Görevden uzaklaştırılan personelle ilgili açıklama

Görevden uzaklaştırma bir ihtiyati tedbir kararıdır. Bunun sonrasında derhal ilgili makamlarca suç unsuru bulunup bulunmadığı soruşturulmakta, suçsuz bulunan kamu görevlileri mahrum bırakıldıkları hakları ile birlikte görevine iade edilmektedir.

Görevden uzaklaştırılan personelle ilgili açıklama

Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinden görevden uzaklaştırılma ile ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan usulsüz habere cevap niteliğinde bir basın bildirisi yayımlandı.

Yayınlanan basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

"Bugün bazı basın yayın organlarında Hain Kalkışmanın ardından görevden alınan veya yer değişikliğine tabi tutulan kamu görevlilerinin hukuksuz uygulamalara maruz bırakıldığı iddiası yer almaktadır. 

Ülkemiz, olağanüstü bir dönemden geçmektedir. 15 Temmuz gecesi Haince bir Kalkışma denenmiş olup, bertaraf edilen bu Kalkışmanın yaraları sarılmaya çalışılmaktadır. Bu Haince Kalkışmaya bir daha cürret edilememesi bakımından gerekli tedbirler, devletimizin bütün organlarınca alınmaya devam edilmektedir. Olaya müsebbip olanlara yönelik tüm işlemler, yasalarımızın öngördüğü usul ve esaslar çerçevesinde yürütülmektedir.

Kamu görevlilerine yönelik başlatılan işlemler yürürlükteki mevzuatımıza bağlı kalınarak yapılmaktadır.Anayasamızın hükmü gereği; idare kuruluş ve görevleri ile bir bütündür. Hiçbir idare, makam ve kamu yetkisi kullanan kamu görevlileri dayanağını Anayasa ve yasalardan almayan yetkiyi kullanamaz.
Görevden uzaklaştırma tedbiri yeni bir uygulama olmayıp 657 sayılı yasa ile düzenlenmiş olup 1965 yılından beri uygulanan ihtiyati bir tedbirdir.Ayrıca, kamu görevlilerinin makamı, mevkisi ve statüsü ne olursa olsun görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanmasına engel değildir. Kamu görevlileri için yasada düzenlenen bu süreç şu şekilde işlemektedir:

Görevden uzaklaştırma bir ihtiyati tedbir kararıdır.

Bunun sonrasında derhal ilgili makamlarca suç unsuru bulunup bulunmadığı soruşturulmaktadır. 

Suçsuz bulunan kamu görevlileri mahrum bırakıldıkları hakları ile birlikte görevine iade edilmektedir.

Suçlu bulunanlar hakkında ise idari ve cezai işlemler yasaların çizdiği çerçevede yapılmaktadır.

Haince Kalkışmanın önlenmesinde gösterdikleri canhıraş mücadele ile demokrasinin yanında olduğunu gösteren, ülkemizin basın camiasının değerli mensuplarına teşekkür ederiz. Adil ve tarafsız basının varlığının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte halen Millet Egemenliğine kasteden bu alçakların yaptığı hainlikleri görmezden gelen, alınan tedbirlerin hukuksuz olduğu iddiası ile Hainlerin emellerine bilerek veya bilmeyerek hizmet eden bazı basın yayın organlarının yayınlarını da şiddetle kınıyoruz. 
Milletimizin hizmetinde olan değerli kamu görevlilerimizin, tüm yasal hakları güvence altındadır. Devletimiz Anayasa ve yasalar çerçevesinde iş ve işlemlerine devam etmektedir. Devletimiz Anayasa ve yasalar çerçevesinde iş ve işlemlerine devam etmektedir. 
Saygılarımızla
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41