Kamu Sen'den kadro tepkisi

Taşeron işçilerin merakla beklediği kadro çalışmaları hakkında bir tepkide Kamu Sen'den geldi.

Kamu Sen'den kadro tepkisi

Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk eski hükümet döneminde 720 bin taşeron işçiye verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

64. Hükümet döneminde verilen sözün üzerinden aylar geçmesine rağmen taşerona kadro konusunda hala bir adım atılmadığının altını çizen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Çözdük denilen taşeron meselesinin hükümet tarafından üzülerek yok sayıldığını görmekteyiz” dedi. Koncuk, “Eski Başbakan sayın Davutoğlu,  22 Mart 2016’da AKP grup toplantısında yaptığı açıklamada,  "Kamuda çalışan tüm taşeron işçileri kadroya alıyoruz. Hem asıl hem de yardımcı işlerde çalışan işçilerimizi kadroya almaya karar verdik. Böylece dışarıda kalan tek bir taşeron işçi kalmayacak. Hayırlı, uğurlu olsun!" demiş, gece geç saatlere kadar yaptıkları çalışma sonucunda kanun taslağına son şeklini verdiklerini belirtmişti.

Bu açıklamanın üzerinden aylar geçmesine rağmen ortada ne bir kanun tasarısı ne de taslak metin var. 720 bin taşeron çalışanı aileleriyle birlikte yaklaşık 3 milyon kişinin umutla beklediği kadro konusunda o günden bugüne hiçbir somut gelişme yaşanmadığı gibi, 65. Hükûmetinde bu sorunuhükümet programına dahi almadığını ve tamamen yok saydığını üzülerek görüyoruz.
 Hükûmet programında çalışma yaşamına dair olarak ele alınan metinde “Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmetleri olarak bugüne değin çalışma barışını, çalışma hayatında hakkaniyeti ve insani çalışma ortamlarının tesis edilmesini esas aldık. 65. Hükûmet döneminde de evrensel standartlarda ve uluslararası taahhütlere uygun, kaliteli ve güvenceli bir çalışma hayatını tam olarak tesis etmeyi hedefliyoruz.Kısmi zamanlı çalışma, staj, prim desteği gibi araçlarla ve bilgi toplumu şartlarında gelişen yeni işlerle genç ve kadın istihdamını artıracak bir çalışma ortamı oluşturacağız.” denmektedir.

 720 BİN TAŞERON UMUTSUZLUĞA SÜRÜKLENDİ

Buradan anlaşılan taşeron sisteminin ortadan kaldırılarak, hakkaniyete uygun, güvenceli ve örgütlü bir istihdam sistemi getirmek yerine, daha esnek, daha az güvencesi olan bir istihdam sisteminin amaçlanmış olduğudur. 1 Kasım seçimleri öncesinde afişler bastırarak “Taşeronlara kadro” vaadinde bulunan siyasi iktidarın seçimlerden sonra, eski Başbakan’ın ağzından söz verilmesine rağmen hala bu konuda adım atılmaması 720 bin taşeron çalışanı bir kez daha umutsuzluğa sürüklemiştir.

TAKVİMİN AÇIKLANMASI GEREKİYOR

Maliye Bakanı sayın Ağbal’ın ise son günlerde ortaya atılan haberlere ilişkin yaptığı, “Önceki hükümetdöneminde başlatılan çalışmalar aynı şekilde devam etmekte ve açıklanan takvime uygun bir şekilde yürütülmektedir" ifadesi halen bu konuda bir girişimde bulunulmadığını bizlere bir kez daha göstermiştir. Şayet sayın Bakanın ifade ettiği gibi çalışmalar bir takvime bağlı olarak devam ediyor ise, sayın Bakan ve Hükümet yetkilileri bu takvimi kamuoyuna açıklamalıdır. Yüzbinlerce taşeron çalışan umutla verilen sözün tutulmasını beklemektedir.
 
TAŞERON İŞÇİLERİN MAĞDUR EDİLMEMELİ

Türkiye Kamu-Sen olarak bir kez daha siyasi iktidarı verdikleri sözün arkasında durmaya çağırıyor, 720 bin taşeron işçisinin ve aileleriyle  birlikte 2 buçuk milyon insanımızın mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde mağdur edilmemeleri gerektiğine inanıyoruz” dedi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41