Sözleşmeli personel istihdamına ilişkin istişare toplantısı yapıldı

Devlet Personel Başkanlığı'nın sitesinden yapılan duyuruda 375 sayılı KHK’nın EK 26 ve 27. maddeleri kapsamında sözleşmeli personel istihdamına ilişkin istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Sözleşmeli personel istihdamına ilişkin istişare toplantısı yapıldı

Devlet Personel Başkanlığı'nın sitesinden yapılan duyuruda 375 sayılı KHK’nın EK 26 ve 27. maddeleri kapsamında sözleşmeli personel istihdamına ilişkin istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde bu yönde yetkisi bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında idari hizmet sözleşmeli personel çalıştırılabilmesi imkanı getirilirken, bu kapsamda istihdam edileceklere dair hususların Devlet Personel Başkanlığının görüşü alınarak kurumlarca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Devlet Personel Başkanlığı'ndan yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi.

"02/07/2018 tarihli 703 sayılı Anayasada Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek 26 ncı ve ek 27 nci maddelerle, teşkilatlanmalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde bu yönde yetki bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında idari hizmet sözleşmeli personel çalıştırılabilmesi imkanı getirilmiş, bu kapsamda istihdam edileceklere dair hususların Devlet Personel Başkanlığının görüşü alınarak kurumlarca çıkarılacak yönetmelikle belirleneceği ifade edilmiştir. 

28/12/2018 tarihli ve 30639 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 25 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin birinci maddesinin birinci fıkrasında ise; “27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 23 üncü, ek 24 üncü, ek 26 ncı, ek 27 nci ve ek 28 inci maddelerinde öngörülen yönetmeliklerin bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 6 ay içerisinde yayımlanacağı” hükme bağlanmıştır.

Bu bağlamda, bahse konu mevzuat çalışmalarına ilişkin olarak uygulama birliğinin sağlanması, bilgilendirme ve istişarelerde bulunmak amacıyla kamu kurumlarımızın temsilcileriyle Başkanlığımız koordinasyonunda bir toplantı gerçekleştirilmiştir."

Anahtar Kelimeler:
Sözleşmeli Personel
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.