Gaziantep’te sağlık yatırımı atağı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut’un göreve başlaması ile birlikte Gaziantep kamu sağlık yatırımlarında atağa geçti

Gaziantep’te sağlık yatırımı atağı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut’un göreve başlaması ile birlikte Gaziantep kamu sağlık yatırımlarında atağa geçti. Yatırımların tamamlanması ile birlikte Gaziantep’ten başka kentlere hasta sevki sona erecek. Gaziantep, sadece bölgenin değil Ortadoğu’nun sağlık üssü haline gelecek.

Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut’un yaptığı açıklamaya göre, Gaziantep, Tüp Bebek Merkezi, Organ Nakli Merkezi, Çocuk Kalp Cerrahisi, Yoğum Bakım ve Yanık Ünitesi ve Ruh Sağlığı Merkezi’ne kavuşuyor.  Şahinbey Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hastane oluyor. Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi yaz aylarında hizmete açılacak. Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Mücahitler ek binasına diyaliz merkezi kurulacak. Yaşlı hastaların reçeteleri evlerinde yazılacak. Sağlık çalışanlarının çocukları için de kreş yapılacak.  

YAŞLILAR BAŞIMIZIN TACI

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, Gaziantep’te entegre bir sağlık hizmeti sunmanın ve yaşlılar için evde sağlık uygulamasını gerçekleştirmenin en büyük hayali olduğunu söyledi. Doç. Dr. Turgut, projeyi şu sözlerle açıkladı, “Evde bakım ve evde sağlık farklı şeyler. Evde bakımı belediyeler üstlenmiş durumda. Evde sağlık hizmetleri ile ilgili bakanlığımızın hastanelere kurmuş olduğu bürolar var. Hayalim ise; 112 sistemi gibi faal, çağrı merkezi olan, belediyenin bakım merkezi ile bizim sağlık merkezimizin birleştiği bir bina oluşturup, yaşlı hastaların evine gittiğinde reçeteyi evde doktorlarımız yazsın. Yaşlı hastamız evden çıkmadan reçetesi yazılsın. Bu sağlandığı zaman hastayı evinde ziyaret ettiğimizde büyük bir adım atmış olacağız. Hasta evine çağrı butonu oluşturabiliriz. Alzheimer hastaları da bu sisteme dahil edilebilir. Hastalarımızın ilaçları bitmeden önce doktorumuz hastaya randevu versin ve reçeteyi yazsın. Doktorlarımız, şu tarihte sizi muayene etmeye geleceğiz, desin ve hastamız doktorları evde beklesin. Bu proje ile kendi geleceğimizi oluşturuyoruz. Bir gün hepimiz yaşlanacağız”.

TÜP BEBEK MERKEZİ MÜJDESİ

Gaziantep’te belediyeler ve odalar işbirliği ile yürütülen Tüp Bebek Merkezi’ne ek olarak bir Tüp Bebek Merkezi kurmayı planladıklarını açıklayan Doç. Dr. Turgut, “ Hastalarımız bebek sahibi olabilmek için Ankara’ya İstanbul’a gidiyor. Bu sebeple buraya bir tüp bebek merkezi açalım, dedik. Çocuk sahibi olmak için malını mülkünü satan vatandaşlarımız var. Bakanlık olarak bir tüp bebek merkezi açmayı planlıyoruz” dedi.

ORGAN NAKLİ MERKEZİ KURULACAK

Gaziantep’te Organ Nakli Merkezi kurmak için çalışmalara başladıklarını kaydeden Doç. Dr. Turgut, “Kısa bir süre içerisinde Gaziantep’te organ nakli ameliyatlarımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.  Hedefimiz diğer şehirlere sevk olmaması, tedavilerin Gaziantep’te yapılması. Bizler hizmet sektöründeyiz, hizmet için geldik. Organ nakli için istekli bir ekibimiz kuruluyor. Organ nakli konusunda hassasiyetimiz var. Geciktiğimiz her gün, organ nakli beklerken vefat eden birileri varsa bunun vebali ve sorumluluğu bende. Bu yüzden bu hizmeti hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Amacımız Gaziantep Organ Nakli Merkezi’ni hızlı bir şekilde kurmak ve çevre illerle birlikte gereken hizmeti vermek” şeklinde konuştu.

