Memura yıllık izinde takdir yine amirin

Yaz dönemiyle birlikte yıllık izinlerini kullanmak isteyecek memurlara amirleri sınırlama getirebilir.

Memura yıllık izinde takdir yine amirin

Yıllık izinlerde bir çok değişikliğe gidilmesine ragmen memurlar çalıştıkları kurumun amirinin takdirine bağlı olarak izinlerini kullanabilecek.

657 sayılı Kanunla tanınan yıllık izin haklarını kullanmak isteyen memurlara, amirleri tarafından sınırlama getirilmesi mümkün olmakla birlikte, bu sınırlamaya ancak belli hallerde gidilmesi gerekiyor.

Amirler, yıllık izin kullanımı konusunda kendilerine tanınmış olan takdir hakkını, uygulamada bazen keyfi değerlendirmelerle kullanmak suretiyle memurların istedikleri tarihlerde izinli olmalarını engelliyor.

Fazla çalışan memura kaç gün izin verilir?

MEMURUN YILLIK İZİN HAKKI 657 NE DİYOR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda;

Memurların yıllık izin süresinin; hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için 20 gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için ise 30 gün olduğu ve zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebileceği,

Birbirini izleyen iki yılın izninin bir arada kullanılabileceği, ancak cari yıl ve bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin haklarının düşeceği,

Yıllık izinlerin, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceği, hükme bağlanmıştır.

10 soruda yıllık izin: Cumartesi günleri dahil mi?

AMİRİN MÜDAHALE HAKKI VAR MI? 

657 sayılı Kanun; memurun yıllık izin hakkının, amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceğine ve birbirini izleyen iki yılın izninin bir arada verilebileceğine hükmederken, amirlere yıllık izin kullanımına müdahale konusunda takdir yetkisi tanıyor. Ancak, aynı Kanun, amirleri maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranması gerektiğini de zorunlu tutuyor.
 

Anahtar Kelimeler:
AmirYıllık IzinMemur
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CEMŞİT ABUZİTTİN 3 yıl önce

alkışlayınca güzel protesto edince tepki nerede demokrasi?

banner40

banner41