İşte taşeron işçilerin yeni hakları

İşçi kadrosuyla kamuya alınan taşeron işçilerin hakları da genişletilmiş olacak.

İşte taşeron işçilerin yeni hakları

Kamuda çalışan yüzbinlerce taşeronu ilgilendiren yasanın ardından taşeron işçiler kadronun ardından bir çok hakkada sahip olacak.

4-D statüsüne geçirilen kişiler herhangi bir istisna getirilmezse ilerde kamu toplu iş sözleşmesine tabi olabilecek, kamu işçilerine ödenecek ilave tediyeden yararlanabilecek. Bu kişiler sürekli bir şekilde kamuda istihdam edilebilecekler.

Bu kişilerin en önemli kazanımı iş güvencesi olacak. Diğer yandan bu kişilerin ücret düzeyleri de korunacak. Ayrıca kamu işçisi olacak işçiler kamu toplu iş sözleşmesinde belirlenen zamlardan yararlanabilecek. Kamu kurumlarında taşeron işçi olarak çalışan kişiler ocak ayında geçişler tamamlanırsa yüzde 3,5 zamdan ve bu sözleşmeye tabi oldukları andan itibaren sözleşmede belirlenmiş ilave haklardan da faydalanabilecekler. Kendi toplu iş sözleşmeleri olması halinde oradaki hakları da korunacak. TÜRK İŞ Başkanı Sayın Ergün Atalay’ın açıklamasına göre, kamu işçisi statüsüne geçen işçiler 52 gün üzerinden ödenen ilave tediye hakkından yararlanabilecek. Kamu toplu iş sözleşmesinde yer alan haklardan, 4/D statüsüne geçen kamu işçileri de yararlanabilecek. Bu geçiş ilgili kişilerin artan refahtan pay almalarını sağlayacak. Ücret seviyeleri asgari ücretin üzerine yükselecek, hem de iş güvencesine sahip olmuş olacaklar. Sözleşmenin yenilenmemesi kaygısı ortadan kalkacak.

Emeklilik durumu

Öte yandan taşeron çalışanlar emeklilik hakkını kullanıncaya kadar kapsamda olacaklar. Kişinin emeklilik yaşı gelmiş olsa da geçiş yapılacak. Fakat emekliliği hak edip emekliye ayrıldıktan sonra çalışmaya devam edenlerin bu haktan yararlanamayacağı düşünülüyor.

Devirden önceki haklar ne olacak?

Bakan Sarıeroğlu’nun ifadesine göre, bu kişiler mevcut taşeronlarından devralınacaklar. İş hukukuna göre iş sözleşmesinin veya işyerinin devrinde çalışanların önceki işyeri veya işvereninin yanında geçen süreler tüm hakları bakımından dikkate alınır. Yeni işveren daha önceki işveren yanında doğmuş bulunan alacaklardan da sorumlu hale gelir. Bu nedenle taşeronların kadroya geçirilmesinde tüm hakları korunacak, kıdeme bağlı hakları eski kıdemleri de dikkate alınarak hesaplanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.