Sağlık çalışanlarının sorunları bakanlığa iletildi

Döner sermayelerin arttırılması ile ilgili imza kampanyasında toplanan imzalar Türk Sağlık Sen tarafından bakanlığa iletildi.

Sağlık çalışanlarının sorunları bakanlığa iletildi

Döner sermayelerin arttırılması ile ilgili imza kampanyasında toplanan imzalar Sağlık Bakanlığı’nın önünde gerçekleşen eylemin ardında Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile Kamu Sen’e bağlı sendikaların Genel Başkanları tarafından bakanlığa iletildi.

Sağlık Çalışanları Mağdur

Eylemde bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Türkiye’de emeklerinin karşılığı verilmeyen, alınterinin hakkı ödenmeyenlerin başında sağlık çalışanlarının geldiğini belirterek “Sıfırlanan döner sermayeler, yetersiz nöbet ücretleri, düşük kalan maaşlar olmak üzere sağlık çalışanlarının mağduriyeti bir liste halinde uzayıp gitmektedir. Sağlık çalışanlarının ekonomisinde böylesine bir yangın varken sağlık camiasına dışardan bakanlar ise sizin döner sermayeniz var, çok para alıyorsunuz yalanına ısrarla ve yıllardır sarılmaktadırlar. Bu yalan söylene söylene kamuoyunda gerçekmiş gibi bir algı oluşturulmuş ve iş sağlık çalışanlarının ücretlerin arttırılmasına gelince bu bahane ile talepleri karşılanmamıştır." dedi.

Döner Sermayeden Alınan Pay Yok Oldu

Döner sermaye sisteminden sağlık çalışanlarının hiçbirinin memnun olmadığını kaydeden Kahveci “Temeline atılan harcı adaletsizlik olan performansa dayalı döner sermaye sisteminden bugün sağlık çalışanlarının hiçbiri memnun değildir. Sağlık çalışanlarının iş yükü sürekli artarken, sadece bir yılda muayene sayısı 19 milyon yükselirken döner sermayeden aldığı paylar ise sürekli küçülerek yok olmuştur. Sloganı çalıştıkça kazanma olarak sunulan bu sistem uygulamaları ve idarecilerin tavırları ile ne kadar çalışırsan çalış sonuç sıfıra dönüşmüştür. Sağlık çalışanları, özveri ile hizmet üretip, çalıştıkları halde tabiri uygunsa dönerden yiyememiş, yavan ekmeğe mahkum edilmişlerdir." şeklinde konuştu.

Üniversite Hastaneleri İçin YÖK’ün de Kapısına Dayanacağız

Aynı sorunun üniversite hastanelerinde de mevcut olduğunu belirten Önder Kahveci “Yurdun dört bir yanında görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımız döner sermayelerin arttırılması ve emekliliğe yansıtılmasını talep etmektedirler. İmzalarını biz de Sağlık Bakanlığı’na teslim edeceğiz. Üniversite hastanelerinde de aynı sıkıntılar vardır. Çalışanlar orada döner sermaye alamamaktadırlar. Onlar içinde yakın bir zamanda dilekçelerle YÖK’ün kapısına dayanacağız." dedi.

Torba Yasa Beklentilerden Uzak

TBMM getirilmesi gündemde olan Torba Yasa ile sadece hekimlerin emekli maaşlarında bir iyileştirme yapılacağının görüldüğünü ifade eden Kahveci, “Emeklilikteki düşük ücretler sağlık çalışanlarının tamamı için bir sorun iken sadece doktorlarımızın emekli maaşlarında kısmi bir iyileştirme yapmak meseleye şaşı bakmaktır. Lafa gelince sağlık hizmeti ekip işidir diyenler iş icraata dönüşünce 500 Bin sağlık çalışanı arasında ayrım yaparak samimiyetsiz davranmaktadırlar.

Tüm çalışanların ortak sıkıntısını çözüme kavuşturmak varken bunun yapılmaması çok büyük bir vebaldir. Ne yazık ki tasarıda yer alan önemli bir husus olan yıpranma payında da aynı şaşılık görülmektedir. Yıpranma payı sadece nöbet tutanlara o da tutulan nöbet sayısına göre değişecektir. Yıpranma payı alan tüm çalışanların sadece o mesleği icra ediyor olma şartları varken, sağlık çalışanlarında ise sadece nöbet tutanlara verilerek bir ayrımcılık yapılmıştır. Sadece bir kriteri dikkate alıp değerlendirme yapmak yanlıştır.

Nöbete göre yıpranma payı da neresinden tutulsa elde kalacak türdendir. Yasa tasarısına göre örneğin ayda 3 gün nöbet tutan bir sağlık çalışanının 2.5 yıl yıpranma payı elde edebilmesi için 60 yıl çalışması gerekecektir. Böyle bir yıpranma payının kime ne faydası olacaktır." ifadelerini kullandı.

Döner Sermayeler Arttırılmalı ve Emekliliğe Yansıtılmalı

Kahveci tüm sağlık çalışanlarının temel talebinin döner sermayelerin arttırılması ve tüm kazançların emekli ikramiyesi ve emekli maaşına esas kazanç olarak kabul edilmesi olduğunu belirterek sözlerini tamamladı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gulferi 2 yıl önce

Meselâ hastalar şifa veren eller hasta altı hasta bakımı ve yatak yapmamali çok yanlış tedavi yapıp hasta altı almak ilginç diyorlar

banner40

banner41