Taşeron işçilerin beklediği haber

Yüzbinlerce taşeron işçi kamuya geçiş için yasal düzenlemenin tamamlanmasını bekliyor.

Taşeron işçilerin beklediği haber

Taşeron işçilerin kamuya alımları ile ilgili düzenlemelerin son aşamada olduğu ve taşeron işçilerin mağdur edilmeyeceği bildirildi.

Taşeron işçileri ilgilendiren açıklamalar bitmek bilmiyor. Taşeron işçiler ise bu açıklamaları merakla takip ediyor.
Maliye Bakanlığı'nın 4D gibi yeni bir statü üzerinde çalıştığını ifade eden üst düzey bir ekonomi yetkilisi "Taşeron işçiler kendi istekleri ile ayrılmış gibi bir durum ortaya çıksa da yasal düzenleme ile kamuya alınacaklar" şeklinde konuştu.

TAŞERON İŞÇİLERE KIDEM TAZMİNATI MÜJDESİ

Kıdem tazminatları için iki formül üzerinde duruluyor. Taşeron işçilerin kıdem tazminatında herhangi bir şekilde hak kaybı olmayacak.
Masada yer alan diğer bir formül ise biriken tazminatları ödenip geçtiği kurumda kıdem tazminatının yeniden başlaması.

TAŞERON İŞÇİLER MAĞDUR EDİLMEYECEK 

Aynı kamu kurumunda pek çok farklı taşeron şirkete bağlı olarak çalışmış işçiler, kıdem tazminatına hak edecek şekilde iş sözleşmeleri feshedildiğinde tazminatlarını doğrudan kamu kurumundan talep edebiliyor.
Farklı kamu kurumlarında aynı taşerona bağlı olarak çalışan işçiler en son çalıştıkları taşeron şirketteki iş sözleşmeleri kıdem tazminatı alacak bir nedenle feshedildiğinde kıdem tazminatlarını çalıştıkları son kamu kurumundan talep edebiliyor.
Taşeron işçi taslağı ile asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin tamamı kapsama alınıyor. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak.

TAŞERONA KADRODA GERİ SAYIMA BAŞLANDI

Kamuda asıl ve yardımcı işlerde çalışan 720 bin taşeron işçiye kadro için geri sayım başladı. 
Taşeron işçiye kadro için hazırlanan yasa tasarısı, kısa süre içerisinde de Meclis'e sevk edilecek. Yasanın çıkmasıyla da taşeron işçilerin kamu çalışanı olması için süreç başlayacak.
Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak.
Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. 

TAŞERON İŞÇİLERİN ÜCRETLERİ NE OLACAK?

Bütün kamu kurumlarını bağlayacak şekilde her bir iş kolu için performans kriterleri belirlenecek. Örneğin, temizlik işlerinde her bir saatte yerler ıselak olarak silinecek vb. hizmet kalitesini önceleyen kriterler son derece önemlidir.
Her bir kamu kurumunda mevcut hizmet alım sözleşmelerinde bulunan kadro sayılarına benzer norm işçi kadroları ihdas edilerek, kamuda istihdam yığılmalarının önüne geçilecektir. Bu önerilerin Hükümetin elini güçlendirecek altın kurallar olarak görülmesi gerekir.

TAŞERON İŞÇİNİN İKRAMİYE ŞARTLARINDAN YARARLANMA HAKKI

Sendikaların 6772 sayılı Kanun gereğince ödenen ikramiyelerle ilgili de önemli önerileri var. Buna göre, 6772 sayılı Kanun'dan doğrudan yararlanılmayacak, gerekli performans kriterlerini sağlayanlar faydalanacak.
Maliyetler bakımından (mevcut çalışanların hakları korunmak şartıyla) 6772 sayılı Kanun'dan;
1- Kıdemi 1-5 yıla kadar olanlar 1 aylık,
2- Kıdemi 5- 15 yıla kadar olanlar 2 aylık,
3- Kıdemi 15 yıl yukarısı 3 aylık şeklinde, olacak şekilde yararlanacaklar ve bu süreler toplu iş sözleşmeleriyle uzatılamayacaktır.
Yine yapılan öneride yeterli performansı göstermeyen işçiler en az 3 defa uyarılacaklar ve belirli şartlarda 6772 sayılı Kanun'dan doğan ikramiyelerinde kesinti yapılacak veya iş akitleri uzatılmayacaktır.

kaynak:haber 10

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
almayın 3 yıl önce

Almayın kadroya. Kpss ye girene yazık değil mi. El insaf ya hu.

Avatar
hhhh 3 yıl önce

taşeronla nasıl alay ediyor akp

Avatar
Vatandaş 3 yıl önce

He hea

Avatar
Er 3 yıl önce

Vermeyin bisey oy diye de gelmesin hiç bir parti taserona.üç aydır meclise sevkedecek diye salak yerine koyuyonuz insanlari.bisey istemiyoruz sizde secimde bisey istemeyin.gariban taserondan

Avatar
sait 3 yıl önce

cumhurbaşkanıda başkan yapında daha iyi alay etsinler sizinle taşeronlar..hıııı unutmadan söyleyim başbakanın bile kadrosu yokki size kadro versinler nasıl harcadılar ahmet hocayı...

Avatar
serpil 3 yıl önce

yargı kararı olan taşeron işçileri çok süründürdünüz.Allah sorsun inşAllahhh

Avatar
Trakya 3 yıl önce

Yrterin artık

Avatar
salih ucar 3 yıl önce

mahkeme kararı olan muvazaalı taşeron işçilerin bari önünde durmayın , hakkımızı verin , neden bu zulüm ..?

banner40

banner41