Sağlık Sen'den sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek talepler

Sağlık Sen'den sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek taleplerde ısrarcı.

Sağlık Sen'den sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek talepler

Kamu Personeli Danışma Kurulunda Sağlık Sen'den sağlık çalışanlarının yüzünü güldürecek talepler geldi.Yıpranma payı,kadro,ek ödeme,kreş,kıdem tazminatı gibi bir çok konuda Sağlık Sen ısrarcı.

İşte Sağlık Sen'in talepleri.

1. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmelidir.
2. 4/C, 4/B, vekil ebe-hemşireler, kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında ek ders karşılığı görev yapan meslek elemanları kadroya geçirilmelidir. 
3. Sözleşmeli iken kadroya geçenlere uygulanan 5 yıl nakil yasağı toplu sözleşme ile mahalli idarelerde çalışanlar açısından kaldırılmıştır. Başta üniversitelerde olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar da bu nakil yasağından dolayı mağdur olmaktadır. Bu yasak kaldırılmalıdır.
4. Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’nda nöbet ücretleri ek ders ücreti üzerinden ücretlendirilmektedir. Bu sistem nedeniyle nöbet ücretleri eksik ödenmekte ve icap nöbet ücretleri ödenememektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 657 sayılı Kanunun ek 33. Maddesine eklenmesi bu sorunu çözecektir. 
5. Kadroya geçirilen sözleşmeli personelden, maaşları döner sermayeden ödenen memur kadrosuna atananlar, maaşları genel bütçeden ödenen memur pozisyonuna geçirilmelidir.
6. Sabit ek ödemeler diğer kurumlarda olduğu gibi Sağlık Bakanlığında da gelir vergisinden muaf olmalıdır. 
7. Hekimlerin ek ödemelerinin bir kısmı garanti gelir adı altında emekliliklerine yansımaktadır. Tüm sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansıması sağlanmalıdır
8. 0-6 yaş grubundaki çocuklar için kreş açılmalıdır. Yeterli sayı sağlanamadığı için (50 ve üzeri) kreş açılamayan kurumlar için merkezi bir alanda kreş açılmalı ve ücretsiz servis sağlanmalıdır. Bu kreşlerde 24 saat hizmet verilmelidir. Ayrıca kadın kamu görevlilerine 0-6 yaş grubuna giren çocukları için 300 TL kreş yardımı yapılmalıdır.
9. Bakanlar Kurulu’nca Hazine Payı yüzde 1 olarak belirlenmesine rağmen, döner sermaye bütçesinden yüzde 15 kesinti yapılmaktaydı. Açtığımız davada Danıştay bu maddenin iptaline karar verdi. Buna rağmen Bakanlığın talimatı üzerine kurumların dağıtılabilir tutarı %39’un üzerinde belirlememesi sağlanmıştır. Söz konusu Danıştay kararı gereğinin yerine getirilmesi sağlanmalı ve dağıtılabilir döner sermaye tutarı %46,5 olarak uygulanmalıdır.
10. IV. Dönem Toplu Sözleşmede icap nöbet ücretlerinin tüm sağlık çalışanlarına ödenmesi için düzenleme yapılması hususu karara bağlanmıştır. En kısa sürede bu yönde düzenleme yapılması sağlanmalıdır. 
11. Ambulans kazalarında kasko hasarı ödese de değer kaybı şoförden rücu edilmekte. Bu soruna çözüm bulunmalı, ya şoförden değer kaybı alınmamalı ya da kaskonun içerisine dahil edilmelidir. 
12. “Aile Sağlığı Elemanı” ibaresi yerine “Aile Sağlığı Çalışanı” unvanları kullanılmalıdır. 
13. Vekil ebe/hemşire ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı elemanlarının görevlerinin sona ermesi halinde kıdem tazminatı/iş sonu tazminatı almaları sağlanmalıdır.
14. Yükseköğretim kurumlarında çalışanların kadro/görev unvan katsayıları Yönetmelikle esnek belirlendiğinden her üniversitede farklı katsayı uygulaması mevcuttur. Aynı görevi yürüten üniversite hastanelerinde çalışanların katsayılarının eşit olduğu ortak bir çalışma yapılmalıdır. 
15. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çok az sayıda personelle hizmet yürüttüğünden personel ihtiyacını taşeron, ek ders karşılığı meslek elemanı ve ASDEP gibi usullerle karşılamaktadır. Bu da sorumluluk ve yetki karmaşasına sebep olmaktadır. Bakanlığa yeterli sayıda personel alımı sağlanmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
habip kır 3 yıl önce

sağlık çalışanlarının yıpranma işi torbadan çıkmadı torbaya koyduk deniliyordu

Avatar
Hatay 3 yıl önce

Kanun hukmunde olmasina ragmen 2 yil gecti toplu sozleşmeye, halen uygulatamadiniz
Kaç kpdk gecti....
Talepten öteye gidemiyo yetkili sendikamiz #4C li üyeler