Kamuda performans sistemi

Hükümet, kamuda performans sistemini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Bu sistemde memura başarı puanı verilecek. Değerlendirmeler 6 aylık ya da 1 yıllık olarak gerçekleştirilecek. Memur başarılı bulunursa ücreti artacak.

Kamuda performans sistemi
Hükümet, kamuda "performans sistemini" yaşama geçirmek için düğmeye bastı. Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı" görüşe açıldı.
 

MEMURA BAŞARI PUANI

Memura 'başarı puanı' verilecek. Memur 'başarılı' bulunursa ücreti artacak. Yurtdışına bile gönderilecek. Ancak başarısız bulunursa görevi ya da görev yeri değiştirilecek.

Eğer memur sözleşmeliyse ve "başarısız" bulunursa cezası daha da ağır olacak. Sözleşmesi fesh edilerek işten atılacak. "Vatandaş memnuniyeti"değerlendirmelerde yüzde 5 etki yapacak.
 
Değerlendirmeler 6 aylık ya da 1 yıllık olarak gerçekleştirilecek. Bu değerlendirmelerde memurlara 100 üzerinden puan verilecek. 0-59 arası D düzeyi, 60-75 arası C düzeyi, 76-89 arası B düzeyi, 90-100 arası da A düzeyi olacak.

AMİRLER İZLEYECEK

Bu değerlendirmeyi memurun amiri, iş arkadaşları, en yakın astları ve hizmetten yararlananlar yapacak. Yeni sistem kapsamında amirler, memurları sürekli izleyecek.
 
Personel hakkında, olay veya davranışlardan yola çıkarak olumlu ya da olumsuz izlenimlerini forma dolduracak. Değerlendirme sonucunda "başarı değerlendirme formu" düzenlenecek.

Personel 2 gün içerisinde puana itiraz edebilecek. İtirazı "bir üst amir" değerlendirecek. Üst amir itirazı reddederse sonuç kesinleşecek. İtirazı ciddi bulursa "en yakın amirden" yeniden değerlendirme isteyecek. Bu amirin vereceği karar kesin olacak. İtiraz da edilemeyecek.

TERFİ İÇİN KRİTER

Üç dönem başarı puanı A ve B düzeyinde yer alan personelin bu durumu görevde yükselmelerinde, yer değiştirmede, yurt dışı görevlendirmelerde ve insan kaynakları planlamasının diğer alanlarında dikkate alınacak.

Sözleşmeli personelden başarı puanı A, B ve C düzeyinde olanlara 'başarı ücreti'ödenecek. Eğer memurun başarı puanı birbirini takip eden 3 dönemin en az ikisinde en alt seviye olan D düzeyindeyse, görevi ya da görev yeri değiştirilecek.

Eğer memur sözleşmeliyse 'temel ücretle' başka bir amirin yanında 6 ay ek süre verilerek çalıştırılacak. Bu süre için yeni sözleşme de yapılacak. Eğer 6 ay sonunda sicil ve başarısı D düzeyindeyse sözleşmeleri fesh edilecek. Yani işten çıkarılacak.

GİZLİLİK HASSASİYETİ

Memurların değerlendirilmesinde, disiplin kurallarına uyup uymadığı, etik davranış ilkelerine uygun hareket edip etmediği dikkate alınacak.
 
Görevlerini yerine getirirken muhataplarının din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi görüş veya dış görünüş gibi farklılıklarını dikkate almaksızın; yaş, gelenek, örf veya engelli olma gibi farklılıklarını ise dikkate alarak hareket edip etmediğine de bakılacak.

Sorumluluğu altında bulunan evrak ve bilgilerin güvenliğini gözetip gözetmediği, gizlilik gerektiren iş ve işlemlerde gerekli hassasiyeti gösterip göstermediği de dikkate alınacak.

İş arkadaşları da memuru değerlendirirken, gerek tutum ve davranışlarıyla, gerekse kılık ve kıyafetiyle mesleğinin gerektirdiği saygınlık ve ciddiyeti yansıtacak şekilde devleti ve kurumunu temsil edip etmediğine bakacak.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet doğan 3 yıl önce

Tüm kamuda çalışan ister memur olsun, isterse taşeron olarak çalışan işçiler olsun, bence performansına göre eleman alınmalı. bazıları salla başını al maaşını, bazıları bir yudum su bile içemeyecek kadar yoğun çalışıyorlar. yoğun çalışan , atik , hızlı seri olan kişiler ödüllendirilmeli, tembel, çalışmayan, eli ağır, nasılsa işim garanti deyip hasta ayaklarına yatıp rapor alıp işini savsaklayan tüm birimde kişiler derhal sözleşmesi ivedi feshi edilmeli. canla başla çalışan kişilerde ödüllendirilmeli. asayişte nasıl sıkıyönetim varsa tüm kamuda çalışan her kesim için çok özel ağır sıkıyönetim ile takip sistemi gelmeli.

Avatar
Mehmet doğan 3 yıl önce

Tüm kamuda çalışan ister memur olsun, isterse taşeron olarak çalışan işçiler olsun, bence performansına göre eleman alınmalı. bazıları salla başını al maaşını, bazıları bir yudum su bile içemeyecek kadar yoğun çalışıyorlar. yoğun çalışan , atik , hızlı seri olan kişiler ödüllendirilmeli, tembel, çalışmayan, eli ağır, nasılsa işim garanti deyip hasta ayaklarına yatıp rapor alıp işini savsaklayan tüm birimde kişiler derhal sözleşmesi ivedi feshi edilmeli. canla başla çalışan kişilerde ödüllendirilmeli. asayişte nasıl sıkıyönetim varsa tüm kamuda çalışan her kesim için çok özel ağır sıkıyönetim ile takip sistemi gelmeli. umarım ivedi olarak bu sistem tüm kamu birimlerde faaliyete geçer. olursa süper olur. daima ne zaman kadro gelecek diye söylenirler, hadi bakalım performansın, işin bitirme hızın insanlarla iletişimin, kılık kıyafete uyup uymadığın hepsi sıkı denetimle gözlenmeli, ona göre işine devam mı tamam mı olmalı

banner40

banner41