ÇOCUK KALP AMELİYATLARI GAZİANTEP’TE YAPILACAK

Çocuk kalp cerrahisinde de hastaların Gaziantep’te tedavi edilemediğin ve başka şehirlere yönlendirildiğini belirten Doç. Dr. Turgut, “Gaziantep’te imkanlar sağlanırsa merkezi kurup bu tedavileri yapmaya gönüllü hekimlerimiz var. Ekibimiz hazır, yer belirlendi. Birkaç ay içerisinde çocuk kalp ameliyatlarını yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

DİYALİZ HASTALARINA MÜJDE

Diyaliz hastalarına bir de müjde veren Doç. Dr. Turgut, “Diyaliz hastalarımız için 25 adet diyaliz ünitesinin olduğu, Mücahitler Ek Binada diyaliz merkezimizi kuracağız. Cihazları bakanlıktan talep ettik. Kısa sürede diyaliz hastalarımıza da hizmet vermeyi amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

GERÇEKLEŞEN İLK PROJE

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne, çocukların hastane ortamında değil de oyun parkında gibi hissetmeleri için yaptıkları oyun alanı hakkında bilgi veren Doç. Dr. Turgut, “Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni ziyaret ettiğimizde ciddi doğum sayılarını öğrendik. Daha önceden yapılmış olan bir çocuk parkının tadilatını yaptırdık. Personellerimiz palyaço kıyafetleri giyerek çocuk hastalarımızın hastane korkusunu yeniyor. Temizliği ve hijyenine dikkat ediyoruz. Özel hastanelerin hiçbirinde böyle bir hizmet yoktu” şeklinde konuştu.

‘YOĞUN BAKIMDA YER YOK, DEDİRTMEYECEĞİZ’

Gaziantep’te yoğum bakım ünitelerinin yetersiz kaldığını belirten Doç. Dr. Turgut, “Yoğun bakım üniteleri ve yanık ünitesi için çalışmalar yapıyoruz. Şehitkâmil Devlet Hastanesi’nde 7+7 kişilik bir yoğun bakım ünitesini hazırlıyoruz. ‘Yoğun bakımda yer yok’ dedirtmeyeceğiz. Yoğun bakım ünitelerimizi güçlendiriyoruz” dedi.

BU HASTANE İLE HASTA YÜKÜ AZALACAK

Geçtiğimiz günlerde vefat eden AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel’in adının verildiği ve Perilikaya’da yapımı devam eden hastane hakkında konuşan Doç. Dr. Turgut, şu bilgileri aktardı; “Perilikaya Hastanesi’nin adını Abdulkadir Yüksel olarak değiştirdik.  17 Ocak’ta bakanlıktan gelen heyet ile geçici kabulünü yapmayı planlıyoruz. Hastanenin yaz ayına kalmadan tamamlanmasını amaçlıyoruz. Hastane çalışanlarının yerleşmesi ile de hastane faaliyete geçecek. Çok büyük ve çok lüks bir hastane. Hasta yükünü azaltacak bir hastane”.

ŞAHİNBEY AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ, HASTANE OLACAK

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin hastaneye dönüştürülmesi gerektiğini ve bina yapısı olarak hastane formatını karşılayacağını açıklayan Doç. Dr. Turgut, “Çene Cerrahisi için talimatı verdik, birkaç ay içerisinde merkezlerimizi hastaneye çevirerek ameliyathane kazandıracağız. Şahinbey Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hastaneye dönüşecek. Dolgu eskiden lükstü, fakat artık kanal tedavisi dahi normalleşti. Halka nasıl hizmet edebiliriz bunun için çabalıyoruz. Bakanlıkla birlikte hastaneye çevirip uygun kadroları buraya taşımayı amaçlıyoruz. Hastane binası olabilecek kadar donanımlı merkezlerimiz var” diye ekledi.

GAZİANTEP’E RUH SAĞLIĞI MERKEZİ

Gaziantep’te Ruh Sağlığı Merkezi’nin olmadığını belirten Doç. Dr. Turgut, “2 buçuk milyon nüfusa sahip Gaziantep’te bir tane Ruh Sağlığı Merkezi yok. Şehir Hastanesi’nde bu merkez olacak fakat Şehir Hastanesi’nin açılmasını bekleyemeyiz. Gaziantep’e Ruh Sağlığı Merkezi kazandırmalıyız” ifadelerine yer verdi.

HİZMETTE REKABET İSTİYORUZ

Gaziantep’teki kamu hastanelerinde, planladıkları projelerin gerçekleşmesi halinde şehirdeki özel hastanelerin de gelişeceğini belirten Doç. Dr. Turgut, “Özel ve kamu hastaneleri arasında yarış yapmıyoruz. Kamu ne kadar iyi olursa özel hastaneler daha iyisini yapmak için çabalayacaktır. İnsanların hizmette rekabet etmesini istiyoruz. Hastanelerde insan ilişkilerini güçlendirmeyi ve güler yüzü arttırmayı amaçlıyoruz” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇOCUKLARINA KREŞ

Sağlık çalışanlarının çocukları için kreş kurmayı amaçladıklarını belirten Doç. Dr. Turgut, “Sağlık çalışanlarının çocukları için kreş projemiz var. Çalışanların çocukları hemen yakınında kreşte eğitim alsın istiyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.