Milyonlarca kişiye müjde

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba kanun yasasının bir bölümü TBMM genel kurulunda kabul edildi.

Milyonlarca kişiye müjde

TBMM Genel Kurulunda görüşülen ,zorunlu trafik sigortası,15 bin polis alımı,Diyarbakır Sur İlçesinin yeniden inşası,Kanal İstanbul,Genel Sağlık Sigorta primlerinin silinmesi ile ilgili konularda yapılacak düzenlemeleri içeren torba yasanın bir bölümü genel kurulda kabul edildi.

Genel Kurulda "temel kanun" olarak görüşülen yasa tasarısının 1. bölümünde 16 madde yer alıyor. 

Kabul edilen maddelere göre, zorunlu trafik sigortası uyuşmazlıklarının daha hızlı çözülmesi için düzenleme yapılıyor. Bu çerçevede, zarar gören, zorunlu mali sorumluluk sigortası için dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunacak. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde zarar gören dava açabilecek veya tahkime başvurabilecek.
Sigortacılar, hak sahibinin zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarıyla belirlenen belgeleri, sigortacının merkez veya kuruluşlarından birine ilettiği tarihten itibaren, 8 iş günü içinde zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içinde kalan miktarları hak sahibine ödeyecek.
Tasarıyla, "Kanal İstanbul" ve diğer su yolları için yasal düzenleme getiriliyor. Tasarıyla ilgili kanunda "su yolu" tanımı yapılarak, su yollarına kanuni statü kazandırılıyor. "İmar planı kararıyla yapay olarak oluşturulan ve deniz araçlarıyla ulaşımın sağlandığı su geçidi", su yolu olarak tanımlanıyor.
Yapılacak su yoluna isabet eden Hazine ve özel idareye ait arazi ve arsaları, kamu gereksinimi ve kamu yararı nedeniyle belediye ile özel idarelerce satılamayacak başka bir maksat için kullanılamayacak. İnşa edilecek otoyol hariç erişme kontrolünün uygulandığı yol ve su yolu yapımı, düzenleme ortaklık payından karşılanacak.
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli alan, kentsel dönüşüm ve gelişim alanı, yenileme alanı olarak belirlenen alanlarda bulunan yapılardan, yapı ruhsatiyesi veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüm ve yenileme uygulamalarına muvafakat verilmesi koşuluyla geçici olarak elektrik, su, doğalgaz bağlantısı ve aboneliği yapılacak. Ancak bu yapılara geçici olarak elektrik, su ve doğa gaz bağlantısı yapılması, herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmeyecek. Geçici abonelik süresi 5 yılı geçemeyecek.

İŞVERENLERE SİGORTA PRİMİ DESTEĞİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden işverenlere sigorta primi desteği verilecek.
Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasında olması kaydıyla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Kurulunca belirlenen nakdi düzenli sosyal yardım alanların özel sektörde işe girmeleri halinde, sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı işe başladığı tarihten itibaren bir yıl süreyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca karşılanacak. Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler, bir yıl süreyle bu destekten yararlanamayacak. Destekten yersiz faydalanıldığının belirlenmesi durumunda, faydalanılan teşvik tutarı gecikme cezası ve zammıyla birlikte işverenden tahsil edilecek.
AK PARTİ, CHP VE MHP'DEN ORTAK ÖNERGE

AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri, tasarı üzerinde ortak değişiklik önergesi verdi.
Kabul edilen önergeye göre, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında belirtilenlerden, Aile ve SosyalPolitikalar Bakanlığınca hak sahibi olduğu tespit edilenlerin atama teklifleri, Devlet Personel Başkanlığınca, kura usulü ile yapılacak. Bu kapsamda göreve başlayan personel, Devlet Personel Başkanlığı tarafından atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara ilişkin kadro veya pozisyonlara, kamu kurum ve kuruluşlarınca sınava tabi olmaksızın atanabilecek. Terör mağdurlarının eş ve çocuğunun bulunmadığı durumlarda kardeşle birlikte anne ve babanın da istihdam hakkından yararlanması imkanı getiriliyor. Hak sahiplerinden istihdam hakkını kullanacak 45 yaşından küçük herhangi bir kişinin bulunmaması durumunda 45 yaşından büyük hak sahipleri istihdam hakkından faydalanabilecek.
İstanbul Avrupa Yakası Proje Alanı içerisinde yer alan mera, yaylak ve kışlak gibi orta mallarının vasıfları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca bu kanun hükümlerine bağlı kalınmaksızın resen kaldırılacak ve bu taşınmazlar Hazine adına tescil edilecek.
Sendikalar ve konfederasyonlar, gelirlerinin yüzde 10'unu aşmamak koşuluyla Aile ve SosyalPolitikalar Bakanlığıyla koordinasyon içerisinde, terörle mücadelede mağdur olanlara ayni ve nakdi yardımda bulunabilecek.

