Milyonlarca emeklinin yüzünü güldürecek teklif

Milyonlarca emeklinin yüzünü güldürecek kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

Milyonlarca emeklinin yüzünü güldürecek teklif

Milyonlarca emeklinin yüzünü güldürecek kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, emeklilere yılda iki kere birer maaş ikramiye ödenmesi için Meclis'e Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Ek Madde Eklenmesine Dair Kanun Teklifi sundu.

Kanun teklifinin detayları şu şekilde;

GENEL GEREKÇE

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu emeklilere bayramlarda ek maaş vermeyi mümkün kılmamaktadır.

Anayasa madde 2’ye göre; ‘‘Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir.’’ Sosyal devlet, vatandaşlarının refahı için birincil sorumluluk kabul eden, ekonomik ve sosyal yönden yurttaşlarının tümüyle ilgilenen, onların yaşam düzeyleri konusunda gereken önlemi alan devlettir. Bu bağlamda devletimizin emeklilerin refah seviyelerini arttırmaları anayasal bir gerekliliktir.

Emeklilerimiz ömürleri boyunca bu vatana hizmet etmiş, en kıymetli yıllarını ülkemizin kalkınması için harcamışlardır. Ülke ekonomisine büyük katkıları olan emeklilerimiz gençliklerini çalışmakla geçirmiş, yaşlılıklarını da ekonomik olarak rahatça geçirememektedir. Gelişmiş ülkelerde insanlar rahat etmek için emekli olurken ülkemizde emekli olmak vatandaş için istenmeyen bir durum haline gelmiştir. Emekli olduktan sonra maaşlardaki büyük düşüşler vatandaşlarımızın günlük hayatlarını idame ettirmelerini zorlaştırmaktadır.

Bu kanun ile toplumumuz açısından oldukça önem arz eden, milletçe bir araya geldiğimiz bayramlarda emeklilerimizin yüzleri biraz olsun gülebilecektir. Torunlarına harçlık verecek durumu bile olmayan emeklilerimiz, maddi ve manevi anlamda en azından bayramlarda biraz olsun rahat edebileceklerdir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- - Yapılan düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık ve gelir alan emeklilere yılda 2 defa birer maaş ikramiye verilmesi düzenlenmiştir.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNA EKMADDE EKLENMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1– 31.5.2006 Tarih ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki EK MADDE eklenmiştir.

EK MADDE – (1) Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri hariç olmak üzere bu Kanuna göre aylık ve gelir alanlara Ramazan ve Kurban Bayramlarından en az beş gün önce almakta oldukları en son aylık tutarı kadar birer maaş ikramiye ödenir.

(2)Bu madde kapsamında ödenecek toplam tutar Kurum tarafından hesaplanarak Maliye Bakanlığına bildirilir. Bakanlık bildirilen tutarı ödeme gününden en az üç gün önce Kurum hesabına yatırır.

MADDE 2- Bu Kanun yayınlandığı gün yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanunu Bakanlar Kurulu yürütür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41