Ameliyathane Teknikerleri Sağlık Bakanı'na Seslendi

Türkiye'de atama bekleyen binlerce mezun ameliyathane teknikeri, görev tanımlarındaki eksiklikler ve sertifikasyon probleminin çözülmesi için mücadele veriyor.

Ameliyathane Teknikerleri Sağlık Bakanı'na Seslendi

Türkiye'de atama bekleyen binlerce mezun ameliyathane teknikeri, görev tanımlarındaki eksiklikler ve sertifikasyon probleminin çözülmesi için mücadele veriyor.

Atanamayan 15 bin mezun işsiz ameliyathane teknikerleri, bu mağduriyetin giderilmesi adına seslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslerini duyurmaya çalışıyor.

Türkiye ve KKTC olmak üzere 50 üniversitenin SHMYO Ameliyathane Hizmetleri eğitimi verilmektedir. 2002 yılında ABD tabanlı olarak cerrahi teknikerliği bölümü getirilmiş, 2011 yılında cerrahi teknikerliği ismi değiştirilerek ameliyathane hizmetleri olarak değiştirilmiş olup görev tanımı 2011'de KHK ile yazılmış, ardından 2014'te yeni bir yönetmenlik ile tekrar görev tanımı yazılmış, fakat yazılan görev meslek tanımında açık uçlu maddeler yer almaktadır. Sağlık eğitimleri açısından 20 farklı dersten cerrahlar tarafından eğitim verilmektedir.

Yazılan görev tanımı, alınan eğitimler ile ters olup Ameliyathane Teknikeri olarak yeni görev tanımı yazılması ve bununda yeni bir yönetmenlik çıkarılarak mağduriyetin giderilmesi isteniyor.

Ayrıca özel ve kamu hastanelerinde bulundurulması zorunlu asgari personel listesinde (PDC Tablosu) bütün branşların yer almasına rağmen  Ameliyathane teknikerleri yer almamaktadır.

Türkiye'de bulunan 1730 özel ve kamu hastanelerinin 14860 tane Ameliyathane odasında  1500 civarında sertifikalı hemşire bulunmaktadır.

SHGM Sağlık İnsan Gücü Planlama Daire Başkanlığının 01/07/2015 Sayı 1'de yayınlanan sağlık iş gücü hedefleri ve sağlık eğitimi adlı bilimsel çalışmanın 2. sayfasında en çok ihtiyaç duyulan branşın yüzde 71.4 ile Ameliyathane olduğu görülmektedir.

Yapılan bunca çalışma ve bilimsel veriler göz önüne alındığında;

1- Ameliyathane içerisinde bulunan diğer sağlık personellerinin alımlarının durdurulup bundan sonraki alımlarda Ameliyathane teknikerinin bulundurulmasını

2- Ameliyathane içersinde ki sertifikasyonların durdurulup Kademeli geçişle Ameliyathane teknikerinin alınmasını

3- Üniversitelerde mezun olan 15 bin 500 Ameliyathane Teknikerlerinin istihdam alanı oluşması için görev meslek tanımlarında değişikliğe gidilmesini

4- Kamu ve özel hastanelerde görev yapmakta olan eğitim almamış çekirdekten yetişme veya diğer sağlık personellerinin çıkarılarak daha kaliteli,güvenli bir Alanın oluşturulmasını istiyoruz.

Atama bekleyen ameliyathane teknikerleri son olarak, "Sayın devlet büyüklerimiz, sesimize kulak verin 15 bin 500 ameliyathane teknikeri sizden müjdeli haberler beklemektedir" diye seslendiler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.