Gök ''Hakem heyeti adil davranmalı''

''Emeğe Saygı Adil Paylaşıma Davet''konulu basın açıklamasında konuşan Memur Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök önemli açıklamalarda bulundu.

Gök ''Hakem heyeti adil davranmalı''

Memur Sen tarafından 81 ilde gerçekleştirilen''Emeğe Saygı Adil Paylaşıma Davet'' konulu basın açıklaması ülke genelinde büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Gaziantepte yoğun bir katılımla gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Memur Sen Gaziantep İl Başkanı Ahmet Gök, Hakem Heyeti’nden vicdanlı bir karar beklediklerini söyledi. Gök, istediği sonucu alamadıkları takdirde iş bırakma gibi çeşitli eylemlerin olacağını kaydetti.

Hükümetin 2020 için 4+4, 2021 için 3+3'lük zam teklifini kabul etmeyen Memur-Sen hakem heyetine resmen başvurdu. Buradan çıkacak sonucu merakla bekleyen Memur-Sen Konfederasyonu, dün 81 ilde, “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla 81 ilde basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Memur-Sen İl binasında gerçekleştirilen basın toplantısına İl Başkanı Ahmet Gök ve çok sayıda kamu emekçisi katıldı. Açıklamalarına şehitler ve erkek şiddeti sonucu vahşice katledilen Emine Bulut’a rahmet dileyerek başlayan Gök, herkesten bir Fatiha okumasını istedi.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ NE KADARDI?

Memur-Sen ile Hükümet arasında devam eden görüşmelerde hükümetin zam teklifi 2020 için 4+4, 2021 için 3+3 olmuştu.

ÖRGÜTLÜ GÜCÜMÜZLE ALANLARDAYIZ

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşıdıkları 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nin, kamu görevlilerinin haklı beklentilerini karşılayarak yeni hak ve kazanımlarla donatılmasına katkı ve destek sunmak için 81 ilde “Emeğe Saygı, Adil Paylaşıma Davet” temasıyla basın toplantıları düzenlediklerini anımsatan Gök, “Memur-Sen olarak toplu pazarlık sürecinde Kamu İşveren Heyetiyle sözleşme imzalanmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettik. Bu gayretin yanı sıra basın açıklamalarıyla, iş bırakma eylemleriyle sahada olduk ve Heyetimizi destekledik. Bugün de aynı kararlılıkla ve örgütlü gücümüzle alanlardayız” diye konuştu.

TEKLİFİMİZ KABUL EDİLMEDİ

“Biz, toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık” diyen Gök, şöyle konuştu: “Süreç tıkandığı anda bile “Gelin Hakem Kuruluna 3 günlük başvuru sürecini 1 güne indirelim ve müzakere sürecini 2 gün daha uzatalım, masada sorunları çözelim” dedik ama teklifimiz kabul edilmedi.  Dün dedik bugün de diyoruz: Memur-Sen’in teklifleri milletin talepleridir. Çünkü bu teklifler milletin mahşeri vicdanında makes bulmuş adil ve hakkaniyetli tekliflerdir. Bu nedenle, Kamu İşveren Heyetinin, Merkez Bankasının gerek beklenti anketinde gerekse kendi tahmininde ifade ettiği enflasyon rakamlarının altında kalan tekliflerle masaya gelmesini kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz. Maalesef, Hakem Kuruluna başvuru süreci de Kamu İşveren Heyeti tarafından hakkaniyetli yürütülmemiştir. 20 günlük, adeta insanüstü çabalarla, gece yarılarına kadar görüşülerek, tartışılarak üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıdaki teklifimiz Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna giderken yok sayılmıştır.”

HAKEM KURULU’NA NEDEN BAŞVURULDU?

Gök, şöyle devam etti: “Şayet, kamu görevlilerine teklif edilen zam oranları alın terimizin hakkını teslim eden bir düzeyde olsaydı, enflasyon karşısında eriyen alım gücümüzü güçlendirseydi, ülkenin ekonomik tablosu ve hükümetin açıkladığı rakam ve hedeflerle uyumlu olsaydı elbette Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna gitmeye gerek kalmaz ve tarafların tümü için memnuniyet üretilmiş olurdu. Ancak bütün çabalarımıza karşın kamu görevlilerinin emeğinin değerini teslim eden bir teklifle gelinmediği ve görüşmelerde uzlaşılan maddelerin dahi yok sayıldığı irade karşısında Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulmuştur.”

GÖZLER HAKEM KURULU’NDA

Hakem Kurulu’ndan çıkacak sonucu beklediklerini belirten Gök, “Bizler artık bu süreçleri geride bırakmış ve bütün dikkatlerimizi Hakem Kuruluna yöneltmiş durumdayız. Hakem Kurulunun sağduyu ile konuya yaklaşacağına olan güvenimiz tamdır. Memnuniyet üretmek için hala geç olmadığını, artık bu sorumluluğun Hakem Kurulunda olduğunu hatırlatıyoruz. Bir kez daha buradan güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz: Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır; alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir. Biz bu ülkenin alın teriyiz. Biz devlet hizmetlerinin kesintisiz sürmesinin, devletin tüm unsurlarıyla işlemesinin teminatıyız. Biz ailelerimizle birlikte 20 milyonluk bir kitleyiz. Tekliflerimizde haklıyız, duruşumuzda hakkaniyetliyiz. Unutulmamalıdır ki kamu görevlilerinin memnuniyeti milletin memnuniyetidir. Hakem Kurulunun da bu gerçekten sarf-ı nazar etmeyeceğini umuyor ve bekliyoruz” şeklinde konuştu.

VİCDANLI BİR KARAR BEKLİYORUZ

Hakem Kurulu’ndan vicdanlı bir karar beklediklerinin altını çizen Gök, şunları kaydetti: “Milyonlarca insanı ilgilendiren ve fakat Kamu İşveren Heyetinin, Konfederasyonumuza sunduğu teklifte yok saydığı bütün tekliflerimizin Hakem Kurulu tarafından dikkate alınmasını istiyoruz.  Biz Hakem Kurulundan, refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlanmasını istiyoruz. Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz. Biz, kamu görevlilerinin yaşam standartını yükseltecek, emeğin hakkını takdir edecek bir karar bekliyoruz. Biz Hakem Kurulundan; elektrik ve doğalgaz zamlarının art arda yaşandığı, ulaşım ve barınma giderlerinin yükseldiği, enflasyonun tahmin ve hedeflerin üzerinde çıktığı, alım gücünün düştüğü, pek çok gider kaleminde artış yaşandığı bir süreçte bütün parametrelerin dikkate alındığı adil ve hakkaniyetli bir hüküm bekliyoruz.”

YENİ SİSTEMDE İLK GÖRÜŞMEDE OLUMSUZ SONUÇ

Gök, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra yapılan bu ilk Toplu Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanarak her ne kadar Hakem Kuruluna gidilmiş olsa bile, Hakem Kurulu’nun, bu ülkenin bütçesi, cüssesi ve de kamu görevlilerinin beklentileriyle uyumlu hükümler manzumesi ortaya koyacağına inanıyoruz. Çünkü Memur-Sen olarak biliyor ve diyoruz ki Türkiye; varlığının ve güvenliğinin teminatı olan kamu görevlilerinin maaş, ücret ve alım gücünü yükseltecek ekonomik güce, siyasi özgüvene, politik perspektif ve bilince fazlasıyla sahiptir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.