Sağlıkçılar Sağlık Bakanından Ne Bekliyor?

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. Hükümet'te Sağlık Bakanlığı görevine getirilen getirilen Recep Akdağ'ın bu göreve getirilmesi sağlık camiasında büyük bir heyecan ve sevinçle karşılandı.

Sağlıkçılar Sağlık Bakanından Ne Bekliyor?
Haber657'nin köşe yazıları merakla takip edilen Fatma Kilci Kavas, 65. hükümette Sağlık Bakanı olarak Recep Akdağ'ın isminin açıklanmasının ardından camiada yaşanan gelişmeyi kaleme aldı.
 
"Sayın Binali YILDIRIMIN Başbakan olmasıyla birlikte kurulan yeni hükümette Sağlık Bakanının degişerek Prof.Dr. Recep Akdağ olması sağlık çalışanları arasında büyük sevinçle karşılandı. Özellikle sosyal medyayı takip ettiğimizde bunu net bir şekilde gördük. Birçok muhalif kişinin bile yeniden Sağlık Bakanı olmasına sevindiğine şahit olduk.
 
Özellikle “EFSANE BAKAN GERİ DÖNDÜ” başlığının bir hayli fazla kullanılması aslında bakan akdağın omuzlarındaki yükün ne kadar ağır olduğunu da göstermekte. Çok iyi biliyoruz ki, geçmiş tecrübeleri ile sorunların çözümü için hızlı adımlar atacagından şüphemiz yoktur.

Peki bu değişimle birlikte sağlık çalışanlarının yeni bakan Akdağdan beklentileri nelerdir? Malumunuz olduğu üzere, Sağlık sektörü, hem ülkemizin en önemli kurumlarını içinde barındıran hem de çeşitli sorunlar ve düzenlemelerle sık sık ülke gündemine gelen bir sektördür. Bu sorunlar hasta ve hasta yakınlarıyla ilgili olabildiği gibi her çeşitten sağlık çalışanını da içine alan geniş bir konudur.

 Afyon şube başkan yardımcığı görevinide yaptıgım Sağlık-Sen olarak sendikacılık ilkelerimizden bir tanesi de yapılan iyi şeylere destek olmak, yanlış bulduğumuz şeylere karşı durmak ve engellemek için mücadele etmektir. Bu anlamda önceki dönemde yanlış bulduğumuz birçok konuda görüşlerimizi kamuoyu ile paylaştık. Aile hekimliğinde nöbet uygulaması, yıpranma payının kuşa çevrilmesi, ek ödemelerde yaşanan sorunlar en önemli eleştiri noktalarımız oldu. Sağlık çalışanlarının en büyük beklentileri olan konularda çok geç adım atılması ve hatta bazen hiç adım atılmaması, Sağlık Bakanlığı bürokratlarının birçok konuda ipe un sermesi ve hatta kazanılan birçok hakkın geriye alınması konularında Sağlık-Sen olarak her zaman mücadele ettik etmeye devam edeceğiz.

Sağlık çalışanlarının en çok çözüm beklediği konulardan biri şüphesiz yıpranma payıdır. CUMHURBAŞKANIMIZ tarafından sözü verilen bu konu maalesef halen sürüncemede. Orasından burasından keserek kuşa döndürülmeye çalışılan bu konuda Sağlık sen genel başkanımız Sayın Metin MEMİŞ'in her zaman belirttiği gibi bizim tavrımız net; tüm sağlık çalışanlarına yıpranma payı 2016 yılı içerisinde verilmelidir.
 
Bir başka konu aile hekimliğinde ki nöbet uygulaması. Sayın Bakanımızın hiçbir işe yaramayan, tam tersi sağlık çalışanlarının motivasyonunu ciddi anlamda bozan bu konuda hemen gerekli girişimleri yaparak nöbet olayını sonlandırmasını bekliyoruz.

