Çalışma Bakanına sert tepki

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun milyonlarca kişiyi ilgilendiren açıklamalarına sert tepki geldi.

Çalışma Bakanına sert tepki

Belediye İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul Asgari ücret konuşmaları hakkında Çalışma Bakanı Müezzinoğluna yüklendi.

Türk-İş'in 1600 lira asgari ücret talebi için Çalışma Bakanının 'mümkün görünmüyor' ifadesine tepki gösteren Nihat Yurdakul, 'Bu insanlar namerde muhtaç olmadan nasıl geçinecek, kimse düşünmüyor' dedi.

Asgari ücret Tespit Komisyonu 2017 yılında geçerli olacak olun asgari üc­reti belirlemek için ikinci toplantısını hafta başında yaptı. İşverenin sıfır artış, işçi kesi­mi temsilcisi Türk-İş'in ise 1600 lira talep ettiği asgari ücret artışına ilişkin Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu "Arzu edileni verebilme bugün için çok mümkün görünmüyor" demişti. Hükümeti eleştiren Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul "Türk-İş'in isteği makul. Ama kimse Türk-İş'in istediğine bakmıyor. Yani sonuçta ülkeyi idare edenler son karar ve­riyor. Geçmişte olduğu gibi bugünde ka­rarlarını mutlaka vermişlerdir" dedi.

HÜKÜMET, KURUMUNUN HESABINI KABUL ETMİYOR

Geçmişte Türk-Iş yönetimin­de olduğunu ve toplantılara ka­tıldığını hatırlatan Yurdakul, "O toplantılarda neler oluyor, bili­yorum. Sayın Bakana rakam ile­tilmiştir. Bellidir. Toplantılar 3-4 derken sonunda Sayın Bakan bu ra­kamı açıklar. İşveren tarafı ve bakanlık tarafı bunu imzalar. İşçi kesimi de uygun buluyorsa imzalar ama bugüne kadar hep karşı koydu" ifadele­rini kullandı.

Türk-İş'in istediği 1600 liranın kabul edileceğini düşünmediğini kaydeden Yurdakul, şunları söyledi: "İnşallah yanılırım. Çünkü açlık sınırının 1500 liraya, yoksulluk sını­rının 5 bin liraya dayandığı bir ortamda Türk-İş'in istediği 1600 az bile. Ama bir an­layış var ki bu insanlar nasıl geçinecek, temsil ettiği aileyi namerde muhtaç ettir­meden aybaşını nasıl bulacak, kimse bunu düşünmüyor. Asjini ücret belirlenirken bir aile kaç lirayla geçinir hesap edilerek belir­lenmesi lazım. Bugün bu hesabı yapan TÜİK. TÜİK temel ihtiyaçlara göre bu hesabı yapıyor. Ama ne hükümet ne de iş­veren devletin kurumunun yaptığı bu hesabı hiçbir zaman asgari ücret komisyonunda kabul etmedi. Üstelik TÜİK'in yaptığı hesap ailede bir kişi üzerinden yapılıyor."

Türkiye'de çalışanların haklarının savu­nulmasının güçlü sendikalardan geçtiğini vurgulayan Yurdakul, "Çalışanlar ve çalı­şanları temsil edenler hep bir arada aklı­mızı başımıza toplamazsak, bu kötü gidişa­ta, sömürüye dur deme/sek bu böyle de­vam edecek. Bunun yolu güçlü sendikalar­dan geçer. Güçlü sendikaların, güçlü ör­gütlerin olmadığı yerlerde gelir dağılımı adaletli olmaz" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner41