Ek göstergede zaman kadar kapsamda önemli

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, ek gösterge konusunda bir kez daha çağrıda bulunarak, ek göstergenin çıkacağı zaman kadar kapsam genişliğinin de önemli olduğunu vurguladı.

Ek göstergede zaman kadar kapsamda önemli

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Eğitim Bir Sen'in 6.olağan genel kurulunda,Memur-Sen’in 27 yıllık geçmişinde her zaman mücadelenin olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin temel hak ve hürriyetlerinin kurumsallaşması, insanların özgürlüklerinin gelişmesi, ülkenin korku tünelinden çıkması, vesayet ikliminin ülke üzerinden kalkması noktasında en önemli işlev gören kuruluşların başında geldiğini vurguladı.

Memur Sen’in 11 hizmet kolundaki yetkili kapasitesiyle sadece üyelerine değil, üye olmayanların, üye olamayanların, başka sendikalara üye olmuş olanların, kamu görevlileri emeklilerinin, 5 milyonu aşan bir kitlenin sorumluluğunu üzerinde taşıdığının altını çizen Yalçın, önemli bir dönemin eşiğinde olduklarını ifade etti. Yalçın, “Sendikal hareketimiz yarım asra yaklaşırken aynı zamanda her dönem gelişerek her dönem gücüne güç katarak her dönem anın sorumluluğunu kuşanarak, özelde üyenin genelde tüm insanlığın sorunlarına çözümler getirme noktasında güç birliği yürütüyor” şeklinde konuştu.

“Sistemde Meydana Gelen Boşluklar Giderilmeli”

Memur-Sen olarak önemli süreçlerin içinde olunduğunu belirten Yalçın, 4688 sayılı yasada tadil edilmesi gereken yerler olduğunu belirtti. Yalçın, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte kamu işveren heyetinin kimlerden oluşacağı konusunda boşluk oluştuğuna dikkat çekti. Kurumlarda yaşanan değişikliklere atıf yapan Yalçın, bu boşlukların giderilmesi noktasında da çalışılması gerektiğini söyledi.

Ek gösterge konusunda bir kez daha çağrıda bulunan Yalçın, “24 Haziran öncesi Başbakan’ı ziyaret ettiğimizde 27 başlıkta tekliflerimizi sunduk. En önemli başlık ek gösterge konusuydu. Çünkü toplu sözleşme tekliflerimiz arasındaydı. Kamuda bozulmuş olan ek gösterge düzeneğinin yeniden tanzimi noktasında teklifimiz ve ısrarımız oldu. Cumhurbaşkanı’nın seçim sürecinde bunu ifade etmesi doğru yolda olduğumuzu teyit etmiş oldu. Biz de kararlığımızı sürdürdük” diye konuştu.

Ek gösterge kapsamına ilişkin hassasiyetlerini yineleyen Yalçın, “Gelinen noktada 4 meslek grubu ve yöneticiler olmak üzere 5 grup üzerinden tartışılan bu konunun tüm kamu görevlileri üzerinden tartışılmasına ilişkin hassasiyetimizi bir kez daha yineliyoruz. Buradan bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. Bu tüm kamuda memnuniyet üretmesi gereken bir konudur. Yardımcı hizmetler sınıfının ek gösterge sistematiğine dahil edilmelidir. Hepsinin memnun edileceği bir çerçeve son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Yalçın, kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili olarak ise “Dün kamuoyuna iki haber yansıdı. Ek göstergeyle ilgili olarak ‘Seçimden önce hayata geçebilir’ haberinin yanında, ‘Kapsamı tartışılıyor seçim sonrasına kalabilir’ diye iki farklı ifade basına düştü. Biz bu konuda zaman kadar kapsamın da önemli olduğunu ifade ediyoruz. Memur-Sen ailesi olarak bu konuda çağrımızı yineliyoruz. Ek gösterge konusunda kapsam geniş tutulmalıdır.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.