Şu anda neredeyse tüm kurumlarda yaşanan ek ödemeler ile ilgili sorunlarda acil çözüm bekliyor. Sağlık çalışanlarının emeğinin ve alın terinin karşılığı olan ek ödemeler maalesef tam olarak ödenmiyor. Geçmiş yıllara göre sürekli geriye giden ödemeler, sağlık çalışanları arasında ciddi huzursuzluğa sebep olmakta.
 
Performansa dayalı döner sermaye sisteminden bugün sağlık çalışanlarının hiçbiri memnun değildir. Sağlık çalışanlarının iş yükü sürekli artarken, sadece bir yılda muayene sayısı 20 milyon yükselirken döner sermayeden aldığı paylar ise sürekli küçülerek yok ,olmuştur. Döner sermayeler arttırılmalı ve emekliliğe yansıtılmalıdır.

 Personel yetersizliği nedeniyle başta hemşireler olmak üzere pek çok sağlık çalışanı fazladan iki katı mesai yapmaktadır, yıllık izinlerini istedikleri zaman kullanamamaktadır. Hasta yakınlarının tehditleri karşısında sağlık çalışanları korku içinde görev yapmaktadır. Sağlıkta şiddet konusunda da ek tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak olan, Görevde yükselme, Unvan değişikliği sınavlarının sayısı artırılarak sağlık çalışanlarının Kariyer yapma imkanı sağlanmalıdır.

Sağlıkta Dönüşümün kahramanları olan, sağlık çalışanlarımız özlük halkları noktasında hep sıkıntı içerisinde olmuştur.

Sağlık sisteminin geleceğini inşa ederken, sağlık hizmetlerinin etkinliği ve sürdürülebilirliğini doğrudan etkileyen temel sorunlar çözümlenmedikçe uygulanacak politikalar asla yeterli olamayacaktır. Sorun çözmek adına sorunları ağırlaştırmanın bedelini ödemek istemiyorsak, gerçekçi politikalar üretmeli, sağlık üretmenin yolunun sağlıklı kararlardan geçtiği unutulmamalıdır.

Sayın Bakanımız Recep AKDAĞ’ın geçmiş tecrübeleri ile bu sorunları en kısa sürede çözeceğine inanıyor yeni görevinden dolayı tebrik ediyoruz .

Yeni hükümetimizin sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm kamu çalışanlarına, ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Saglkci 2 yıl önce

Sağlıkçılar maaşa zam bekliyor.umarız sadece doktorların Bakanı olmaz bakan bey.

Avatar
hemşire 3 yıl önce

15 mayısta toplam 7 bin civarı hemşire alınacak. bunun 5500 kadarı lisans mezunu hemşire, geriye kalan 1500 kadarı da önlisans ve ortaöğretim mezunu hemşirelerden oluşacak. şu an son sınıfta okuyan ve mezun durumunda olmayan öğrenciler bu atamalarda tercih yapamayacak.

Avatar
asdasdasd 3 yıl önce

Okulum 21 mayista sona eriyor. Tahminen 24-25 mayistagecici mezuniyet belgemi alacam. O vakit atamalara katilabilir miyim?

Avatar
SERDAR KARAHAN 2 yıl önce

4 // C liler Evet Sayın Bakanımız Sağlık Bakanlığı Bünyesinde Çalışan 12500 Kişi olan Ailelerimiz ile birlikdede Takriben 50.000 Bin Kişiyi Bulan Biz 4 // C liler için Bir orta YoL bulur. DANIŞTAY nezninde döner sermaye mahkemesini kazandık. Yinede DÖNER SERMAYE ALAMIYORUZ.

Avatar
KALP 2 yıl önce

YIPRANMALAR VE DÖNERLER EMEKLİĞİMİZE YANSIMASI.EMEKLİ MAASLARININ AZLIĞI.KİMSE KORKUDAN EMEKLİ OLAMIYOR.DÖNER KESİLCEK MAAS AZALCAK DİYE.GENCLERE YER ACILMIYOR

banner40

banner41