Döner Sermaye sistemi yamalı bohçaya dönmüştür

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş döner sermaye sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

Döner Sermaye sistemi yamalı bohçaya dönmüştür

Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş Ankarada gerçekleştirilen Sağlık Sen döner sermaye çalıştayında döner sermaye sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

Çalıştayın açılışında konuşan Memiş, sağlık çalışanlarının önemli sorunlarından birisi olan döner sermaye sistemini detaylı bir şekilde ele almak, yaşanan sorunları tespit etmek ve çözüm önerilerini sunmak için bu çalıştayın düzenlendiğini belirtti.

Memiş, ek ödemeyle mağdur edilen tek sektörün sağlık olduğunu belirterek, “Sağlık çalışanlarının maaşlarındaki düşüklük, ek ödeme ile giderilmeye çalışılıyor. Mevcut sistemde, maaş, maaşa ek olarak sabit ek ödeme ve çalıştığı kurumun performans ve gelir gider dengesine göre döner sermaye ödeniyor. Ancak gelinen noktada sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkum edilmiş durumdadır. Aldıkları ek ödeme emekliliğe yansıtılmadığından başka bir mağduriyet yaşanmaktadır. Gelir-gider dengesinde gün geçtikçe makas açılmaktadır. Hastanelerin tıbbi cihaz ve malzeme giderleri her yıl artmasına rağmen özellikle SGK’dan elde edilen gelirler aynı kalmaktadır. Neden? Çünkü neredeyse on yıldır SGK’nın SUT fiyatları aynı. Bu kabul edilemez, eşyanın tabiatına aykırı. Bir an önce SUT fiyatları artırılmalı ve hastanelerin gelirleri artırılmalı böylece dağıtılacak döner sermayelerde de bir rahatlama sağlanmalıdır. Ayrıca, özellikle hastanelerde girişimsel ve girişimsel olmayan şeklinde ayrı ve daha garantili alternatif havuz sistemleri geliştirilmelidir.” şeklinde konuştu.

Yapılması gerekenlerden birinin de, performans sisteminin değişmesi olduğunu belirten Memiş, “Sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için, dağıtılabilir döner sermaye oranının artırılması, döner sermaye üzerinden yapılan ödemelerin azaltılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçenekler hayata geçirilmelidir. Bunun yanı sıra, ele alacağımız diğer konu başlıklarıyla da çözüm önerilerimizi hazırlayacağız. Çalıştay sonrası hazırlanacak raporu, sorunun çözümü için başta bakanlığımız olmak üzere ilgili kurum ve kişilere vereceğiz. Sorunun çözümünün takipçisi olacağız” dedi.

Çalıştayda ele alınan konular şu şekilde:

Döner Sermaye Sisteminin Kurgusunun Tartışılması

Dağıtılabilir Döner Sermaye Tutarı

- Dağıtılabilir döner sermaye SUT fiyatları ilişkisi

- Hazine payının etkisinin değerlendirilmesi

- Merkez payının etkisinin değerlendirilmesi

- SHÇEK payının etkisinin değerlendirilmesi

- Üst yönetimin ve komisyonun dağıtılabilir döner sermayeye etkisi

- İnceleme komisyonunun dağıtılabilir döner sermayeye etkisi

- Dağıtılabilir döner sermaye tutarının tamamının dağıtılabilmesi

Mesai dışı ek ödeme tutarı ve dağıtımı

Döner sermaye bütçesi üzerindeki mali yükler

- Döner sermaye bütçesi üzerindeki personel gideri yükü

- Hizmet alımı giderleri

- Yatırım giderleri

- Eğitim ve araştırma giderleri

- Stajyer öğrenci giderleri

- Nöbet ücreti giderleri

- Mesleki sigorta giderleri

- Yönetim giderleri

- İhbar, kıdem tazminatı ve mahkeme vb. giderler

375 sayılı ve 666 sayılı KHK ve döner sermaye ilişkisi

- Sabit ek ödemenin vergilendirilmesi

- Döner sermayeye sabit ek ödeme mahsuplaşması

- Dağıtılabilir döner sermayenin sabit ek ödemelerden etkilenmesi

Dağıtılabilir döner sermayede havuz sistemi

İl Müdürlüklerinde dağıtılabilir döner sermaye

SUT Fiyatları ve Global Bütçe

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ak 2 yıl önce

Tamamda sayın başkanım dört yıldır diyoruz diyoruz da sonuç ayni. Kamoouyunu yaniltip sağlık çalışanlarına Ekstra şunu verdik bunu verdik demesinler. Memleket ekonomi de düzelecek kadar idare etmesinide biliriz şimdilik yeter. Hiç değilse insanlar omuzumuza dokunup hadi iyisiniz yine götürdünüz demezler.

Avatar
GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFI 4 yıl önce

sağlık-sen e bağlı genel idari hizm sınıfı olarak sendikamızdan bir talepte bulunduk. ne yazık ki bu talebimiz toplu sözleşme görüşmelerine dahil edilmedi. talebimize gelince biz gih sınıfı olarak sağlık bakanlığı bünyesinde doğu bölgesinde görev yapmakta olan öncelikli illerdeki sağlık personeli olsun, teknik hizm. sınıfı olsun bunların almış olduğu bölge tazminatının aynısının genel idari hizm sınıfına da yansıtılması idi. sanırım gih sınıfı başka bölgede hizmet veriyorki tazminatı alamıyor

banner40

banner41