TURİZM İŞLETMELERİNİN BORÇLARI ERTELENECEK

Üzerinde konaklama amaçlı turizm tesisleri yapılmak üzere kamu arazisi tahsis edilen belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden, irtifak hakkı tesis edilip edilmediğine veya kullanma izni verilip verilmediğine bakılmaksızın 2016 yılı için tahsil edilmesi gereken kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni bedelleri ile hasılat paylarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri tarafından Hazine taşınmazlarının izinsiz kullanımlarından dolayı tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecek.
Ertelenen alacaklar, bu sürenin sona erdiği tarihten itibaren üç yılda ve üç eşit takside herhangi bir zam ile faiz uygulanmadan tahsil edilecek. Süresinde ödenmeyen taksitler zam ve faiz uygulanarak alınacak.
Düzenlemeden önce ödenmiş bedel, ilgililerince talep edilmesi halinde iade edilecek ya da erteleme süresinin sona erdiği tarihten sonra tahsil edilmesi gereken bedellere mahsup edilecek.
Söz konusu işletmelerin eski borçları ile gecikme zamları, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren dört ay içinde başvurma şartıyla, ilk taksit 2017'nin Eylül ayında, diğer taksitler de bir yıl sonraki eylül ayında ödenmek üzere zam ve faiz uygulanmadan üç taksitte ödenecek. Süresinde ödenmeyen taksitler gecikme zammıyla tahsil edilecek. Bu hükümlerden yararlanmak isteyen borçluların dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmaları şartı da aranacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tahsil edilen tutarlar ret ve iade edilmeyecek.
Tasarının 1. bölümünün kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Buldan birleşime ara verdi.
Buldan, aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
RECEP ÖZDEMİR 2 yıl önce

teki̇rdağ sağlik sen i̇n başkani hamza öksüz sendi̇kal mücadelesi̇nde başarilar di̇leri̇m
memursen genel başkan adayi recep özdemi̇r

Avatar
Dipnot 2 yıl önce

ben.çalışanlarım.şahsım.sendikam.yaşanan problem (ama problem ne) söz aldık ama bu ayı yedik. Keşke bu basın açıklaması yapılmasaydı daha HAKLI olunurdu hiç bişe bilmiyorsanız en azından bu işin ehli Fatih seyrandan abimizden yardım alsaydınız. Başkan hiç olmamış.

Avatar
Yasin bahadır 2 yıl önce

Başkanım sen yinede yaptığın çalışmalarla arkadaşlara örnek ol sendikacılık anlamında senden. Cok öğreneceği şeyler var rakipte olsa.

Avatar
Tsm 2 yıl önce

Başkan sana güveniyoruz reklam yapmadan tüm kurumları her zaman gezdiğini haklar noktasında ne gerekiyorsa yaptığını biliyoruz bu durumdan vazife çıkaranların kimler olduğunu biliyor nasıl baskı yaptıklarını biliyor ve hesap vereceklerinide biliyoruz yemezler

Avatar
Mayıs 2 yıl önce

Ayının sendikacıları kimin eli kimin cebinde bugüne kadar ne kazandırdınız bu personele müdür yardımcısı %20 alamadı diye tss pas veriyor bunu anlamayacak kadar aptal değiliz personele istifa edin diye baskı kurmanızda Anlamlı

Avatar
HAMZA 2 yıl önce

Başkan sen bir tanesin seni her zaman destekliyoruz fitnecilerin dediği oşmayacak

Avatar
Sayin başkan 2 yıl önce

Başkan baskı belli servis sorumlularına birileri tarafından aratarak istifasını ve üyeliği ni geri çektirmek için istifa dilekçesi aldirmaniz yasal mı genel sekreterlikteki uzmanların insanları araması ne kadar sendikacilik bunlar biliniyor unutmayın o insanlar biryerlere iletiyorlar. Uzmanları eczacıları müdürleri bu işe alet etmeyin

Avatar
toplum sağlığı 2 yıl önce

Sayın Başkan sizi gidi Mayıs cilar yazmış sın daha birkaç hafta önce aile sağlığı merkezindeki doktora ismini soyletme abi Mayıs a kadar bize geç benim için çok önemli demedin mi şimdi böyle yazman biraz abes olmuyormu yada diyer insanlar gözünde ne duruma düştüğünüzu bir sorgulayin isterseniz