Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik

MEB öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği değişti.

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklik, 8 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.

Yapılan yönetmelik değişikliğine göre;

Aday öğretmenler yer değiştirme süresince ders,etüt,nöbet gibi görevler yapamaz
Performans değerlendirmesi bir dönemde en az 60 gün görev yapan öğretmenler için uygulanır
Aday öğretmenlerin yerleştirme programlarına katılmaları zorunludur
Mazereti nedeniyle yerleştirme programlarına katılamayan adayların, daha sonra belirlenen tarihte yapılacak programa katılmaları zorunludur.

8 Eylül 2016 PERŞEMBE

Resmi Gazete

Sayı : 29825

YÖNETMELİK

Milli Eğitim Bakanlığından:

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 17/4/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 15 inci maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki ikinci fıkra eklenmiş ve diğer fıkra buna göre teselsül ettirilmiştir.

"(2) Aday öğretmenlere yetiştirme sürecinde bağımsız olarak ders, etüt, nöbet vb. görevler verilemez."

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddeye aşağıdaki beşinci fıkra eklenmiş ve diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir.

"(3) Performans değerlendirilmesi, bir dönemde en az altmış iş günü fiilen öğretmenlik görevi yapan aday öğretmenler hakkında uygulanır. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, her türlü kanuni izin ve sağlık raporları ile fiilen öğretmenlik görevi dışındaki geçici görevlendirmelerde geçen süreler bir dönemde altmış iş günü fiilen öğretmenlik görevi yapma süresinden sayılmaz.

(4) Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Programı kapsamındaki faaliyetlerin tümüne aday öğretmenlerin katılımı zorunludur. Bu faaliyetlerin bir kısmına veya tamamına yasal mazereti nedeniyle katılamayan aday öğretmenler, Bakanlıkça belirlenecek tarihte ve yerde yapılacak telafi programına katılmak zorundadırlar. Yetiştirme sürecinde bir dönemde en az altmış iş günü fiilen öğretmenlik görevini yerine getirmelerine rağmen Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Programını tamamlayamamış olan aday öğretmenlerin birinci performans değerlendirmesi telafi eğitiminin sonunda yapılır.''

"(5) Üçüncü ve dördüncü fıkralarda belirtilen nedenlerle performans değerlendirmesi yapılamayan aday öğretmenlerin değerlendirmeleri takip eden dönemde veya dönemlerde yapılır."

MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkraya aşağıdaki (ç) bendi eklenmiştir.

"a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun (%15),"

"ç) T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (%5).''

MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin beşinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.''

MADDE 5 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6 - Bu Yönetmelik hükümlerini Milli Eğitim Bakanı yürütür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tülay Avşar 4 yıl önce

Dr ların burnu surekli havada hemsireyi asistan bellediler.Bize sürekli idare edin diyen idareler dr un eksigini sürekli bize kapattiriyorlar. Güya ekip işi yaptığımız sürekli eziliyoruz hor goruluyoruz. 25 yıllık hemşire arkadaş 1900 tl maaş alırken 27 yaşındaki öğretmenin maaşı 2200 tl. Adalet mi bu hak mi sorarım. Geceriz gunduzumuz mesai olmuş..gece herkes mışıl mışıl uyurken biz cocuklarimizdan uzak geceler geciriyoruz..çocuklarımızı ellere emanet edip geliyoruz ne 1 ne de 2 ay tatile cikabiliyoruz sorarım..ekip olarak ayaklanmamiz lazım 18 yaşından beri çalışıyorum 8 yilim bitti 1 çocuk annesiyim bundan önce sıkıntılar olabilir artık önümüze geleceğe parlak bakmak lazım 32 sene daha ben bu haklarla mi çalışacağım maasim hep böyle mi kalacak..geleceği düşünün lütfen ileride bizim dusebilecegimiz durumları bizi garantiye alın artık ben emekli olunca 1500 tl ile emekli olmak istemiyorum gece gündüz hastanede yatıp bu maaşı hak edemem

Avatar
Erhan 4 yıl önce

artık yeter AK partinin yardımcı sağlık personeline neden değer vermiyor
Kaç doktordan oy aldınız.yardımcı sağlık personelinin 12 yol öncesine göre polis,öğretmen gibi eşdeğer mesleklere göre kaybı en az aylık 800 tl at gözlükleri çıkarıp,şapkayı önünüze koymanız lazım artık.Birde Sağlık bakanlığının sadece kast sistemi gibi sadece doktor doktor dememesi gerekiyor

Avatar
Hayati Özkan 4 yıl önce

Yardımcı sağlık personellerine ödenen söner sermaye neden doktorlar oranında emekliliğe yansıtılmıyor bu konuda bir çalışma bekliyoruz

Avatar
menteş 4 yıl önce

Doktorlarin dönerlerini düşündügunuz kadar hemsire ebe saglik memurlarinin kinide dUsunseniz nasil olur sayin bakanlik yetkilisi.

Avatar
Elif Çelik 4 yıl önce

Kamu hastaneleri birliği ve halk sağlığı Müdürlüğü arasindaki farki indirin ayrica bu tayin yonetmeligindeki degisen haklarimiz geri gelsin adaletli bir doner sermaye dagilimi olsun artik yardimci sağlık hizmet sinifi farkina varilsin

Avatar
Adile saygın 4 yıl önce

Her zamanki gibi çark doktorlara dönüyor hemşirelere gene hava gazı almak kalıyor

Avatar
Sekinedurak 4 yıl önce

Saglik deyince sadece doktorlar gelir akliniza hemşireymiş bilmem neymiş..

Avatar
ali demir 4 yıl önce

Bu bakanlik doktor Bakanlığı utAnmazlar reziller

banner40

banner41