Milyonlarca çalışana kötü haber

Milyonlarca kişinin beklediği maaşlardaki artış oranı gerçekleşmiyor

Milyonlarca çalışana kötü haber

Asgati ücretle çalışan milyonlarca kişinin maaşlarının 1600 TL olması için çalışan Türk-İş ve işveren tarafı TİSK arasında geçen görüşmeler devam ederken maaşların 1600 TL olması şimdilik zor görünüyor.

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Asgari ücret Tespit Komisyonu'ndan çı­kacak karara kitlendi. İşçi tarafını temsil eden Türk-iş asgari ücretin 1600 liraya çı­karılması ısrarını yinelerken işveren tarafı TİSK ise sıfır zam açıklamasından geri adım atmadı. Hükümet bugüne kadar ta­rafsız gözükmeye çalışırken Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dün yaptığı açıkla­mada baklayı ağzından çıkardı. Bakan Mü­ezzinoğlu, komisyonda hakem görevini üst­leneceklerini ancak arzu edileni verebil­menin bugün için çok mümkün görünme­diğini ifade etti. Bakan Müezzinoğlu bu açıklamayla Türk-iş'in asgari ücretin 1600 liraya çıkarılması talebine sıcak bakma­dıklarını itiraf etmiş oldu.

Bursa'da yerel bir televizyon kanalının programına katılan (Çalışma Bakanı Meh­met Müezzinoğlu asgari ücret ve emeklilere ödenecek promosyonlarla ilgili açıklama­larda bulundu. Programda asgari ücret gö­rüşmelerini değerlendiren Bakan Müezzinoğlu, asgari ücretle ilgili toplantının ilkini geçen hafta salı günü yapıldığım be­lirterek şöyle konuştu:

HAKEM GÖREVİ ÜSTLENECEĞİZ

"İkincisi bugün (Pazartesi) yapılıyor. İşçi tem­silcileriyle burada Kalkınma ve Çalışma Bakanlığı'nın başkanlığında Türk-iş'te ya­pılacak gelecek haftada TİSK'te yapılacak. Hem işçi kesiminin talepleri, gelecek hafta da işveren temsilcilerinin talepleri görüşü­lecek biz de hükümet olarak hakemlik ro­lümüzü en ideal şekilde yaparak inşallah asgari ücreti ay sonu itibarıyla netleştirmiş olacağız. Her iki tarafında tek başına çok mutlu olduğu bir fotoğraf değil, her iki ta­rafında yeterince mutlu olduğu güven duy­duğu ama geleceğimizin de güvenli ve hu­zurlu olduğu bir karan almamız lazım. İş­verenin ilk anda masaya otururken sıfır zam talebi, geçen yıl yüzde 30 yapıldı, dünya ekonomisinin gidişatı, dünya ile re­kabet istihdamda oluşan daralma bütün bu parametleri masaya getirecektir. Ama çalışan kardeşlerimizin de yine haklı parametlerini de işçi temsilcileri getirecektir. Biz de burada hakkaniyetli bir hakem görevi üstleneceğiz. Ama arzu edileni ve­rebilme bugün için çok mümkün görün­müyor."

Emeklilere ödenecek promosyonla ilgili soru üzerine de Bakan Müezzinoğlu. "Biz bakanlık adına kendi ölçeğimdeki çalışmaları tamamladım. Bardağın suyun yandan azdan yandan çoğa çıkartması için sayın başba­kanımıza teslim ettim. Bu hafta ya da ge­lecek hafta sayın başbakanımız gerekli açıklamayı müjdeyi verir" diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taşeron güvenlik 2 yıl önce

Sorun değil bakanım siz zam vermeyin ...Bizlerde oy vermeyiz...herşey karşılıklı....

banner40

banner41