl Divan Kurulu Toplantısı'na katılan Yalçın, yaptığı konuşmada, memur işi yapan ve işçi kadrosunda bulunanların, taşeronlarla ilgili çözüm sürecine dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Yalçın, hükümetin "kamuda taşeron ve 4/C statüsünde görev yapan çalışanlarla ilgili bir uzlaşmaya varılması noktasında çalışma içinde oldukları" beyanını son derece önemsediklerini kaydetti.

4/C'lilerin kadro taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Yalçın, şöyle konuştu:

"Bunu Çalışma Bakanı ile toplu sözleşme sürecinde de konuştuk. Dolayısıyla 4. dönem toplu sözleşmede 'taşeronlara ilişkin bir çalışma takvimi içine girileceğini, bu anlamdaki taleplerin bir bütün olarak beraber düşüneleceğini' ifade etmişti. Bu vesileyle bir kez daha çağrığımızı yeniliyoruz ve diyoruz ki: Taşeronlara ilişkin güvence çalışması, son derece kıymetli ve yerinde bir çalışmadır fakat bunun kabul oranının artması, çalışma hayatına huzur getirmesi bakımından 4/C'lilerin de bu kapsamda kadroya kavuşturulması gerekiyor. 4/B'lilerin taleplerinin yerine getirilmesi ve memur işi yapan işçi kadrosunda bulunan arkadaşlarımızın memur kadrosuna aktarılarak yaptıkları işle, attıkları imzayla buluştukları konum arasındaki ters orantının ortadan kaldırılması konusunda bir çağrıda bulunuyoruz.''

Taşerona kadro verilmesi konusunda yapılan açıklamaların ardından taşerona kadro bekleyen vatandaşlar gelecek olan müjdeli haberi beklemeye başladı. Çeşitli sektörlerde çalışan milyonlarca taşeron işçisi kadro verilip verilmeyeceğini dört gözle bekliyor. Aynı zamanda gün içerisinde yapılan gelişmeler de taşeron işçiler tarafından büyük merakla takip ediliyor.

BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ'DEN TAŞERON AÇIKLAMASI

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yaptığı açıklamalarda taşeron işçilerin kadro beklentisine de değindi. Milyonlarca taşeron işçisinin beklediği kadro müjdesiyle ilgili konuşan Destici'nin yaptığı açıklamayı taşerona kadro bekleyen vatandaşlar yakından takip etti. Taşeron işçilerin kadro beklentilerine değinen Destici, devlet kurumlarında çalışan bütün işçilerin kadro probleminin yıl sonuna kadar mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi.

Taşeron ne demek? Taşeron işçi anlamı nedir?

Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir. Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Örneğin bir inşaat işinde genellikle konutların elektrik donanımı, doğraması yada su tesisatı ayrı ayrı taşeronlara verilmektedir. Başka bir örnek daha verecek olursak günümüzde bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir. Taşeronlar, tali işveren, alt işveren, alt işletici, alt ısmarlanan gibi isimlerle de anılmaktadırlar.

Taşeron işçiler günümüzde artık bir çok iş ve birçok şirket tarafından yardımcı işlerde kullanılmaktadırlar.  Taşeron işçilerin bu denli fazla tercih edilmesinin sebebi, asıl iş sahiplerinin yani şirketlerin yanında çalıştırdıkları işçilerin sigorta, sosyal imkanı vb. masraflarından kurtularak üzerindeki yükleri taşeron firmalara atmak istemelerindendir. Şirketler bu şekilde daha fazla kar gütme amacı taşımaktadırlar.  Fakat henüz tam olarak tanımı yapılmamış, çalışma şartları iyileştirilmemiş hatta tam olarak oturtulamamış taşeron işçilerin hakları bu gibi durumlarda kenara atılarak haddinden fazla çalıştırılıp emeklerinin karşılığını tam olarak alamamaktadırlar.

kaynak:star

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adnan ukukoylü 3 yıl önce

Yeferliğim Makine lotromasi kaynakçıda gidebilirim referañslar ďa verebiliri kurü yük veya tanker faketmez ebraklarım hizir bunyenizde uygun işe talibim 0537 700 37 90 Saygılarimlâ