Diyaliz teknikerleri neden iş bulamıyor?

Diyaliz teknikeri sağlık bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımında diyaliz teknikerleri hemodiyaliz ünitelerinde tüm yetkilere sahip olmuştur.

Diyaliz teknikerleri neden iş bulamıyor?

Diyaliz teknikeri sağlık bakanlığının 2014 yılında güncellediği görev tanımında diyaliz teknikerleri hemodiyaliz ünitelerinde tüm yetkilere sahip olmuştur.

A) Diyaliz hastalarını diyaliz uygulamaları hakkında bilgilendirir.

B Hemodiyaliz cihazının her işlem sonrasında iç ve dış dezenfeksiyonu ile malzemelerin sterilizasyon işlemlerini yürütür.

C) Diyaliz işlemi öncesinde ve sonrasında hastayı tartar, diyaliz işlemi süresince hastanın yaşam bulgularının takiplerini yapar ve tedavilere ilişkin kayıtları tutar.

D) Hastayı diyalize almadan önce damar yolunu değerlendirir, diyaliz giriş yerinin bakımını yapar, hemodiyaliz işlemini başlatır ve bitirir.

E) Diyaliz işlemi sırasında oluşabilecek istenmeyen etkiler ve komplikasyonlar için gerekli önlemleri alır, oluşması halinde hekime haber verir. 

sağlık bakanlığı geçmiş yıllarda hemodiyaliz servislerinde yaşanan sağlık personeli sıkıntısından dolayı hemşire ünvanlı kişilere diyalizde çalışma sertifikası vermiş, ve yukarıda saymış olduğumuz yönetmeliğe göre hemşirelere bu görevleri tanınlamıştır. Günümüz itibarıyla türkiyenin çeşitli yerlerinde diyaliz hastaları artmış ve hemşirelere verilen sertifikalarda çoğaltılmıştır. Aynı şekilde üniversitelerde diyaliz teknikerliği programıda yaygınlaştırılmıştır. Bugün diyaliz teknikeri  mezun sayısı ortalama yıllık beş bin kişi civarındadır. Sağlık bakanlığı bünyesinde hemodiyaliz servislerinde çalışan sertifikalı hemşire sayısı dört bin civarında. Kamuda görev yapan Diyaliz teknikeri sayısıda üç yüz atmış civarında. Biz diyaliz teknikerleri bakanlığımıza dilekçeler göndererek durumu izah etmeye çalıştık. Ve diyaliz teknikeri mezun sayısı yeterli sayıda olduğu içinde bakanlığımızın bölümümüze atama sayısını arttırmasını talep ettik. Bugun kamu hastanelerinde diyaliz servisinde çalışan hemşireler eski görev yerleri olan, servislerine çekilirse hem türkiye geneli hemşire ihtiyacı karşılanmış olacak,hemde diyaliz teknikerleri alanlarına geri dönecek. O yüzden sağlık bakanlığımız diyaliz teknikerleriyle ilgili yeni bir düzenlemeyi bir an önce yapmalıdır. Artık,biz diyaliz teknikerleri yeterli mezun sayısına ulaştığımız için hemşire ünvanlı kişilere verilen diyalizde çalışma sertifikasının durdurulmasını talep ediyoruz. diyaliz teknikerliğinin önünün açılması için Gerekli düzenlemenin yapılacağına inanıyor, ve diyaliz teknikerlerinin yeterli atama kontejanına sahip olacağını umut ediyoruz...

Anahtar Kelimeler:
Diyaliz Teknikeri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.Ali Diyaliz Tek 2 yıl önce

Hakkı hakedene işi ehline ver. Hemsireler görev yerine bizde asıl yerimiz diyaliz ünitelerine....

Avatar
diyaliz teknikeri 2 yıl önce

Yazık değilmi binlerce mezun a bu sertifika yüzünden böyle mağdur ediliyo :(

Avatar
Emrullah 2 yıl önce

Diyaliz bölümü ve teknikeri hakkettiği konumu ve hakkı elbet Birgün alacaktır

Avatar
ÜMMÜGÜLSÜM 2 yıl önce

Diyaliz teknikerlerine yapılan bu haksızlık artık bitmeli.Diyaliz ünitelerindeki sertifikalı hemşireler yüzünden binlerce mezun diyaliz teknikeri mağdur.Bu mağduriyet bitmeli. Bitecek

Avatar
Gül 2 yıl önce

Hemşireler çekilmeli kamudan gerekse özel kurumlardan teknikerler görevini yapabilmeli.

Avatar
fırat yigiz 2 yıl önce

Diyaliz teknikerlerini kimse hor gormesin artik !!!!

Avatar
Okan Mengüç 2 yıl önce

Çok haklı bir haber. Bu haberinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

Avatar
Hüseyin 21 2 yıl önce

Diyaliz servisleri bizimdirbizim görev tanimimiz olduğu halde neden hemsirelere hak veriliyor anlamsiz bir sertifika yüzünden bizden alinan hakberaber onlara veriliyor

banner40

banner41