Kamuda tasarruf dönemi

Hükümet kamuda tasarrufu sağlamak için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Kamuda tasarruf dönemi

Hükümet tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde kamuda harcamalar kısılacak ve e-dönüşüm hızlanacak.

Ekonomiyi canlandırmak için yeni projeleri hayata geçiren Hükûmet, bir yandan da kamuda tasarruf hamlesi başlatıyor. Bu kapsamda yeni adımlar hayata geçirilecek. 2017-2019 Orta Vadeli Program (OVP) hazırlanırken, kamu harcama politikasıyla ilgili 15 esas belirlendi.

İşte o esaslar:

Kamu kurum ve kuruluşları, kendilerine tahsis edilen ödenekleri, yürüttükleri programların etkinlik ve gerekliliğini sorgulayarak tanzim edecek.
Mevcut harcama programları gözden geçirilerek, önceliğini kaybetmiş faaliyet ve projeler sonlandırılacak.
Yeni harcama programları bütçeye dahil edilirken, gelecekteki mali yükleri de dikkate alınacak.
Kamu hizmetlerini program yaklaşımıyla ele alan bütçe yapısına geçilecek.
Mal ve hizmet alımlarına yönelik ödeneklerin ‘sıfır tabanlı bütçe’ ilkesiyle belirlenmesine özen gösterilecek.
Kamu mali yönetimi ve denetiminde kullanılan bilgi teknolojileri altyapısının bütünleşik hale getirilmesine yönelik çalışmalar tamamlanacak.
Kamu kurum ve kuruluşlarının stratejik planlarının, başta Kalkınma Planı olmak üzere üst politika belgeleriyle uyumu gözetilecek, bütçeleme buna göre yapılacak.
Hizmet alımları başta olmak üzere, kamu harcamalarına ilişkin karar sürecinde fayda-maliyet analizlerinden yararlanılacak. Benzer ihtiyaçlar, ortak alım yöntemiyle tedarik edilecek.
Kamu hizmet binası ve taşıt temini ile kullanımında esaslar belirlenerek, ihtiyaca uygunluk, maliyet ve etkinlik gözetilecek. Zorunlu haller dışında taşıt alımı yapılmayacak ve yeni hizmet binası yapımı gerçekleştirilmeyecek.
Kamuda e-dönüşüm hızlandırılacak; hizmet maliyetleri azaltılırken, kalitesi artırılacak.
AR-GE ödeneklerinin tahsisinde, yüksek dış ticaret açığı verilen sanayi kollarına öncelik verilecek.
Tarımsal destek ödenekleri; verimlilik ve katma değer hedefiyle gözden geçirilecek.
Sosyal yardım ve hizmetlerde bütüncül anlayış geliştirilecek; kamu-özel kesim ve STK’lar arasında koordinasyon sağlanarak mükerrerlik önlenecek.
Sağlık hizmetlerinin kalitesinden ödün verilmeden, gereksiz kullanımı önlemek üzere, ilaç, tıbbi cihaz ve tedavi harcamaları akılcı hâle getirilecek.
Sağlık harcamalarının etkinliği artırılacak; sağlıklı hayat kültürü ve sağlık okuryazarlığı geliştirilirken, aile hekimliği güçlendirilecek.

kaynak.sgkrehberi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41